poniedziałek, 27 maja, 2024
Strona głównaProjekty domówZa co kochamy bungalowy? Projekty domów parterowych coraz bardziej popularne wśród inwestorów.

Za co kochamy bungalowy? Projekty domów parterowych coraz bardziej popularne wśród inwestorów.

Niewielkie domy typu bungalow to coraz bardziej powszechny wybór u wielu inwestorów. Przekonują do siebie otwartym charakterem, komfortowym sposobem użytkowania i wszechstronną funkcjonalnością. W znakomitej przewadze są to projekty domów ekonomicznych i łatwych w budowie. Jak wybrać odpowiedni projekt domu i co należy przeanalizować dokonując wyboru? Poznajmy główne zalety popularnych parterówek.

Dom przy Bukowej 55
Dom przy Bukowej 55

Zalety niewielkiej parterówki – dlaczego domy typu bungalow cieszą się coraz większym powodzeniem?

Wśród coraz lepiej sprzedających się planów budynków coraz większe zainteresowanie inwestorów budzą projekty domów parterowych. Domy typu bungalowy są stosunkowo proste i szybkie w budowie. Realizując je, nie musieliśmy wykonywać trudnych konstrukcyjnie elementów, takich jak ciężkie schody czy balkony. Możemy wybrać także różne rodzaje stropów, od lekkich konstrukcji wiązarowych po żelbetowe wylewane – w zależności od tego, w jaki sposób planujemy zagospodarować poddasze.

Wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie, co znacznie ułatwia poruszanie się po domu. Z tego powodu również parterowe domy są preferowane przez rodziny z dziećmi, osoby starsze i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej.

Parterowe projekty domów mają również możliwość połączenia wszystkich pomieszczeń z zielonymi terenami przy domu. Każde pomieszczenie może mieć drzwi balkonowe, co zwiększa komfort mieszkania i poczucie swobody we własnym domu. Budynki typu bungalow, tak chętnie realizowane na licznych działkach, mają jeszcze jedną bardzo ważną zaletę, która decyduje o ich wyborze. Ich konstrukcja i prosta forma sprawiają, że w dużej mierze są to projekty domów tanich w budowie. Kwestie finansowe to przecież podstawowa kwestia, którą musimy przeanalizować wybierając określony projekt domu. Nie musimy budować drogich w wykonaniu schodów, czy balkonów, a do wykończenia mamy tylko jedną powierzchnię parteru.

Ma to istotne znaczenie w przypadku wykonywania instalacji wewnętrznych. Projekty domów parterowych to nie tylko tania budowa, to również niższe koszty eksploatacji i utrzymania budynku. Mniej wydamy na ogrzewanie niewielkiej, zwartej bryły parterowego domu, niż na analogicznych rozmiarów budynek z poddaszem użytkowym, posiadający tradycyjne balkony, czy okna połaciowe.

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu parterowego?

Analizując projekty domów parterowych pod kątem realizacji inwestycji warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Najważniejsza jest konstrukcja dachu, forma budynku oraz program funkcjonalny wnętrza.

Najniższymi kosztami realizacji charakteryzują się projekty domów z dachem dwuspadowym. Zadaszenie takie jest łatwe do wykonania i nie wymaga skomplikowanych zabiegów ze strony cieśli. Może być wykonany na tradycyjnych konstrukcjach krokwiowo-jętkowych lub w postaci prefabrykowanych wiązarów.

Dach dwuspadowy jest również wygodny jeśli chodzi o również montaż instalacji wspomagających gospodarstwo domowe w procesie pozyskiwania energii odnawialnej. Łatwiej zamontujemy na nim panele fotowoltaiczne, czy instalację solarną. Wykończenie dachu to wybór indywidualny każdego inwestora.

Najpopularniejszym materiałem nadal jest betonowa, lub ceramiczna dachówka, ale coraz częściej pojawiają się również nowoczesne dachy kryte blachą.

Domy parterowe występują także z zadaszeniem wielospadowym, którego geometria jest bardziej skomplikowana. Wybór optymalnego rozwiązania zależy zarówno od naszego gustu, jak i wymagań zawartych w MPZP lub WZ. Wybierając projekt domu do realizacji należy najpierw gruntownie zapoznać się z wytycznymi tych dwóch dokumentów.
Na analizę zasługuje nie tylko dach parterowego domu. Do przemyślenia jest również kształt i bryła budynku. Im prostsze formy i geometria domu, tym niższe koszty jego realizacji.

Układ funkcjonalny pomieszczeń w wybranym domu powinien odpowiadać naszemu stylowi życia i potrzebom. Miłośnicy otwartych przestrzeni powinni zdecydować się na projekt domu z dobrze doświetlonym pokojem dziennym, który tworzy jedną, wspólną strefę z kuchnią.

Powinniśmy pomyśleć nad odpowiednią liczbą pokoi, by każdy z domowników miał dla siebie miejsce. Kluczowe znaczenie dla wygody użytkowania domu ma liczba łazienek. W miarę możliwości możliwości wybierzmy projekt domu z co najmniej dwiema łazienkami. Jeżeli mamy w planach przystosowanie poddasza na cele mieszkalne, to warto znaleźć projekt domu z lanym stropem żelbetowym. Takie rozwiązanie konstrukcyjne pozwoli wykorzystać dodatkowe miejsce pod dachem na kolejne pokoje, łazienkę, czy inny cel, bez wykonywania dodatkowego zbrojenia.

Dom przy Przyjemnej 19 bis
Dom przy Przyjemnej 19 bis

Szukasz taniej parterówki? Wybierz gotowe projekty domów.

Wybierając projekt domu czeka na nas wiele dylematów. Należy zastanowić się, czy zlecamy projekt indywidualny, na zamówienie, czy decydujemy się na gotowy projekt domu. Gotowe plany to zdecydowanie szybsze i tańsze rozwiązanie.

W poszukiwaniu tanich i prostych w budowie parterówek warto odwiedzić strony autorskiej pracownie projektowej GALERIADOMOW.PL

Szeroka gama gotowych rozwiązań na projekty domów parterowych, łatwy zakup i szybka dostawa, to zalety tego renomowanego biura architektonicznego. Inwestorzy szukający ekonomicznych domów, których realizacja nie pochłonie nadmiernych kosztów z pewnością znajdą tu coś dla siebie.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments