Kontener? Kojarzy nam się z placem budowy, stosem kontenerów, zapakowanych i gotowych do wysyłki za wielką wodę, ale nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, jak z kontenerów można stworzyć dom marzeń, na miarę XXI wieku.
Ale że z kontenerów?
Tak! Najwięksi specjaliści w dziedzinie tworzenia nowoczesnych i funkcjonalnych, a także ekologicznych domów spróbowali stworzyć posiadłość złożoną właśnie z kontenerów. Jeżeli nudzi was zwykłe mieszkanie, nie lubicie swoich sąsiadów, a na wielki i tradycyjny dom was nie stać – możecie zapoznać się z domami z kontenerów. Nie wymagają one takiego nakładu pracy i energii jak inne budynki i z łatwością wpasują się w naszą polską przestrzeń. Bo dlaczego nie? Domy z kontenerów to gratka dla ekologów i ludzi, którzy cenią sobie więzi z naturą. Nie ma dla nich więc nic lepszego, jak budynek mieszkalny, stworzony z surowców, które wykorzystuje się do importu i eksportu. Mogą przyszła do nas oczywiście ze Stanów, a także, co nie jest zaskoczeniem, z krajów skandynawskich, które słyną ze swoich ekscentrycznych, ale trafionych pomysłów, jeżeli chodzi o tworzenie posiadłości dla całej rodziny.
Z czego są zbudowane?
Jak sama nazwa wskazuje – z kontenerów. Przybliżmy sobie trochę ich budowę, by dopowiedzieć, jak wygląda na przykład ocieplanie takiego domu. Każdy kontener morski jest szczelną konstrukcją, ponieważ przez kilka do kilkunastu dni musi przechowywać w odpowiednich warunkach wszelkie paczki i paki. To stal nierdzewna, odpowiednio zabezpieczona. Nie jest ona jednak materiałem, który zatrzymuje ciepło, dlatego właśnie potrzebne nam w nim jest dodatkowe ogrzewanie w postaci zabezpieczenia ścian na przykład poliuretanem, który odpowiednio wpłynie na pomieszczenie. Takie domy, a raczej kontenery, można łączyć na wszystkie sposoby, jakie przyjdą do głowy, a są tak logiczne, że można wdrożyć je w życie. Problemem jest polskie prawo, za mało nowoczesne – co 120 dni, od daty zgłoszenia, należy dom przesunąć, co kojarzy nam się z legendarnym Drzymałą, ale nic straconego – w urzędach gminy również można zgłosić budowę takiego domu, jednak warto głębiej zastanowić się, jak to wygląda. A także mieć na uwadze, że polskie prawo budowlane co roku się zmienia.