Kocioł kondensacyjny jest źródłem ciepła zarówno na potrzeby ogrzewania, jak i podgrzewu wody użytkowej. W sezonie grzewczym spełnia obie te funkcje, jednak poza nim, kiedy nie korzystamy z ogrzewania pomieszczeń, praca kotła ogranicza się wyłącznie do podgrzewania wody. Jak sprawić, by podgrzewanie c.w.u. było jak najbardziej oszczędne? Tłumaczą specjaliści firmy Vaillant.
Z tekstu dowiesz się:
- w jaki sposób kocioł podgrzewa wodę użytkową,
- jak ograniczyć koszty podgrzewania wody za pomocą kotła,
- czym należy pamiętać przy ograniczaniu pracy kotła na potrzeby ciepłej wody.
Przy ogrzewaniu domu stosujemy automatykę pogodową i staramy się przez to obniżyć maksymalnie temperaturę pracy kotła, aby mogło wystąpić zjawisko kondensacji. Tym samym zwiększa się sprawność kotła.
Podgrzewanie wody użytkowej ma jednak inny cel – tu zależy nam na komfortowej temperaturze wody w wannie czy pod prysznicem, a to oznacza nieraz konieczność podgrzania jej do wysokiej temperatury.
Podgrzewanie wody przez kocioł – jak przebiega?
Kocioł podgrzewa wodę użytkową za pośrednictwem wtórnego wymiennika ciepła, czyli:
- najpierw podgrzewa wodę grzewczą w wymienniku pierwotnym (tym ogrzewanym bezpośrednio palnikiem),
- następnie wodą grzewczą poprzez wymiennik wtórny podgrzewa wodę użytkową.
Jeżeli kocioł jest dwufunkcyjny, podgrzewa on wodę przepływowo, tzn. woda po odkręceniu kranu:
- przepływa przez czujnik przepływu, uruchamiając kocioł,
- przepływa przez wymiennik, w którym jest podgrzewana,
- płynie dalej do kranu.
Podgrzewanie takie odbywa się na bieżąco z wydajnością i temperaturą zależną od liczby punktów odbioru wody.
Kocioł jednofunkcyjny podgrzewa natomiast wodę w zasobniku, w którym zanurzony jest wymiennik (tzw. wężownica). Tu mamy korzystniejszą sytuację, ponieważ podgrzewanie wody odbywa się w dłuższym czasie i nie wymaga pracy kotła z tak dużą mocą i temperaturą, jak w kotle dwufunkcyjnym. Automatyka kotła mierzy temperaturę wody w zasobniku za pomocą czujnika i jeżeli ta spadnie o ok. 5-8 stopni w stosunku do tej zadanej, system uruchamia kocioł i wyłącza go dopiero po jej osiągnięciu.
Jak obniżyć koszty podgrzewu ciepłej wody?
Nowoczesny kocioł kondensacyjny daje możliwość obniżenia temperatury zasilania przy pracy tak, aby zachodziło zjawisko kondensacji. Oczywiście w sytuacji ustawienia maksymalnej temperatury wody lub jej dużego poboru piece gazowe wyjdą z kondensacji, aby zapewnić komfortowy dostęp do c.w.u.
Dlatego istotny jest dobór odpowiedniej pojemności zasobnika, aby można było wypełnić go ciepłą wodą w dłuższym czasie, bez konieczności pracy z maksymalna mocą kotła. Jeżeli dysponujemy wolnym miejscem w kotłowni, wybierzmy więc kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem. Takie rozwiązanie zapewni ekonomiczniejszą pracę kotła z mniejszą temperatura zasilania.
W instalacji wody użytkowej często stosowana jest cyrkulacja, czyli zapewnienie stałego przepływu wody w tzw. trzeciej rurce. Sterowniki stosowane w kotłach mają możliwość sterowania czasem pracy pompy cyrkulacyjnej. Istotne jest, aby pompa ta nie pracowała, kiedy zasobnik nie jest podgrzewany (noc, nieobecność domowników), czyli kiedy nie korzystamy z wody, ponieważ takie krążenie wody w instalacji powoduje dodatkowe straty ciepła z zasobnika.
Warto również ograniczyć temperaturę ustawianą na kotle lub sterowniku, zamiast obniżać jej temperaturę przez odkręcanie zimnej wody.
Czy zawsze należy oszczędzać na ciepłej wodzie?
Oczywiście nie możemy kierować się tylko oszczędnościami, ponieważ instalacja c.w.u. ma nam zapewnić komfort. Poza tym musimy też pamiętać o pewnym zagrożeniu – legionelli. Jest to bakteria, która polubiła życie wewnątrz zasobników, rur i wylewek prysznicowych. Wchłania się przez wdychanie aerozolu wodnego i jest niebezpieczna. Dla zlikwidowania zagrożenia bakterią raz w tygodniu należy wygrzać zasobnik c.w.u. do maksymalnej temperatury, aby go zdezynfekować. Sterowniki kotłów posiadają specjalną funkcję dezynfekującą – wystarczy tylko wybrać dzień tygodnia i godzinę, kiedy dezynfekcja ma wykonana.
Jak widać, przy podgrzewaniu wody użytkowej mamy możliwość zwiększenia wydajności kotła kondensacyjnego, jednak (jak ze wszystkim) nie możemy przesadzić z oszczędnością kosztem komfortu i bezpieczeństwa. Sprawdź nowoczesne kotły kondensacyjne firmy Vaillant, na które możesz otrzymać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze.