Świat grzejników posiada bogactwo wyboru niż kiedyś - panujące trendy

W dzisiejszych czasach mamy duży wybór wśród grzejników, jednak musimy podjąć odpowiednią decyzję podczas planowania domu, mieszkania, ponieważ jest to ważna kwestia instalacji. System grzewczy odpowiedzialny jest za utrzymanie temperatury w pomieszczeniu oraz za zachowanie odpowiedniego poziomu komfortu. Grzejniki przede wszystkim powinny: wyglądać estetycznie do całego pomieszczenia, mieć stabilną konstrukcję, być wykonane z materiału, dzięki któremu będą odporne na uszkodzenia, zarysowania. W tym artykule dowiesz się, jakie są różnicę między starodawnymi grzejnikami a tymi, które możemy teraz zastosować w swoich domach, z jakich materiałów są one wykonane oraz jakie są ich koszty.

Sposób przekazywania ciepła

Wyróżniamy dwa typy przekazywania ciepła: poprzez konwekcję i promieniowanie. Konwekcja charakteryzuje się tym, że powietrze, które przepływa przez grzejnik, jest ogrzewane, następnie rozchodzi się po całym pomieszczeniu, co skutkuje ruchem powietrza w pomieszczeniu. Jeśli chodzi o promieniowanie to nic innego jak promieniowanie poprzez powierzchnię grzejnika. 

Płytowe grzejniki

Również znamy je pod nazwą grzejnik panelowy. Jest to jeden z najbardziej popularnych typów, ponieważ są niedrogie, jak również jego montaż.  Zbudowane są one ze stalowych płyt, między nimi są wbudowane kanały wodne. Możemy również wybrać je w poziomie albo w pionie, wpływa to na design pomieszczenia. Koszt kaloryferów panelowych wacha się w kwotach 100-500 zł jeśli mówimy o wymiarach 50 × 100 cm. 

Grzejniki żeliwne

Jest to jedno ze starszych rozwiązań, jakie się kiedyś stosowało. Przede wszystkim są one odporne na uszkodzenia mechaniczne. Żeliwne grzejniki charakteryzują się tym, że przez bardzo długi czas utrzymują wysoką temperaturę, co dla jednych może być wadą, a dla drugich zaletą. Taki kaloryfer potrzebuje również dużo czasu, aby osiągnąć taką temperaturę, jaką chcemy, co wiąże się to z kosztem dłuższego nagrzania. Koszt grzejnika żeliwnego to mniej więcej 200-300 zł (60 cm x 110 cm).

Grzejniki konwektorowe

Mówiąc najprościej, są to przenośnie grzejniki elektryczne, które możemy postawić w dowolnym miejscu, ale również możemy je zamontować na ścianie. Działają w ten sposób, że jest zasysane powietrze od dołu, późnej grzejnik je ogrzewa i ostatnim krokiem jest uniesienie się ogrzanego powietrza. Ten rodzaj urządzenia nie osiąga wysokich temperatur. Grzejniki konwektorowe świetnie sprawdzają się w sytuacji, kiedy na przykład temperatura w nocy jest za niska. Wtedy w dość szybki sposób osiągniemy odpowiednią dla nas temperaturę. Mówiąc o kosztach, to znajdziemy je nawet od 200 zł aż do 2000 zł. 

Grzejniki aluminiowe

Grzejniki aluminiowe produkowane są ze stopów aluminium, krzemu i miedzi. Są one lekkie, więc możemy je tak naprawdę zwiesić nawet na ścianach wykonanych z karton-gipsu. Patrząc na ich konstrukcje, można je łatwo wyczyścić. Są również odporne na korozje, chyba że są wykonane z miedzi- wtedy korozja może wystąpić. Dosyć szybko się nagrzewają oraz wychładzają, co dla pewnej części osób może być wadą. Aluminium jest materiałem dość lekkim, co może skutkować uszkodzeniem luz zniekształceniem, chociażby podczas montażu. Za koszt standardowych kaloryferów aluminiowych zapłacimy w okolicach 160-200 zł. Oczywiście jest to też zależne mocy i wydajności. Jednym z walorów jest fakt, że ich żebra, z których są zbudowane, są dostępne w różnych wysokościach, co umożliwia nam to rozmieszczenie ich w całym pomieszczeniu, nawet w wymiarze kilku grzejników.

Jak widać, mamy szeroki wybór odnośnie grzejników. Każdy z nas znajdzie na pewno idealny dla siebie, który wpasuje się w całość pomieszczenia pod względem aranżacji, komfortu odnośnie temperatury oraz ceny.