Aby ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem dużego i małego domu, często sięgamy po nowoczesne rozwiązania. Jednym z takich rozwiązań jest kominek z płaszczem wodnym, dizajnerski, ciekawy, ale z kilkoma drobnymi utrudnieniami.
Plusy kominka z płaszczem wodnym
Taki kominek jest bardzo wydajny, przede wszystkim, a dla wielu z nas liczy się praktyczność. Niektórzy nie wyobrażają sobie salonu bez kominka i to właśnie między innymi dla nich zostało stworzone takie urządzenie. Kominek ten jest w stanie ogrzać dom do 250m2, a także, właśnie dzięki płaszczowi wodnemu, ogrzewa także naszą wodę. Przy okazji rzeczywiście pięknie prezentuje się w pokoju dziennym, ale według opinii na jego temat, nie zawsze jest idealnym towarzyszem, który ogrzeje nas podczas mroźnej zimy. Można w nim palić kilkoma rodzajami ogólnodostępnego drewna liściastego – brzozą, bukiem.
Minusy kominka z płaszczem wodnym
Przede wszystkim, według opinii, kominki te wymagają zbyt dużego zaangażowania domowników. Co kilka godzin, kiedy temperatura na dworze jest minusowa, potrzeba dokładać do niego drewna, przedtem wybierając zalegający popiół. Zima, a raczej spadki temperatury, trwają nawet do kwietnia, przez co taki kominek musiałby być stale obsługiwany przez człowieka. Nie ma mowy o wyjazdach na dłuższy wypoczynek, jeżeli nie znajdziemy osoby, która zajmie się naszym domem i grzaniem. Musimy mieć, przy kominku, drugie źródło ciepła, które będzie ogrzewać dom w czasie wygaszania, ale to generuje nam tak naprawdę podwójne koszty. Warto wspomnieć też o opale – na drewno potrzebujemy dodatkowego pomieszczenia, a także miejsca posiadania go w domu, przy kominku, co 4-5 godzin nie wychodzić na zewnątrz i nie przynosić ciężkiego, nieporęcznego opału. Według powszechnej opinii, do prawidłowego zamontowania nowoczesnych modeli kominka, potrzebujemy odpowiedniego fachowca, który zna się na tym temacie. To bardzo ważne, inaczej instalacja może ulec uszkodzeniu. Samo montowanie kominka z płaszczem wodnym jest skomplikowane, wymaga skupienia i spokoju.