Szklana wełna mineralna - gdzie ją stosować?

Szklana wełna mineralna jest jednym z najlepszych materiałów izolacyjnych, który wykorzystuje się nie tylko w budownictwie, ale także w energetyce do kotłów i izolacji rur z ciepłym powietrzem. Można użyć jej do izolacji wszystkich miejsc, na które nie będą działały stałe duże obciążenia. W jaki sposób wykorzystać jej właściwości?

Jednym z etapów prac wykończeniowych prowadzonych w budynkach mieszkalnych i użytkowych jest izolacja cieplna. W ten sposób zabezpieczamy obiekt przed utratą ciepła i obniżamy przyszłe koszty ogrzewania. Chętnie wykorzystywanym materiałem izolacyjnym jest wełna szklana. Dlaczego?

Proces produkcji wełny szklanej

Specyficzne właściwości, jakimi charakteryzuje się ursa wełna, uzyskuje się dzięki skomplikowanemu procesowi produkcji. Do tworzenia wełny szklanej wykorzystuje się między innymi szkło z recyklingu i piasek kwarcowy. Materiały podgrzewane są w temperaturze przekraczającej 1300℃, w której roztapiają się i rozwłókniają. Tak powstałe włókna zlepiane są z żywicą i formowane w wymagane kształty. Charakterystyczną cechą produktów z wełny szklanej jest układ włókien równoległy do powierzchni maty.

Najważniejsze właściwości wełny szklanej

Struktura tego materiału i zastosowane materiały sprawiają, że wełna szklana jest bardzo dobrym izolatorem cieplnym. Współczynnik przewodzenia ciepła niektórych produktów tego rodzaju jest porównywalny ze styropianem. Dodatkowo izolacja wykonana z tego materiału uważana jest za dobry izolator akustyczny. Z powodzeniem stosuje się ją między stropami do wytłumiania hałasów użytkowych.

Z uwagi na swoją luźną strukturę wełna szklana jest paroprzepuszczalna. Ta cecha pozwala parze wodnej przedostawanie się na zewnątrz ocieplonego obiektu. Tego rodzaju właściwości pożądane są przede wszystkim na poddaszach. Paroprzepuszczalność ceniona jest także w nowych obiektach, w których beton nie był w stanie jeszcze dokładnie wyschnąć. Powierzchnia wełny nie jest nasiąkliwa i krople wody spływają po niej. Co więcej, wełna nie chłonie wilgoci z otoczenia. Warto jednak pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu przeciwwilgociowym, które zapobiegnie zatrzymywaniu wody wewnątrz izolacji.

Możliwości zastosowania produktów z wełny szklanej

Z uwagi na wymienione właściwości i wyjątkową elastyczność wełny szklanej, możliwości jej zastosowania są bardzo szerokie. Producenci oferują wyspecjalizowane produkty przeznaczone do ocieplania poszczególnych części budynku. Śmiało można więc powiedzieć, że wełna szklana ociepli cały dom od piwnicy aż po dach. Elastyczność wełny sprawdza się także do izolacji rur ciepłowniczych. Bardzo często stosuje się ją do tworzenia izolacji odpornej na znaczne odkształcenia i obciążenia. Wykorzystywana jest do izolowania stropów, fundamentów i podłóg układanych na gruncie. Z uwagi na niewielką wagę i łatwość formowania maty z wełny szklanej często wykorzystuje się do ocieplania poddaszy i stropodachów. Wełnę łatwo można umieścić między elementami konstrukcji dachowej, zapobiegając tworzeniu się mostków termicznych.