niedziela, 26 stycznia, 2025
Strona głównaProduktyGaraż blaszany na co zwrócić uwagę podczas wyboru

Garaż blaszany na co zwrócić uwagę podczas wyboru

Garaże blaszane są coraz bardziej popularne jako zabezpieczenie samochodu przed działaniem czynników atmosferycznych. Decyduje o tym kilka czynników, przede wszystkim niska cena, łatwość montażu i demontażu oraz lekkość konstrukcji. Nie bez znaczenia jest także łatwość dopasowania wyglądu blaszaka do istniejącego już otoczenia.

Garaż blaszany ma też swoje wady, ale są one łatwe do wyeliminowania. Lekkość konstrukcji sprawia, że narażony jest na zniszczenie podczas huraganowego wiatru, jednak dzięki stabilnemu podłożu może się mu skutecznie oprzeć. Blacha nie chroni ani przed niskimi, ani przed wysokimi temperaturami. Prostym i tanim rozwiązaniem jest ocieplenie garażu styropianem.

Dobrze wybrany garaż blaszany będzie służył przez wiele lat. W naszym poradniku podpowiadamy na co należy zwrócić uwagę przed ostatecznym wyborem i zakupem.

Wielkość garażu

Wymiary garażu są bardzo istotne z dwóch powodów, przede wszystkim ze względu na obowiązujące przepisy oraz ostateczną cenę, która wzrasta wraz z wymiarami.

Prawo budowlane przewiduje, że budowle nie przekraczające 35 m2 mogą być stawiane bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, wystarczy tylko zgłoszenie do powiatowego inspektoratu budowlanego. To bardzo duże ułatwienie ograniczające zbędną biurokrację. Większość garaży jednostanowiskowych bez problemu mieści się w tym kryterium. Tylko garaże wielostanowiskowe przekraczają 35 m2 i wymagają pozwolenia na budowę, a to wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności.

Standardowe wymiary garażu na samochód osobowy wynoszą 3×5 m. Taki garaż pozwala na wygodne parkowanie samochodu oraz otwieranie drzwi. Zostaje też trochę miejsca na opony, płyny eksploatacyjne i środki czystości. Jeżeli chcemy wykorzystać garaż równocześnie jako mały warsztat majsterkowicza lub miejsce przechowywania narzędzi potrzebnych w ogrodzie, to trzeba zwiększyć jego powierzchnię. Wygodnym rozwiązaniem w takim wypadku jest wybranie garażu blaszanego z wyodrębnioną częścią gospodarczą i garażową.

Nie bez znaczenia jest także wysokość garażu. 2,5 m jest wystarczająca nie tylko dla samochodów osobowych, ale także terenowych i transportowych do 3,5 tony. Do takiej wysokości producenci kalkulują ceny orientacyjne w swoich ofertach. Wyższy garaż, to także wyższa cena. Warto także zwrócić uwagę, że garaż wyższy niż 3 m wymaga pozwolenia na budowę.


garaż blaszany

Blacha blasze nierówna

Wybierając garaż warto zwrócić uwagę na rodzaj blachy użytej do produkcji elementów. Najczęściej jest to blacha trapezowa o grubości 0,5 do 0,7 mm ocynkowana ogniowo. Dzięki temu jest bardzo dobrze zabezpieczona przed korozją i ma ładny srebrny kolor. Można także wybrać blachy powlekane warstwą akrylową. Do wyboru są kolory z palety RAL (14 kolorów), mogą być z połyskiem lub matowe. Warto zwrócić uwagę na nity i śruby, powinny być w tym samym kolorze. Obecnie modne są garaże blaszane na samochód wykończone w dwóch kolorach, jeden na ścianach i dachu, drugim pokryta jest brama.

Hitem od kilku lat są garaże blaszane pokryte powłoką drewnopodobną, która do złudzenia przypomina naturalne drewno. Taki garaż jest znacznie tańszy od garażu drewnianego i bardziej odporny na działanie czynników atmosferycznych.

Konstrukcja nośna ścian i dachu garażu wykonana jest z kątowników zimno-giętych malowanych proszkowo lub farbą podkładową. W tym drugim przypadku trzeba je dodatkowo pomalować.

Z ociepleniem czy bez

Blacha jest materiałem, który nie ma właściwości termoizolacyjnych. Z tego względu w lecie szybko się nagrzewa, a w zimie przepuszcza zimno. Nie są to warunki komfortowe ani dla właściciela, ani dla samochodu.

Warto więc rozważyć zakup garażu ocieplanego, oczywiście jego cena będzie wyższa. Między dwoma warstwami blachy układana jest warstwa styropianu. Taki garaż blaszany wygląda bardzo estetycznie.

Inną opcją ocieplenia garażu blaszanego jest samodzielne wykonanie termoizolacji. Wystarczy od środka wyłożyć ściany i dach styropianem o grubości 3 cm. Nie będzie wyglądało to ładnie, dlatego do wykończenia można użyć płyt kartonowo-gipsowych lub paneli ściennych.

Okna, dach, brama

Blaszak używany tylko do garażowania samochodu nie musi mieć okna, wystarczy tylko podłączenie prądu. Jeżeli jednak chcemy równocześnie używać go jako małego warsztatu, to okno zapewni dopływ naturalnego światła i pozwala na wietrzenie garażu blaszanego i usuwanie gromadzącej się wilgoci.

Konstrukcja dachu garaży blaszanych najczęściej jest jedno lub dwuspadowa. Dzięki temu woda może swobodnie spływać, a usunięcie śniegu jest znacznie łatwiejsze. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od aranżacji najbliższego otoczenia, nie ma to znaczenia dla funkcjonalności garażu.

Producenci blaszany garaż oferują z tradycyjną bramą skrzydłową lub uchylną. To drugie rozwiązanie jest znacznie wygodniejsze, ale droższe. W przypadku, gdy garaż blaszany służy równocześnie jako magazyn ogrodniczy warto pomyśleć o dodatkowych drzwiach wychodzących na ogród.

Podłoże pod garaż

Garaże blaszane są konstrukcjami lekkimi, podatnymi na silniejsze podmuchy wiatru. W celu wyeliminowania tej wady należy zadbać o przygotowanie odpowiedniego podłoża, które zapewni stabilność całej konstrukcji z blachy.

Do wyboru jest wylewka betonowa, podłoże z płyt betonowych lub ławy fundamentowej. Tego typu podłoża są łatwe do samodzielnego wykonania i równocześnie umożliwia solidne zakotwiczenie konstrukcji garaży blaszanych. Dzięki temu oprą się nawet bardzo silnej wichurze.

Wybierając garaż blaszany trzeba pamiętać, że będzie służył przez wiele lat, dlatego przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na to jak jest wykonany, z jakich materiałów i jak stabilna jest konstrukcja. Porównując ceny oferowane przez różnych producentów należy porównywać garaże o takiej samej konstrukcji i wymiarach, zarówno powierzchni, jak i wysokości.

 

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments