czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaPoradyZ czego wykonać zadaszenie tarasu? Najpopularniejsze materiały

Z czego wykonać zadaszenie tarasu? Najpopularniejsze materiały

Nowoczesne zadaszenie tarasu to nie tylko ochrona przed słońcem i opadami atmosferycznymi, ale też ważny element wystroju, który powinien wpasować się w styl budynku i jego najbliższego otoczenia. Z czego zatem można zbudować zadaszenie tarasu? Poniżej przedstawimy najpopularniejsze materiały, z których tworzy się zarówno stelaże, jak i pokrycia zadaszeń.

Materiały na stelaż

W przypadku stelaża królują dwa rodzaje materiałów – drewno i metal. Oba zapewniają solidność konstrukcji (wykonane z nich zadaszenia będą służyć przez wiele lat), ale ich walory estetyczne pasują do różnych stylów architektonicznych. Tworzy się z nich zarówno zadaszenia dla tarasów położonych bezpośrednio przy ścianie budynku, jak i wolnostojące.

Zadaszenie na taras z drewna

Drewno to naturalny materiał, który prezentuje się wyśmienicie w otoczeniu natury. Zależnie od gatunku drzewa, z którego powstało, może mieć bardzo zróżnicowany „rysunek” wynikający z przebiegu słojów. Trzeba też pamiętać, że ma to również wpływ na właściwości fizyczne – ogólnie drewno drzew iglastych (np. sosna, modrzew, jodła) jest bardziej miękkie niż to liściastych (np. buk, dąb, orzech). Przy odpowiedniej pielęgnacji, czyli cyklicznej impregnacji, drewno zachowa trwałość i piękny wygląd przez długie dekady.

To dość uniwersalny materiał pasujący do większości stylów, zwłaszcza klasycznych i rustykalnego. Zadaszenie tarasowe z drewna sprawi, że wyda się on bardziej przytulny i ciepły. Przy odpowiednio grubych słupkach drewniany stelaż udźwignie właściwie dowolne przykrycie.

Minusem drewnianego zadaszenia jest stosunkowo wysoka cena, zwłaszcza jeśli chodzi o duże zadaszenia tarasów na tzw. wymiar – zarówno sam materiał, jak i robocizna przy jego wznoszeniu kosztuje dość dużo. Z drugiej jednak strony ktoś dysponujący odpowiednim sprzętem i umiejętnościami może sam obrobić słupki stelaża, oszczędzając tym samym przynajmniej część kosztów.

Metalowe zadaszenia tarasów

Mówiąc o metalowym stelażu, najczęściej chodzi o aluminiowe zadaszenie tarasu – to stosunkowo tani, a przy tym lekki i wytrzymały materiał, wręcz idealny na nowoczesny taras. Czasem wykonuje się też stelaże ze stali, ale opcja ta jest obecnie dość rzadko spotykana. Dodatkowo dużą zaletą aluminiowego zadaszenia jest możliwość pomalowania go na praktycznie dowolny kolor z palety RAL, dzięki czemu może się ono idealnie wpasować w otoczenie. Podobnie jak w przypadku drewna, zadaszenie tarasu z metalu (a szczególnie stali) warto regularnie poddawać konserwacji.

Lekkie aluminiowe zadaszenie tarasu idealnie pasuje do nowoczesnego, minimalistycznego stylu architektonicznego, ale może też być wykorzystane do nadania lekkiej nuty nowoczesności klasycznej bryle budynku. Nie pasuje właściwie tylko do typowo rustykalnych aranżacji.

To relatywnie tania opcja, a proste zadaszenia aluminiowe sprzedawane są nawet w zestawach do samodzielnego montażu. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu zadaszenia tarasu nie nadają się do krycia ciężkimi materiałami – ich konstrukcja jest zbyt lekka, by utrzymać np. dachówkę ceramiczną.

Z czego zrobić pokrycie?

W przypadku pokryć zadaszeń tarasu mamy całkiem spore pole manewru – do często wybieranych materiałów należą tkaniny, poliwęglan, lamele, szkło, a nawet dachówki.

Tkaniny

Z tkanin wykonuje się typowe zadaszenia w postaci klasycznych markiz, ruchomych rolet, robiących ostatnio furorę żagli ogrodowych czy po prostu pasów materiału podwieszanych pod górną częścią stelaża.

To bardzo tanie zadaszenia tarasów zapewniające przyjemny cień bez ograniczania w dużym stopniu dostępu światła na sam taras i do domu. W przypadku ruchomych rolet można dowolnie regulować ilość wpadającego światła i położenie zacienionych miejsc. Warto wybrać wodoodporną tkaninę pochłaniającą promieniowanie słoneczne – dzięki temu zapewni także ochronę przed niezbyt intensywnymi opadami atmosferycznymi. W trakcie ulew trzeba ją jednak zwinąć, żeby się nie zerwała.

