Jak dobrać przesłony okienne gdy urządzamy salon

Rolety rzymskie na wymiar to jedna z najpopularniejszych rolet okiennychRolety to doskonała alternatywa dla zasłon, nie wymagają szczególnej opieki, chronią pomieszczenie przed jaskrawym światłem słonecznym i widokami osób postronnych. Trudno znaleźć bardziej praktyczny i nowoczesny detal wnętrza niż rolety, dlatego remontując mieszkanie wiele osób decyduje się na zastąpienie zasłon roletami lub połączenie tych dwóch rozwiązań. Po pierwsze, rolety niezawodnie chronią salon oraz inne pomieszczenia przed promieniami słonecznymi, a po drugie doskonale radzą sobie z funkcją dekoracyjną, gdy zastępują zasłony i dekorują okna, dopasowując kolorystykę i wygląd do ogólnego stylu salonu.

Jak dobrać przesłony okienne, gdy urządzamy salon?

Niewątpliwie to wybór zasłon do salonu sprawia, że właściciele rozważają zastąpienie ich roletami lub żaluzjami. Zręcznie wyselekcjonowane zasłony ozdobią jedynie wnętrze, a nawet mały błąd w odcieniu lub fakturze materiału może zepsuć całe wrażenie.

W końcu byłoby pożądane, aby nie tylko wyglądały elegancko, stanowiąc całościowy zestaw z resztą wystroju, ale także były funkcjonalne. Idea tego, jak powinny wyglądać idealne systemy ochrony przeciwsłonecznej w salonie, zmienia się wraz z postępem. Kiedyś modne były zasłony i tiulowe koronki, ale w dobie nowoczesnego aranżowania salonu coraz bardziej preferowane są rolety.

Rolety do salonu trudniej wybierać niż do kuchni, sypialni czy łazienki. Trzeba zdecydować się na odpowiedni rodzaj rolet, kolor i fakturę tkaniny, upewnić się, że właściwości przesłaniające światło są najwyższe. W salonie często znajdują się szerokie okna, które powodują blaknięcie tapet i mebli, a latem takie okna przyczyniają się do podniesienia temperatury w salonie.

Funkcje rolet i żaluzje w salonie

Cechą rolet w salonie jest prostota formy, zwartość i łatwość konserwacji. Rolety na zamówienie są optymalnie dopasowane do każdego otworu okiennego i aby odpowiednio udekorować pomieszczenie, wystarczy wybrać odpowiedni rodzaj nowoczesnych rolet okiennych.

Z kolei w zależności, od jakości materiału żaluzje do salonu mogą być wykonane z tkaniny, tworzywa sztucznego, drewna lub bambusa. Ekskluzywne rolety z imitacją zwierzęcej skóry lub gadów, z fantazyjną topografią, a nawet artystycznym malunkiem na płótnie cieszą się wielkim powodzeniem. W ostatnich latach na rynku pojawiły się pionowe żaluzje imitujące zasłony z lambrekinami i stylowe rolety fotograficzne do wnętrz autorskich.

Wybór rolet i żaluzji do salonu

Przy wyborze rolet i żaluzji należy z wyprzedzeniem uwzględnić następujące parametry:

  • Trwałość
  • Walory estetyczne i paleta kolorów żaluzji do salonu
  • Praktyczność i łatwość użytkowania.

Niektóre systemy przesłon okiennych mają obrotowe mechanizmy lub łańcuchy do wygodnego sterowania płytkami, obniżania, podnoszenia i obracania. Dodatkową uwagę należy zwrócić na cechy takich przesłon okiennych. Na przykład, systemy tkaninowe mogą z czasem gromadzić kurz i trzeba je od czasu do czasu poddawać natryskowi antystatycznemu, odkurzyć lub wstępnie pokryć impregnatem. Plastikowe żaluzje można szybko i łatwo umyć ciepłą wodą z mydłem, a drewniane można delikatnie przetrzeć wilgotną szmatką lub gąbką. W żaluzjach z pionowymi lamelami pył gromadzi się mniej, ale ich kąt nachylenia musi być regulowany w zależności od tego, jak światło słoneczne wpada do salonu.

