Ogrodzenie jest jednym z ostatnich etapów realizacji budowy własnego domu. Nie tylko wyraźnie wyznacza teren posesji i zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom, ale staje się także ważnym elementem aranżacji całej nieruchomości. Estetycznie wyglądające ogrodzenie wraz z furtką i bramą wjazdową stanowią swoistego rodzaju wizytówkę posiadłości. Z tego względu warto zadbać, by nie tylko spełniało swoje funkcje, ale również było estetyczne. Najlepiej wszystkie te zadania spełnia ogrodzenie panelowe, estetyczne, trwałe i łatwe w montażu. Ze względu na swoje zalety to w ostatnich czasach najpopularniejszy typ ogrodzenia. W naszym poradniku podpowiadamy jaki rodzaj ogrodzenia panelowego wybrać i jak je zamontować.
Czym jest ogrodzenie panelowe
Ogrodzenia panelowe składają się z gotowych przęseł do montażu. Ich zaletą jest bardzo duża różnorodność i wysoka estetyka oraz łatwy montaż. Wszystkie niezbędne elementy można kupić gotowe, co jest dużym ułatwieniem.
Najprostszym i najtańszym rodzajem ogrodzenia panelowego są panele z siatki ogrodzeniowej, które jednak nie zapewniają pełnego bezpieczeństwa i prezentują się zbyt estetycznie. Najczęściej klienci wybierają:
- panele drewniane,
- panele stalowe,
- panele betonowe.
Każdy z tych rodzajów ogrodzenia panelowego występuje w wielu wariantach wzorniczych, więc nie ma problemu z dopasowaniem do ogólnej aranżacji posesji. Różnią się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim właściwościami i sposobem konserwacji.
Ogrodzenia z paneli drewnianych prezentują się bardzo elegancko, ale ze względu na właściwości drewna wymagają pracochłonnych zabiegów konserwacyjnych. Nawet najlepszej jakości drewno modrzewiowe wymaga co jakiś czas impregnacji i zabezpieczenia przed działaniem szkodników, co kilka lat trzeba odświeżyć kolor.
Panele stalowe należą do najbardziej trwałych, najczęściej dostępne są w kolorze czarnym, ale można zamówić je w dowolnym kolorze z palety RAL. Skuteczną ochronę przed korozją stanowi ocynkowanie stali, później malowanie proszkowe. Ostatnią warstwę stanowią powłoki z żywic poliestrowych. Takie zabezpieczenie paneli i słupków gwarantuje ich odporność na działanie czynników atmosferycznych.
Ogrodzenie z paneli betonowych jest trwałe , tanie i nie wymaga większych zabiegów pielęgnacyjnych, ale mimo różnorodnego wzornictwa nie zawsze pasuje do każdej posesji. Większe możliwości aranżacyjne daje połączenie betonu z drewnem lub elementami stalowymi, zyskuje wtedy na lekkości.
Ogrodzenia panelowe montaż
Montaż ogrodzeń panelowych nie jest trudny na płaskim terenie. Prace należy rozpocząć od dokładnego wymierzenia jego długości i wyliczenia potrzebnych słupków oraz przęseł. Najczęściej pojedynczy panel ma szerokość od 2 do 2,5 m, można także zamówić przęsła o indywidualnym wymiarze. Wyliczając ilość paneli należy uwzględnić odstępy od słupków.
Montaż ogrodzenia panelowego należy rozpocząć od dokładnego rozmieszczenia słupków i stabilnego ich posadowienia w betonowych stopach. Kolejnym etapem jest umieszczenie gotowych elementów podmurówki i ostateczny montaż gotowych paneli.
Montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie
Nie zawsze działka, którą dysponujemy posiada idealnie równą powierzchnię. Bardzo często działki budowlane usytuowane są na pochyłym terenie. Dzięki temu mają swój urok i naturalny charakter. Problemem może być jednak montaż ogrodzenia na nierównym terenie. Niewielkie pochyłości można zniwelować, ale przy bardziej pochyłym terenie wyrównanie nierówności wiąże się z dużymi kosztami i nie zawsze pozytywnie wpłynie na ogólny wygląd działki.
Montaż paneli ogrodzeniowych na nierównym terenie w pierwszej fazie nie różni się niczym od montażu ogrodzenia na terenie równym. Należy rozpocząć od dokładnego wymierzenia i wyznaczenia przebiegu ogrodzenia. Następnie trzeba dokładnie umieścić słupki narożne. Muszą być odpowiednio głęboko umieszczone (w zależności od podłoża) i bardzo dokładnie wypionowane.
Kolejny etap to odpowiednie ułożenie bloczków fundamentowych. Większość osób stosuje gotowe bloczki, które należy można kupić w każdym markecie budowlanym, niektórzy decydują się na samodzielne wykonanie podmurówki betonowej, ale jej wykonanie pochłania więcej czasu.
Montaż równoległy
Ogrodzenie panelowe montaż jest znacznie łatwiejsze przy nachyleniu terenu nie przekraczającym 24 stopni. W takim przypadku najczęściej stosuje się montaż równoległy. Górna linia ogrodzenia jest równoległa do gruntu, pochyłość terenu jest niwelowana za pomocą odpowiednio posadowionych elementów podmurówki. Wbrew pozorom nie jest to zadanie trudne, choć wymaga pewnego doświadczenia. Nie tylko podmurówka musi uwzględniać nierówny teren, ale także słupki muszą być wbijane na odpowiednią głębokość. Dzięki takim rozwiązaniom panele ogrodzeniowe będą idealnie dopasowane do terenu i będą mieć ten sam kąt nachylenia.
Metoda schodkowa
Ogrodzenie panelowe ustawiane na bardzo pochyłym terenie wymaga dużego doświadczenia i bardzo dużej dokładności. W takim przypadku najlepiej sprawdza się metoda schodkowa, nazywana także kaskadową. Kiedyś w takim wypadku najczęściej używano siatki ogrodzeniowej, obecnie bez problemu można stosować panele ogrodzeniowe.
Wykonanie ogrodzenia panelowego na nierównym terenie jest czasochłonne, ale osiągnięte efekty są imponujące. Idealnie wpisuje się w naturalne ukształtowanie terenu. Etapy montażu takiego ogrodzenia różnią się od montażu ogrodzenia na równym terenie.
Pierwszy etap jest taki sam,polega na usunięciu drobnych nierówności oraz wytyczeniu obrysu ogrodzenia. Na nierównym terenie nie należy montować wszystkich słupków na początku. Montuje się tylko słupki narożne, kolejne muszą być wbijane dopiero po ułożeniu podmurówki między dwoma poprzednimi. Najlepiej jest stosować podmurówkę prefabrykowaną, którą łatwo można dostosować do spadku terenu. Każdy słupek i element podmurówki muszą być bardzo dokładnie wypoziomowane, w przeciwnym wypadku umieszczenie przęsła będzie trudne lub wręcz niemożliwe. Kiedy ogrodzenie jest gotowe pozostaje zamontowanie furtki i bramy wjazdowej.
Ukształtowanie terenu działek bywa bardzo różne i czasami do wykonania estetycznego ogrodzenia trzeba połączyć obie metody. Na odcinkach, gdzie teren jest płaski robimy ogrodzenie równoległe, a wraz ze spadkiem terenu przechodzimy na ogrodzenie kaskadowe. Nie jest to zadanie łatwe, więc lepiej powierzyć je wyspecjalizowanej firmie.
Elementy potrzebne do montażu ogrodzeń
Przed przystąpieniem do montażu ogrodzenia trzeba zgromadzić wszystkie niezbędne elementy i narzędzia, wtedy przebieg prac będzie przebiegał szybko i bez zbędnych przestojów. Oczywiście najważniejsze są słupki, przęsła i podmurówka pod ogrodzenie. Ilość potrzebnych słupków zależy od długości przęseł. Rzadko zdarza się, by do długości ogrodzeń dało się dopasować idealnie długość przęseł. W takim przypadku należy kupować panele o różnej długości, czasami trzeba je również docinać. I nie ma znaczenia czy jest to ogrodzenie na równym, czy nierównym terenie.
Podmurówka ogrodzeń może być wykonana samodzielnie, ale wymaga wykonania szalunku i przerwy technologicznej na czas wiązania betonu. Szczególnie trudna jest do wykonania na nierównym terenie. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest podmurówka prefabrykowana, gotowe elementy można kupić w każdym markecie budowlanym.
Dodatkowo należy kupić betonowe łączniki służące do montażu przęsła do słupka, obejmy, śruby oraz suchy beton do osadzania słupków.
Z narzędzi niezbędne będą łopata, taczki, klucze do skręcania śrub, piła z tarczami do betonu i metalu, sznurek do wyznaczania wysokości oraz poziomica. Ta ostatnia jest bardzo ważna, na każdym etapie wszystkie montowane elementy muszą być bardzo dokładnie wypoziomowane. Dzięki temu poszczególne elementy ogrodzenia będą nie tylko łatwe do zamontowania, ale całe ogrodzenie będzie się pięknie prezentowało.
W przypadku dużego spadku terenu samodzielne wykonanie ogrodzenia panelowego jest bardzo ryzykowne, może zakończyć się koniecznością jego demontażu i dodatkowymi kosztami, dlatego lepiej zlecić to doświadczonej ekipie.