To totalna i bardzo ciekawa nowość na polskim rynku. Domy z keramzytu, materiału, który większości kojarzy się z kwiatami i ich uprawą, brzmią jak coś niesamowitego – ale istnieją naprawdę. Domy z keramzytu tworzone są przede wszystkim z pustaków z tego właśnie surowcu. Na razie na polskim rynku jest ich mało, ale to tylko kwestia czasu, nim zdominują nasz rodzimy rynek budowlany.
Dom z keramzytu – jak go zbudować?
Wbrew pozorom na Internecie i w specjalistycznych gazetach bardzo dużo informacji da się wyłuskać i połączyć w logiczną całość. Okazuje się, że wiele architektów i firm budowlanych podejmuje się trudnych, nieszablonowych zleceń, które finalnie wyglądają ciekawie i są bardzo nowoczesne. Dlaczego warto wybrać właśnie keramzyt? Ponieważ tworzone z niego bloczki są lekkie, a jednocześnie wytrzymałe. To kolejna konstrukcja, która przyszła do nas zza Bałtyku, z krajów skandynawskich. Pozwala nam ona na użycie jej w naszym kraju, ponieważ Skandynawia to zimny i bardzo wilgotny obszar. To było aż nazbyt pewne, że i u nas taka technologia może zagrać pierwsze skrzypce i idealnie się sprawdzić. Cena budowy jest nieco niższa, ale nie możemy zapominać o ogrzewaniu. Ogrzewanie geotermalne w takim wypadku jest wynosi około 200 złotych, oczywiście cena zależy od metrażu. W małym domku możemy dogrzewać się za pomocą gazu z butli.
Dlaczego taki materiał?
To dobry wybór dla ludzi kochających ekologiczny i naturalny tryb życia. Keramzytu nie produkuje się, dodając do niego chemii. Sam w sobie jest bardzo naturalny właśnie, co czyni go pożądanym materiałem. Beton z niego wykonany, czyli fachowo nazywający się keramzytobetonem. Izolacja akustyczna w takim domu jest bardzo dobra, podobnie jego odporność na wszelakie niszczenia, związane z polskim klimatem – keramzyt, chociaż kruchy, przetrwa najgorsze oberwanie chmur, nie mówiąc już o intensywnych ulewach. Taki dom to wybór dla ludzi, którzy nie boją się zmian i chcą iść z proekologicznym podejściem do życia… przez całe życie.