Rolety a kolor ścian w salonie

Duży wachlarz kolorystyczny rolet nie zmusza do ograniczania się do bieli i jasnych odcieni, dlatego decydując się na dany styl można wybrać rolety o dowolnej barwie. Warto wiedzieć, że kolory zimne, czyli niebieski, zielony, fioletowy zastosowany w salonie wprowadzą do jego wnętrza spokój i będą sprzyjały wyciszeniu i relaksacji. Natomiast barwy ciepłe, czyli żółty, pomarańczowy, czerwony wprowadzą do salonu ciepło, przytulność.

Remontując mieszkanie warto wziąć pod uwagę, jaki kolor rolet będzie pasował do wybranego koloru farb, które znajdą się na ścianach salonu. Dla przykładu ściany w kolorystyce żółci będą wymagały rolet w barwie jasnej zieleni lub pomarańczy, wtedy zostanie osiągnięty ciekawy design. Również przy żółtych ścianach doskonale odnajdzie się kolor fioletowy, więc rolety w tej barwie będą wyglądały efektownie.

Zastosowanie rolet w salonie na zasadzie kontrastu jest również ciekawym rozwiązaniem. Na przykład do ścian pomalowanych na jasne kolory można zainstalować rolety ciemne. Salon posiadający wzorzyste tapety będzie potrzebował rolet jednobarwnych. Urządzając salon warto wiedzieć, że są kolory uniwersalne takie jak biel, beż, szarość i czerń, do których można zastosować rolety zarówno czerwone, brązowe, niebieskie i żółte. Jeśli salon będzie zawierał wzorzystą aranżację to właśnie kolory uniwersalne rolet będą jak najbardziej odpowiednie.

Rolety zawierające wzorzyste elementy cieszą się dużym zainteresowaniem, lecz wiele osób nie wie, w jakim wnętrzu można je zamontować. Urządzając mieszkanie w stylu prowansalskim, który charakteryzuje się barwami jasnymi można z powodzeniem zastosować rolety wzorzyste, dotyczy to także stylu minimalistycznego.

Rodzaj rolet i żaluzji odpowiednich do salonu

  • Żaluzje pionowe. Ten rodzaj żaluzji ma swoją nazwę dzięki pionowym listwom montażowym. Obecnie takie żaluzje są dość powszechne.
  • Rolety poziome. Ten rodzaj różni się od konstrukcji pionowej tym, że jej lamele są zamocowane poziomo. To najpopularniejszy rodzaj rolet. Ponieważ jest to najbardziej praktyczne i łatwe do czyszczenia.
  • Rolety plisowane. Te rolety różnią się od wszystkich innych tym, że ich blaszki podczas montażu i demontażu przypominają akordeon. Co najważniejsze, te rolety nadają się do dużych okien? Jednak, jak pokazuje praktyka, dobrze wyglądają także w oknach małych.
  • Okna łukowe i wykuszowe. Specjalne typy rolet i żaluzji poziomych i pionowych, które są wykonane w taki sposób, że oddają kształt łuku i okna wykuszowego.
  • Rolety zwijane. Jest to rodzaj rolet zwijających się podczas montażu. Wadę rolet można uznać za fakt, że ze względu na specyfikę konstrukcji nie są one w stanie regulować naturalnego oświetlenia w taki sposób, jak odmiany poziome i pionowe. Ale to nie umniejsza ich innych zalet.
  • Rzymskie rolety. Sądząc po projekcie, są bardzo podobne do żaluzji. Jednak częściej są one wykonane z tkaniny. Stąd nazwa rolety rzymskie.

Wybór konkretnego rodzaju rolet okiennych do salonu zależy od indywidualnych cech pomieszczenia, stylu wnętrza i preferencji smakowych. Podsumowując, należy zauważyć, że rolety do salonu są dobrym wyborem, szczególnie biorąc pod uwagę ich zalety w porównaniu z zasłonami. Należy jednak pamiętać, że zasłony mają również wiele zalet, dlatego niektórzy projektanci sugerują połączenie rolet i zasłon. Taka dziwaczna symbioza czasami stanowi jedynie wspaniałą ozdobę nie tylko okna salonu, ale także całego wnętrza pokoju.