niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaPomieszczeniaOgródMontaż ogrodzenia betonowego - etapy budowy

Montaż ogrodzenia betonowego – etapy budowy

Ogrodzenie bez wątpienia stanowi jeden z najważniejszych elementów naszej posesji. Nie tylko odmienia jej wygląd, ale również chroni przed niezapowiedzianymi wizytami nieproszonych gości. Pierwszym etapem wykonywania ogrodzenia jest oczywiście projekt. Aspekt ten trzeba uwzględnić już w momencie planowania budowy. Warto wybrać ogrodzenie, które będzie spełniało nasze oczekiwania, zarówno pod względem wizualnym jak i praktycznym. Do najczęściej wybieranych należy ogrodzenie betonowe. Z czego się składa? Jak przebiega jego montaż? Sprawdź sam!

Ogrodzenia betonowe – charakterystyka

Ogrodzenia betonowe są bez wątpienia bardzo solidne i trwałe. Stanowią mocną, a zarazem najbezpieczniejszą ochronę posesji przed włamaniem lub inną próbą naruszenia. Beton to materiał, który wyróżnia wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, jak i warunki atmosferyczne. Dzięki temu płoty mogą doskonale spełniać swoją funkcję przez wiele lat w nienaruszonym stanie. To czyni je opłacalnymi pod względem finansowym. Ogrodzenie betonowe jest najczęściej wybierane przez osoby, które nade wszystko cenią sobie swoją prywatność. Duże wymiary płotu z betonu gwarantują skuteczne odizolowanie od sąsiadów czy ruchliwej ulicy. Niekwestionowaną zaletą betonowych ogrodzeń jest fakt, że można przemalować je na dowolny kolor. Ze względu na to możemy idealnie dopasować wygląd ogrodzenia do elewacji i otoczenia domu. Betonowe ogrodzenia posiadają jeszcze jedną istotną zaletę – ich montaż jest bardzo prosty i szybki.

Rodzaje ogrodzeń betonowych

  • Ogrodzenia betonowe z elementów prefabrykowanych – to najczęściej wybierany moduł ogrodzenia betonowego. Wykonany jest z gotowych paneli betonowych. Producenci zadbali o estetykę tego rodzaju ogrodzeń oferując szeroką gamę wzorów, kształtów i kolorów. Dzięki temu domownicy z powodzeniem mogą dobrać ogrodzenie betonowe do architektury domu. Gotowe elementy są bardzo szybkie w montażu, jak również demontażu.

 

  • Ogrodzenia betonowe wylewane – są zdecydowanie mniej popularne niż ogrodzenia z elementów prefabrykowanych. Nie da się ukryć, że tego typu konstrukcja gwarantuje maksymalną separację od świata zewnętrznego. Ponadto betonowa budowa skutecznie tłumi hałasy. Dzięki solidnym materiałom posłuży dziesiątki lat. Ogrodzenie betonowe wylewane można pokryć płytkami lub tynkiem, co urozmaici jego walory wizualne.

 

Etapy montażu ogrodzenia betonowego

Planowanie ogrodzenia

Pierwszym etapem w budowie ogrodzenia jest projekt. Dobrze jest również zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który określa konkretne wytyczne dotyczące planowania ogrodzeń. Decydując się na wykonanie płotu pod uwagę należy wziąć przede wszystkim swoje indywidualne potrzeby. Kluczowe jest odpowiednie rozmieszczenie słupków, bramy, furtki oraz potrzebnych połączeń umożliwiających montaż domofonu czy sterowanie bramą. Warto również zwrócić uwagę na dopasowanie fundamentu do wybranego modułu ogrodzenia. Dzięki temu ogrodzenie będzie stabilne i zyska doskonały, spójny wygląd.

Przygotowanie gruntu i fundamenty

Montaż ogrodzeń betonowych składa się z kilku etapów. Przed rozpoczęciem prac budowlanych konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Gdy kwestia ta zostanie pominięta, wówczas możemy napotkać się z wieloma nieprawidłowościami, które mogą znacząco wydłużyć prace montażowe. Przede wszystkim powinniśmy usunąć z gruntu wszelkie przeszkody i nierówności. Zwróćmy uwagę również na rosnące krzewy czy trawę. W momencie, gdy teren będzie przygotowany do budowy możemy rozpocząć wyznaczanie linii ogrodzeniowej. Najczęściej wykonuje się to za pomocą palików i linek. Następnym krokiem jest wykopanie fundamentów pod słupki betonowe. Odstępy między nimi powinny być dostosowane do szerokości wybranego ogrodzenia.

przygotowanie gruntu i fundamenty

Ustawianie słupków betonowych w fundamentach

Po uprzednim przygotowaniu wykopów przychodzi czas na ustawienie słupków betonowych w fundamentach. Wprawdzie istnieje mnóstwo rozwiązań zakotwiczenia betonowych elementów w wykopach, jednak dla niedoświadczonych inwestorów najlepszą propozycją będzie dwuetapowe mocowanie słupków. Na czym to polega? Pierwszym krokiem jest zalanie wykopów betonem na wysokość około 20-30 cm. Następnie słupek należy wcisnąć w fundament, pamiętając oczywiście o odpowiednim rozmieszczeniu. Po precyzyjnym odmierzeniu betonowych elementów możemy dokończyć zalewanie wykopów betonem. Nieoceniona jest pomoc drugiej osoby, ponieważ przy tej czynności słupek może nieznacznie się poruszać, co należy niezwłocznie korygować. Po zalaniu słupków trzeba odczekać kilka dni do momentu aż beton całkowicie wyschnie. Ważne jest podlewanie betonu wodą, co uchroni go przed pękaniem.

Właściwy montaż ogrodzenia betonowego

Gdy podstawę konstrukcji mamy już gotową możemy przystąpić do właściwego montażu ogrodzenia betonowego. Na  początek należy sprawdzić stan ławy ogrodzeniowej. W przypadku, gdy zauważymy jakiekolwiek nierówności to ostatnia chwila by je doszlifować. Kolejnym etapem jest wykonanie podmurówki, którą umieszcza się bezpośrednio na fundamentach pod słupki. Możemy pominąć ten krok, jednak pamiętajmy by zapewnić odpowiednie podparcie konstrukcji poprzez zamocowanie prętów zbrojeniowych. W tym celu trzeba nawiercić na wylot otwór o średnicy 12-14 mm i w to miejsce wsadzić pręt zbrojeniowy. Elementy te powinny znaleźć się w każdym słupku. Betonowe przęsła można zamocować za pomocą śrub, nitów, kołków rozporowych bądź specjalnych łączników. Takie same czynności podejmujemy przy mocowaniu bram oraz furtek. Ważne, aby prefabrykowane panele wsuwać między słupki od góry. Najpierw trzeba ułożyć panele dolne a następnie sukcesywnie mocować kolejne elementy. Wykonanie ogrodzenia betonowego zgodnie z instrukcją gwarantuje stabilność i trwałość konstrukcji.

Ogrodzenie betonowe – cena

Płoty betonowe stanowią jednorazową inwestycję na dziesiątki lat. To bez wątpienia czyni je opłacalną inwestycją. Płyta betonowa o standardowych rozmiarach 50×200 cm to wydatek rzędu 20-45 zł. Kolejna kwestia to cena słupków montażowych. Koszt pojedynczego elementu waha się od 15 do 30 zł. Szacuje się, że na budowę ogrodzenia o wysokości 1,5 m potrzebne będą trzy płyty betonowe oraz dwa słupki ogrodzeniowe. W związku z tym pojedynczy panel prefabrykowany może nas wynieść około 140 zł. Dodatkowy wydatek generuje wykonanie podmurówki. W obecnych czasach cena wykonanie takiej usługi oscyluje w granicach 20 zł za metr bieżący. Wszystko zależy również od tego, czy budowę ogrodzenia powierzymy w ręce firmy czy sami podejmiemy się tego zadania. Nie bez znaczenia pozostaje również szerokość ogrodzenia oraz wybrane materiały. Inwestorzy mają do wyboru różne kombinacje od których uzależniona jest również cena. Nieograniczone możliwości konfiguracji sprawiają, że płoty betonowe można w pełni dostosować do swoich potrzeb.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, iż ogrodzenie własnej posesji zapewnia maksimum prywatności, a zarazem zapobiega przedostaniu się na prywatny teren nieproszonych gości. Ogrodzenia betonowe to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań. Płoty wykonane z betonu doskonale pasują do nowoczesnej architektury. Dzięki mnogości wzorów i kolorów, które oferują producenci inwestorzy mogą bez przeszkód dobrać wygląd ogrodzenia do elewacji domu. Tego rodzaju ogrodzenia są niezwykle trwałe, solidne oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne. Stanowią świetne zabezpieczenie przed naruszeniem mienia.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments