farba do drewna na zewnątrz

Bardzo często się zdarza, że musimy pomalować jakiś element drewniany, znajdujący się na zewnątrz. Może to być między innymi ławka, dziecięca huśtawka lub domek letniskowy, któremu przydałaby się odnowa w postaci nowej, odpornej na warunki pogodowe i upływ czasu farby.

Wybór odpowiedniej farby

Wybór odpowiedniej farby do drewna, która odpowiednio sprawowałaby się na zewnątrz w każdych warunkach, nie jest prosty. Setki produktów na rynku, od różnych producentów, utrudniają nam znacznie wybór, przez co nie jesteśmy w stanie podjąć dobrej decyzji. Sami często nie wiemy, jaką farbę wybrać i która będzie najlepsza. Kupujemy więc praktycznie na oślep, wierząc, że farba przetrzyma lata. Tymczasem schodzi po kilku tygodniach, a my wyrywamy sobie włosy z głowy. Aby ułatwić sobie wybór farby do drewna na zewnątrz, warto trzymać się kilku faktów. Przede wszystkim nie musimy znać się na farbach, by odpowiednio je wybierać. W sklepie należy zwrócić uwagę na wodoszczelność powłoki, elastyczność farby, a także na paroprzepuszczalność materiału. Dobra farba bardzo mocno chroni drewno, nie pozwalając wilgoci wniknąć w jego strukturę. Dodatkowo drewno jest elastyczne, dlatego farba również musi być bardzo elastyczna. W przeciwnym wypadku będzie się łuszczyć pod wpływem pęcherzyków powietrza. Ostatnia sprawa – pewna przepuszczalność, która współpracuje z tymże materiałem.

Wybór w sklepie

Nie sugerujmy się tanią czy wysoką ceną, zawsze patrzmy na etykietę i na informację, którą ona zawiera. Szybki i pochopny wybór może być złym pomysłem, ponieważ za dodatkowe pomalowanie drewna zapłacimy o wiele, wiele więcej. Dlatego już teraz przemyślmy swoje zakupy. Spróbujmy zorientować się za pomocą Internetu i różnego rodzaju forów, która farba ma najlepsze opinie i która farba nadaje się do pomalowania nią elementów narażonych na zmienne warunki pogodowe. To bardzo istotne podczas wyboru farby, ponieważ zasięgnięcie opinii innych ludzi może nas uchronić przed stratą czasu, pieniędzy i nerwów.