Święta, święta i po świętach. Co roku powtarzamy te słowa jak mantrę. Niby wszyscy wiedzą kiedy święta są, niby wszyscy są na nie gotowi, niby czekamy z utęsknieniem, a po wszystkim i tak każdy jest zdziwiony jakim cudem tak szybko minęły. Poza tym wszystkim, jest kilka innych niezmiennych punktów. Ryba na stole, Kevin w Polsacie, opłatek oraz prezenty. A jak prezenty, to pod choinką. Jedna z głównych atrakcji świątecznych na dwie formy występowania. Dlatego, jeśli ktoś nie może cieszyć się choinką naturalną, zostało jedno wyjście – choinka sztuczna.


Sztuczna choinka jest wyjściem praktycznym i całkiem ekonomicznym. Niektórzy mogliby powiedzieć: „wersja dla leniwych”, jednak to nie jest prawda. Dobrze wybrana sztuczna choinka prezentuje się całkiem okazale, a dodatkowo, jeżeli mamy miejsce aby ją przechować, może służyć kilka ładnych lat, jako niezbędna towarzyszka rodzinnych świąt.

Imitacja natury

Najwięcej zakładów produkujących sztuczne choinki znajdziemy w Koziegłowach. To tam, w 1989 roku ruszyła pierwsza, polska produkcja sztucznych, świątecznych drzewek.

Sztuczne drzewka wykonywane są przede wszystkim z  folii (polichlorek winylu), lecz coraz większą popularność zdobywają choinko wyprodukowane przy użyciu żyłek. Na ich korzyść przemawia fakt, że żyłki są cieńsze przez co ich igły wyglądają bardziej naturalnie oraz są gęstsze i delikatniejsze.
Przy zakupie warto zwrócić uwagę na jakość wykonania drzewka. Można zweryfikować to po ilości tipsów, które wpływają na określoną gęstość choinki. Przykładowo, choinka o wysokości 1,5 metra, która posiada 250-300 tipsów może być uznana za dobrą jakościowo.

Wśród sztucznych drzewek możemy znaleźć imitacje większości gatunków drzew iglastych: świerk, świerk biały, jodła biała czy sosna kanadyjska.

Warto również dobrać do choinki dobrej jakości stojak. Biorąc pod uwagę, że choinka jest wyższa niż 1,5 metra i zostanie bogato ozdobiona, plastikowy stojak średniej jakości może nie utrzymać takiego obciążenia.

Kiedy i za ile?

O zakupie sztucznego drzewka najlepiej pomyśleć już w październiku. Mamy wtedy pewność, że dostaniemy takie drzewko, jakie chcemy. Odkładając tę decyzję na później, a zwłaszcza na początek grudnia, narażamy się na brak dostępnego asortymentu. Niektóre firmy zamykają sprzedaż internetową już połowie listopada, żeby zdążyć z produkcją wszystkich zamówień na czas. Jeśli chodzi o ceny, to sztuczna choinka dobrej jakości, o wysokości ok 1,7-1,8 metra, to koszt co najmniej 400 zł. Jednak w tym przypadku wiadomo, że płaci się za jakość.

Spóźnialscy zawsze mogą udać się na łowy do marketów (Obi, Praktiker, etc.). Tam ceny drzewek o wysokości powyżej 1 metra zaczynają się od 60-70 złotych. Bardzo budżetowa opcja, jednak jakość już nie ta sama.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here