Wybór ogrzewania domowego to często decyzja na całe życie. Warto zatem dobrze przemyśleć, na jakie rodzaje ogrzewania warto postawić. Wszystko to zrobić najlepiej na początku budowy lub remontu mieszkania. Trzeba wspomnieć też o takim rozwiązaniu, które będzie przyjazne dla środowiska. Na jakie ogrzewanie warto zatem postawić? Na co zwrócić uwagę? Czytaj dalej!
Na co warto zwrócić uwagę przy planowaniu ogrzewania
Codzienny komfort w mieszkaniu oraz jednoczesne koszty jego utrzymania zależą od tego, na jaki system grzewczy się zdecydujesz. Jeśli dopiero co budujesz dom lub jesteś na etapie planowania, to warto w pierwszej kolejności wybrać centralne ogrzewanie. Dlaczego opłaca się to zrobić już na początku? Dzięki temu łatwiej dostosujesz kształt oraz wielkość wnętrza tak, aby ciepło szybko rozchodziło się po poszczególnych pomieszczeniach. Znacznie ograniczysz też koszty potencjalnych poprawek i remontów.
W obecnych czasach modne (a przede wszystkim opłacalne) są rozwiązania ekologiczne. Opłaca się wybrać rozwiązanie przyjazne naszemu środowisku, które w dłuższej perspektywie wyjdzie nam na dobre. Największą popularnością cieszą się piece gazowe. Rosnącym trendem stają się też elektryczne systemy grzewcze. Oprócz nieszkodliwego wpływu na środowisko tego rodzaju ogrzewanie jest również przyjazne dla ludzkiego zdrowia. O czym mowa?
Na jakie ogrzewanie warto postawić?
Osoby starsze, chore oraz alergicy powinni zdecydować się na zdrowe ogrzewanie, czyli kaloryfery. Zauważ, że istnieje wiele rodzajów kaloryferów, które można podzielić na materiał, z którego je wykonano.
Najbardziej powszechne są kaloryfery:
- żeliwne – ten rodzaj można spotkać przeważnie w starszych zabudowaniach, gdzie ściany są o wiele grubsze. Żeliwne grzejniki powoli się nagrzewają, ale i równie wolno stygną. Cechuje je też solidne wykonanie,
- stalowe – najpopularniejsze i dostępne w wielu rozmiarach, przez co z łatwością dopasujesz je do konkretnego pomieszczenia. Doskonale nadają się do instalacji grzewczej,
- aluminiowe – świetnie przewodzą ciepło, ponadto są lekkie i łatwe w montażu. I najtańsze, przez co o wiele mniej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia od np. stalowych.
A jaki kaloryfer do pokoju warto wybrać?
Zależy od pomieszczenia – jeśli jednak chcesz postawić grzejnik w, np. pomieszczeniu o dużej wilgotności, to zdecyduj się na grzejnik z odpornych materiałów, przede wszystkim wytrzymałe na korozje. Z kolei w dużych wnętrzach (salon, pokój dziecka) postaw na grzejniki aluminiowe. Tego rodzaju ogrzewacz bardzo szybko łapie ciepło i dobrze ogrzewa konkretny pokój. Są też równie wytrzymałe, co grzejniki stalowe, więc starczy Ci też na długie lata.
Zwróć uwagę na to, że niezależnie od modelu, grzejniki montuje się pod oknem, z dala od zasłon, mebli czy pozostałych zabudowań. Dzięki temu grzejnik szybko ogrzeje zimne powietrze i zadba o odpowiedni obieg powietrza. Zalecana temperatura w pokoju dziennym wynosi od 20 do 22 °C. Teraz już wiesz, na jaki kaloryfer do pokoju warto postawić. Powodzenia!
Podsumowanie
Teraz już wiesz, że grzejnik to nie tylko solidne ogrzewanie, ale też zdrowe i bezpieczne powietrze. Na tym się nie kończy, ponieważ współczesne grzejniki nie tylko dobrze dbają o komfort, ale też charakteryzują się niebanalnym designem. W porównaniu do alternatyw grzejniki mają różnorodne kształty, co pozwoli Ci łatwiej podkreślić styl danego wnętrza. Korzystanie z kaloryferów wcale nie musi być drogie – nowoczesne modele są niezwykle energooszczędne i równie łatwe w montażu, więc nie zapomnij o tym podczas planowania budowy mieszkania.