Trzeba jednak pamiętać, że zadaszenie z tkaniny jest bardzo podatne na wiatr – mocniejsze podmuchy mogą je całkowicie zerwać i ponieść w dal. Dlatego trzeba je każdorazowo zwijać przed pojawieniem się wiatru, a w okresie jesienno-zimowym nawet całkowicie demontować. Z racji tego, że wytwarza się je w większości z jasnych tkanin, takie zadaszenie ogrodowe wymaga częstego czyszczenia.

Poliwęglan

Lekkie panele wykonane z włókna węglowego o różnym stopniu przezroczystości sprawdzają się idealnie na daszek dla tarasu. Poliwęglan współgra bardzo dobrze z aluminium i innymi nowoczesnymi materiałami. Materiał ten zapewnia dobrą przepuszczalność światła przy jednoczesnym blokowaniu promieniowania UV – poliwęglan pochłania 100% promieni UV, ale sam w sobie nie jest na nie odporny. W związku z tym panele pokrywa się ochronną warstwą akrylu – zwykle tylko z jednej strony, więc trzeba pamiętać o założeniu ich odpowiednią stroną do słońca.

Panele poliwęglanowe są odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne – nadają się więc idealnie na całoroczne zadaszenia tarasowe. Trzeba jednak pamiętać, żeby wykonany z nich dach nie był płaski – powinien mieć nachylenie przynajmniej pięciu stopni, żeby woda opadowa i śnieg mogły z niego swobodnie spadać. Kolejną ważną rzeczą jest grubość paneli – im są cieńsze, tym gorzej izolują ciepło. Przy cienkich panelach taras może się mocno nagrzewać w upalne dni – dlatego poleca się stosowanie grubszych i przyciemnianych. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że grubsze panele zatrzymują też więcej światła.

Lamele

Pod tą nazwą kryją się obrotowe panele z aluminium, które przy pełnym zamknięciu stanowią szczelną ochronę w czasie deszczu – dzięki nim można odpoczywać na świeżym powietrzu bez obaw o zmoczenie. W zdecydowanej większości takie konstrukcję są wyposażone w system odprowadzania wody. Niestraszny im również śnieg – są w stanie wytrzymać obciążenie do 120 kg/m2. Jeśli do takiego zadaszenia doda się ścianki boczne (np. z poliwęglanu) i system ogrzewania, można przekształcić taras w całoroczny zewnętrzny pokój wypoczynkowy. Stopień otwarcia lameli podlega płynnej regulacji z możliwością obsługi za pomocą pilota.

Właściwie jedyną wadą takiego zadaszenia tarasu wysoka cena w porównaniu z innymi rozwiązaniami. Solidna konstrukcja i pozostałe zalety jednak w pełni to rekompensują.

Szkło

Szklane zadaszenia i zabudowy tarasu są jednym z przodujących trendów w urządzaniu tej przydomowej przestrzeni. Nie powinno to dziwić – szkło to, obok drewna, najbardziej uniwersalny materiał pasujący praktycznie do wszystkiego. Czy takie zadaszenie jest bezpieczne? Oczywiście! Nie wykonuje się go bowiem ze zwykłego szkła, ale z tzw. szkła bezpiecznego, czyli hartowanego – dzięki wyspecjalizowanej obróbce termicznej tafle szkła tego typu zyskują wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Podobnie jak w przypadku paneli poliwęglanowych do wyboru jest szkło przezroczyste, mleczne lub zmatowione, blokujące w większym stopniu promienie słoneczne. Jeśli do zadaszenia doda się szklane ściany, na tarasie można stworzyć idealne warunki pod zimowy ogród lub funkcjonalne pomieszczenie do odpoczynku. Szkło jest też bardzo łatwe w czyszczeniu i nie wymaga skomplikowanej konserwacji – wystarczy przetrzeć je środkiem do czyszczenia szyb i będzie błyszczeć jak nowe.

Ponownie minusem może być tutaj stosunkowo wysoka cena, zwłaszcza przy większych przeszkleniach.

Dachówki

Dachówki ceramiczne czy blachodachówki są zadziwiająco często wybieranymi materiałami, mimo że pasują wyłącznie do zadaszeń będących bezpośrednim przedłużeniem dachu budynku. W przypadku tarasów wolnostojących nadają im charakteru altany ogrodowej. Taki daszek chroni przed deszczem i jest odporny na wiatry, ale całkowicie blokuje dopływ światła.

Trzeba pamiętać, że dachówki ceramiczne są ciężkie i nie nadają się przez to na zadaszenia lekkich aluminiowych stelaży.

Zadaszenie tarasu – podsumowanie

Pod względem konstrukcji zadaszeń tarasowych jest do dyspozycji całkiem sporo różnych materiałów. Wybór między nimi zależy w głównej mierze od obranego stylu architektonicznego i osobistych preferencji. Dużą popularnością cieszą się jednak najbardziej uniwersalne z nich, które można dopasować wszędzie.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments