6 zalet szkła hartowanego

Szkło hartowane gwarantuje trwałe i solidne oszklenie. Jest stosowane wszędzie tam, gdzie użycie standardowego szkła mogłoby rodzić potencjalne niebezpieczeństwo. Proces produkcji i hartowania pozwala na uzyskanie szkła, które jest o wiele trwalsze i bardziej odporne.

Bezpieczeństwo

Szkło hartowane jest bezpieczniejsze od standardowego. Jego zaletą jest to, że w sytuacji stłuczenia zachowuje się inaczej niż zwykłe szkło ‒ nie łamie się na duże, ostre i w konsekwencji niebezpieczne kawałki, ale rozdrabnia się na małe kawałeczki o łagodnych i nieostrych krawędziach.

Odporność

Szkło hartowane jest bardziej odporne na działanie wysokiej temperatury. Dzięki temu idealnie nadaje się do zastosowania w urządzeniach kuchennych, łazienkach i wszędzie tam, gdzie będzie regularnie wystawione na wyższą temperaturę. Jest używane do produkcji kabin, ścian i drzwi prysznicowych, a także przeszklonych drzwi kominkowych.

Szkło hartowane jest równie przejrzyste jak standardowe szkło. Proces hartowania umacnia taflę szkła, jednocześnie nie zmniejszając jej przejrzystości. Krystalicznie czyste i przezroczyste szkło hartowane znajduje zastosowanie w większych oknach i witrynach. Jest dobrym rozwiązaniem dla oszklenia dużych powierzchni okiennych w nowoczesnych budynkach.

Szkło hartowane jest mocniejsze. Hartowanie szkła polega na poddaniu go bardzo wysokiej temperaturze a później na jego szybkim ochłodzeniu. Proces hartowania sprawia, że cała powierzchnia jest o wiele trwalsza i bardziej wytrzymała na nacisk. Lepiej znosi silny wiatr i jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego wielkie tafle przejrzystego hartowanego szkła są coraz częściej stosowane we współczesnym budownictwie. 

Szkło hartowane jest również bardziej odporne na zarysowania i zwykłe ślady użytkowania. Zaawansowana technologia produkcji szkła hartowanego sprawia, że o wiele trudniej je zarysować. Można je stosować wszędzie tam, gdzie jest szczególnie wystawione na zarysowania i gdzie istnieje większa możliwość powstania niechcianych śladów użytkowania.

Zastosowanie

Szkło hartowane może być wykorzystane wszędzie tam, gdzie potrzebne jest solidne szkło. Wykorzystuje się je w elementach okiennych, w szybach zespolonych, witrynach, drzwiach tradycyjnych i przesuwnych. Może być również elementem ścian, podłóg i schodów. Dobrze sprawdza się w postaci balustrad wewnętrznych i zewnętrznych, jest odpowiednie do budowy wewnętrznych ścianek działowych i mniejszych ścianek dekoracyjnych. Użycie szkła hartowanego w celu dzielenia przestrzeni przy pomocy ścianki działowej zapewni dopływ światła naturalnego i umożliwi kontakt wzrokowy z innymi osobami. Szkło hartowane ma dobre właściwości izolujące, dlatego stanowi dobry materiał do budowy tarasu czy ogrodu zimowego. Szkło hartowane jest również szeroko stosowane w przemyśle meblowym, np. do przygotowania półek czy blatów. Często spotyka się je w budownictwie mieszkaniowym, w budownictwie naturalnym i minimalistycznym, a także w lokalach użytkowych i przemysłowych.