piątek, 13 września, 2024
Strona głównaPomieszczeniaOgródJak wybrać całoroczne zadaszenie tarasu?

Jak wybrać całoroczne zadaszenie tarasu?

Gdy marzymy o własnym domu, to częstą przyjemną wizją, która się pojawia, jest siedzenie na własnym tarasie z kubkiem kawy w ręku. Gdy moment ten już faktycznie następuje, to rzeczywistość jednak nieco odbiega od naszych wyobrażeń. A to za sprawą zmiennych warunków pogodowych. Aura na dworze nie pozwala na całoroczne przesiadywanie na odkrytym tarasie. Dlatego też wiele osób decyduje się na opcję zadaszoną. W poniższym artykule przedstawimy, jakie mamy rodzaje zadaszeń oraz o czym pamiętać przy dokonywaniu wyboru.

Zadaszenia sezonowe

Ciekawą formą zacienienia tarasu w okresie letnim, jak również ochroną przed opadami, są różnego rodzaju zadaszenia montowane tylko na sezon letni, a po nim demontowane lub składane. O czym dokładnie mowa? Dobrym przykładem może być żagiel ogrodowy, czyli tkanina często w formie trójkąta, rozpostarta ponad tarasem, która daje przyjemny półcień, natomiast na pewno nie wytrzyma większych opadów deszczu.


Żagiel przeciwsłoneczny z wodoodpornej tkaniny, fot. Ogrodosfera.pl

Kolejnym przykładem jest markiza ogrodowa. Można ją szybko rozwinąć, gdy jest taka potrzeba, z kolei jeśli siedzimy w domu, to po zwinięciu więcej światła wpada do pomieszczeń bezpośrednio przylegających do tarasu. Na podobnej zasadzie działa roleta, rzymska, tutaj sposób działania jest ten sam, z tą różnicą, że tkanina zwija się w charakterystyczne fałdy, a markiza jest chowana do specjalnej kasety. W przypadku powyższych rozwiązań sezonowych, na pewno jest to zakup atrakcyjny cenowo, jednak nie tak trwały, jak klasyczne zadaszenie, montowane na stałe.


Pergola tarasowa ze zwijanym materiałowym pokryciem dachowym, fot. Ogrodosfera.pl

Zadaszenia montowane na stałe

Mowa tutaj o takich konstrukcjach, jakie przykładowo można zobaczyć na ogrodosfera.pl. Widać, że mamy do czynienia z trwałym rozwiązaniem, które nie jest demontowane po każdym sezonie, bo zwyczajnie nie ma takiej potrzeby. Solidna drewniana bądź metalowa konstrukcja uzupełniona poliwęglanem, który przepuszcza promienie słoneczne to jedno z bardziej popularnych rozwiązań. W ten sposób można wykonać tylko dach, częściowo zabudowaną wiatę z bocznymi szybami, ale można także stworzyć bardziej rozbudowaną konstrukcję.

Chodzi o tak zwany ogród zimowy, czyli całkowicie zamknięty taras, który pełni funkcję użytkową także podczas zimniejszych okresów. Niektórzy tworzą w takim miejscu oranżerię z dużą ilością roślin. Przezroczyste panele poliwęglanowe przepuszczają promienie słoneczne, tworząc wewnątrz pomieszczenia swego rodzaju mikroklimat, który odpowiada ciepłolubnym kwiatom. W przeciwieństwie do rozwiązań sezonowych te trwałe przedstawione powyżej to zabudowa na lata, która odpowiednio konserwowana, będzie funkcjonalną ozdobą domu.


Dzięki zadaszeniu nasz taras może stać się jeszcze bardziej przytulnym miejscem, fot. Ogrodosfera.pl

O czym pamiętać przy wyborze odpowiedniego zadaszenia?

Decydując się na jedno z powyższych rozwiązań, należy zastanowić się dobrze nad tym, jaką formę ma przybrać takie przyszłe zadaszenie. Nie może ono na pewno oszpecić całego budynku, na przykład dlatego, że nie będzie pasowało do jego stylu, czy klimatu otoczenia. Ponadto, chodzi także o to, aby dobrze wkomponowało się w całość zabudowy, a nie przytłaczało domu  swoimi gabarytami, formą, kolorem, nieodpowiednim doborem materiału. Nie chcemy przecież zakrywać naszego lokum całkowicie, ale nadać mu dodatkową praktyczną funkcję. Przy tak dużej ofercie dostępnych zadaszeń, na pewno można wybrać takie, które idealnie sprawdzi się właśnie u nas.

Warto zainwestować w zadaszenie na lata, takie wykonane z dobrej jakości, trwałych materiałów. Nawet po dłuższym użytkowaniu, przy właściwej konserwacji, będzie ono stale wyglądać estetycznie. Ważne natomiast, by całość była odporna na działanie warunków atmosferycznych i by była bardzo wytrzymała. To szczególnie istotne w przypadku dachów, na których okresowo może zalegać śnieg. Nie można wszak nie zapominać o kwestiach bezpieczeństwa.


Poliwęglanowy ogród zimowy z szerokimi rozsuwanymi drzwiami, fot. Ogrodosfera.pl

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments