poniedziałek, 27 maja, 2024
Strona głównaPoradnikiMalowanie ścian - czy pasek pod sufitem jest jeszcze modny?

Malowanie ścian – czy pasek pod sufitem jest jeszcze modny?

Moda w wystroju i aranżacji wnętrz zmienia się dynamicznie. Nowe tapety, kolory i farby sprawiają, że trudno nad tym nadążyć. Są jednak pewne stałe elementy, które ułatwiają nam nie tylko zmianę wystroju, ale także przyspieszają malowanie ścian. Jednym z nich jest pasek na ścianie, tuż pod sufitem. 

W czym pomaga pasek pod sufitem?

Pasek pod sufitem ma jedną kluczową zaletę – optycznie usuwa nierówności na połączeniu ściana-sufit. Czasem linia ta bardziej przypomina kształt fali i w tym wypadku zdecydowanie warto postawić na ukrycie jej niedoskonałości. Kolejnym powodem, dla którego maluje się w ten sposób jest chęć obniżenia sufitu. Jeśli więc Twoje ściany są wysokie i nie traktujesz tego jako atut, pomyśl o pomalowaniu paska. 

Jak zrobić równy pasek przy suficie?

To, jak szeroki powinien być pasek jest kwestią sporną i nawet jeśli zapytasz o to profesjonalnych malarzy, raczej nie uzyskasz odpowiedzi w postaci konkretnego wymiaru. Jest jednak kilka zasad, które ułatwią podjęcie decyzji. Po pierwsze, jeśli nie chcesz uzyskać efektu obniżenia sufitu, a jedynie zamaskować niedoskonałości na łączeniach, najlepszą szerokością będą 3 cm. Zastosowanie taśmy malarskiej o takim wymiarze ułatwi odmierzenie odległości i uczyni malowanie ścian przyjemniejszym. Jeśli natomiast masz wysokie, ale wąskie pomieszczenie, zdecyduj się na szerszy pasek, nawet do 10 cm. Dzięki temu przywrócisz wizualną harmonię, a pomieszczenie stanie się bardziej proporcjonalne. 

Alternatywa dla taśmy malarskiej

Jeśli malowanie przy pomocy taśmy przyprawia Cię o ból głowy, zdecyduj się na specjalny wałek z odcięciem, który pomoże zrobić pasek w tempie ekspresowym. Różni się on od tradycyjnego tym, że posiada ogranicznik zapobiegający malowaniu przy suficie i wystarczy, że będziesz trzymał go w odpowiedni sposób. Pamiętaj o kolejności malowania i nawet jeśli malujesz wałkiem, który nie powoduje odprysków, najpierw pomaluj sufit, a dopiero później ściany. 

Co zamiast paska?

Mając nierówną i widoczną linię łączącą ściany z sufitem, możesz zamiast pomalowanego paska postawić na pasek dekoracyjny, który nakleja się tak samo jak tapetę. W sklepach budowlanych i wykończeniowych z pewnością znajdziesz mnóstwo klasycznych, jak i niestandardowych opcji i wybierzesz to, co najlepiej będzie pasowało do wnętrza. Niektórzy decydują się na wykorzystanie listwy styropianowej, która nadaje stylu i elegancji. Wybierając te w kolorze ścian, nie spowodujesz optycznego obniżenia sufitu.  

Od czego zacząć malowanie?

 

Bez względu na to, czy zdecydowałeś się na malowanie paska, naklejanie tapety lub listwy styropianowej, pamiętaj zabezpieczyć pomieszczenie, szczególnie w przypadku pierwszej opcji. Nawet jeśli zabrudzenie podłogi czy mebli nie byłoby trwałe i dałoby się go pozbyć, lepiej tego unikać. Rozpuszczalniki często naruszają warstwę zewnętrzną i przywracanie ich do stanu sprzed remontu, znacznie go wydłuży. Pamiętaj więc o zakupie odpowiedniej wielkości folii oraz o zasłonięciu najlepiej wszystkich przedmiotów i podłogi, a z pewnością nie pożałujesz efektu końcowego.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments