Świetlówki LED – czy się opłacają?

Technologia LED zrewolucjonizowała nie tylko sposób, w jaki oświetlamy nasze domu. W dużo szerszym zakresie żarówki i świetlówki LED stosowane są w naszych miejscach pracy. Czy rzeczywiście świetlówki LED to najlepszy wybór do biura, hali magazynowej czy produkcyjnej? Sprawdźmy, czym charakteryzuje się to źródło światła i jakie są jego największe zalety.

Świetlówka LED – co to takiego?

Świetlówka LED to energooszczędne źródło światła, zaprojektowane specjalnie z myślą o oświetlaniu dużych powierzchni. Na świetlówkę LED składa się zwykle szereg diod umieszczonych wzdłuż obudowy. Długość i szerokość ledowej świetlówki jest taka sama jak w przypadku starych świetlówek fluo. Najpopularniejsze są świetlówki LED o średnicy 16, 26 i 36 mm. Dzięki takim samym rozmiarom można wymieniać świetlówki starego typu na nowe, bardziej energooszczędne ledowe źródła światła. 

Świetlówki LED sukcesywnie wypierają fluorescencyjne jarzeniówki starego typu w halach magazynowych, produkcyjnych czy wielkopowierzchniowych obiektach handlowo–usługowych. Pobierają one o wiele mniej energii elektrycznej oraz generują światło o neutralnej barwie, które nie ma negatywnego wpływu na ludzki organizm. Więcej informacji o świetlówkach LED znajdziecie w poniższym porównaniu tych źródeł światła z jarzeniówkami fluorescencyjnymi.

Jarzeniówka LED kontra tradycyjne świetlówki fluorescencyjne

Zalety świetlówek LED najlepiej zaprezentować na zasadzie porównania z używanymi od lat świetlówkami fluo. Sprawdzimy w ten sposób, czy opłaca się wymiana starych jarzeniówek na świetlówki LED.

  • Świetlówki LED pobierają nawet o połowę mniej energii elektrycznej niż świetlówki fluorescencyjne, generujące taką samą ilość światła. Oznacza to, że do oświetlenia tej samej powierzchni będziemy potrzebować dużo mniej energii. Przełoży się to oczywiście na dużo niższe rachunki za prąd. To, co wydamy na nowe lampy ledowe przemysłowe może się więc nam zwrócić nawet już po kilku miesiącach. 
  • Dużo niższy pobór energii to jednak nie jedyna zaleta świetlówek LED. Jarzeniówki starego typu osiągały pełną wydajność dopiero po pewnym czasie od włączenia. Dodatkowo konstrukcja świetlówek fluo powodowała bardzo wysoki pobór energii przy rozruchu. Natomiast świetlówki LED świecą pełną mocą praktycznie już od momentu włączenia. Dodatkowo technologia LED pozbawiona jest tzw. starterów, czyli układów, które w starych świetlówkach odpowiadały za wysoki pobór energii przy włączaniu.
  • O to, w czym jeszcze świetlówki LED przeważają nad starymi lampami, zapytaliśmy doradcę klienta z firmy SwiatloLux.plŚwietlówki LED cechują się bardzo niską awaryjnością, podczas gdy jarzeniówki fluorescencyjne trzeba było wymieniać stosunkowo często. Ta niska awaryjność pozwala na dodatkowe oszczędności i mniejsze koszty utrzymania obiektu, który oświetlają.
  • Wymieniając zalety świetlówek LED, nie można zapomnieć o kwestiach związanych z ekologią. Do produkcji jarzeniówek starego typu używa się toksycznych substancji, szkodliwych gazów przemysłowych itd. W związku z tym odpowiednia utylizacja zużytych świetlówek jest kosztowna. W przypadku świetlówek LED zarówno proces produkcji, jak i utylizacji jest dużo bardziej przyjazny dla środowiska.
  • Barwa światła to kolejny obszar, w którym zdecydowanie wygrywają świetlówki LED. Klasyczne jarzeniówki są w stanie generować światło o jednej barwie. Co więcej, może ono niekorzystnie wpływać na naszą koncentrację i wydajność w pracy. Technologia LED pozwala na generowanie światła w trzech barwach: ciepłej, zimnej i neutralnej. Światło generowane przez świetlówki LED nie ma również negatywnego wpływu na nasz organizm.
  • Na koniec możemy dodać jeszcze, że świetlówki LED można, w pewnym ograniczonym zakresie stosować również w domach. Takie zastosowanie świetlówek fluo byłoby niepraktyczne, a nawet szkodliwe.

Niższe koszty energii elektrycznej i niewielka awaryjność powinny przekonać do świetlówek LED każdego właściciela firmy. Jeśli do tego dodamy kwestie ekologiczne, otrzymamy źródło światła na miarę XXI wieku.


źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: polack