Balkony to nie tylko miejsca, gdzie możesz zrelaksować się po długim dniu w pracy czy wywiesić pranie. Musisz wiedzieć, że nie wszystkie ich rodzaje dają w ogóle takie możliwości. Balkony francuskie ograniczają się bowiem do okna i balustrady. Mimo to od dawna nie jest już tak, że są ostatecznością montowaną tylko tam, gdzie w zasadzie nie ma innej opcji. Coraz powszechniejsze staje się umieszczanie ich w projektach współczesnych domów. Jakie zalety mogą mieć balkony francuskie? Dlaczego tak dużo ludzi decyduje się je mieć na swoich domach?

Chociaż wiele osób nie do końca wie, czym są balkony i balustrady francuskie, to wcale nie jest nic nowego. Okazuje się, że są znane w architekturze od czasów baroku, a współcześnie przeżywają jedynie odrodzenie i ponownie pojawiają się w kręgu zainteresowań projektantów. Skąd taki trend? Balkony francuskie dodają budynkom elegancji i klasycznego, prostego stylu. Co więcej, optycznie wysmuklają bryłę całego budynku. Balustrady francuskie wykonane ze stali nierdzewnej dodatkowo pasują do obecnie modnej szarej kolorystyki. Jednakże sam wygląd to nie jedyne zalety takich rozwiązań. Warto poznać je wszystkie!

Jakie zalety mają balkony francuskie?

Skoro balkony francuskie nie umożliwiają odpoczynku, nie ma na nich miejsca na meble ogrodowe czy suszarkę na pranie – co sprawia, że tak często możemy zobaczyć je w nowym budownictwie? Jakie zalety mają takie rozwiązania?

  • KORZYSTNA CENA

Balkony francuskie są po prostu tańsze od klasycznych ich odpowiedników. To bardzo logiczne – nie ma w nich bowiem płyty, która wymaga niezbędnego wzmocnienia. Jeśli budujesz swój własny dom, wiesz, że koszty, które musisz ponieść, są naprawdę spore. Skoro więc nie potrzebujesz klasycznego balkonu, ale chcesz cieszyć się dostępem do światła, nie ma lepszego rozwiązania niż balkony francuskie.

  • DOSTĘP DO ŚWIATŁA DZIENNEGO

Balkony francuskie można uznać za lepsze rozwiązanie niż klasyczne okno. Dzięki nim do środka dociera znacznie więcej światła. Pod tym względem przewyższają także tradycyjne balkony, które wyposażone w zadaszenia mocno ograniczają jego dopływ. Balkony francuskie są doskonałym rozwiązaniem, jeśli w domu planujesz wąskie i długie pokoje. Z przyczyn technicznych trudno byłoby zrealizować tam “normalną” płytę, a rozwiązanie w stylu francuskim sprawi, że pomieszczenie będzie naturalne jasne.


  • BEZPIECZEŃSTWO

Balkony francuskie nie służą rekreacji, ale mimo to ograniczone są balustradą, by uniemożliwić wypadnięcie. Dzięki temu są bezpieczne i często wybierane także przez młode rodziny, w których wkrótce mają pojawić się dzieci. Balustrady francuskie pozwalają im poczuć się spokojniej, gdy ich maluchy mają etap szarpania za każdą napotkaną klamkę.

  • ESTETYKA

Nie ma w tym nic dziwnego, że coraz więcej osób wybiera balkony francuskie. Zwłaszcza te wykończone balustradą ze stali nierdzewnej prezentują się elegancko, podkreślając nowoczesny styl całego budynku. Dzięki nim bryła jest optycznie wysmuklona, a całość idealnie wpisuje się w panujące obecnie trendy. Nadeszły czasy minimalizmu, więc eleganckie balustrady francuskie są odpowiedzią na potrzeby rynku.

Oczywiście, że idealny projekt to dla każdego coś zupełnie innego – zależy bowiem od gustów i potrzeb. Chcemy jednak podkreślić, że balkony francuskie mają ogrom zalet, które sprawiają, że nie muszą stać się tylko przykrym ostatecznym rozwiązaniem w sytuacji beznadziejnej. Warto zdawać sobie sprawę, że balkony francuskie mogą współistnieć z tradycyjnymi. By zachować jednak spójną estetykę całego budynku zwróć uwagę, by były wykończone w takim samym lub chociaż bardzo podobnym stylu. Gdy wybierasz rozwiązania dla siebie, warto wziąć pod uwagę balustrady ze stali nierdzewnej – pozostają jednocześnie praktyczne i estetyczne.