środa, 17 kwietnia, 2024
Strona głównaPomieszczeniaOgródLubią pozostać w cieniu

Lubią pozostać w cieniu

Jest wiele powodów, dla których warto mieć rośliny doniczkowe w domu, biurze, innych pomieszczeniach. Oczyszczają powietrze, zwiększają wilgotność, mają wpływ na samopoczucie, koją nerwy i zwiększają naszą produktywność. Są świetnym elementem dekoracyjnym. Nie potrzebują też wiele: oprócz odrobiny naszego serca, tylko odpowiedniej wielkości doniczkę, trochę ziemi, wodę i światło. Właśnie, światło…

To szczegół, ale trzeba o nim pamiętać

Wiele domowych roślin doniczkowych lubi ekspozycję na słońce. Musimy im to zapewnić, bo inaczej nie będą cieszyć nas swoim widokiem. Są ciemne miejsca w naszym domu, a jest ich czasami całkiem sporo, gdzie chętnie widzielibyśmy jakąś zieloną roślinę. Jest na to sposób — wybieramy te, które nie cierpią z powodu niedostatku światła dziennego. A jest parę gatunków, które wolą pozostać w cieniu. 

Dobry wybór dla niezbyt jasnych pokoi

Należy do tej grupy, pochodząca z Afryki, sansewiera cylindryczna. Ta roślina zniesie jeszcze dużo więcej niż brak światła, bo również nieregularne podlewanie, klimatyzację, suche powietrze. Nadaje się świetnie do biura, gdzie takie warunki często panują.

Drugą propozycją, na którą warto się pochylić, jest zamiokulkas zamiolistny. Też pochodzi z Afryki, a tam żyje w cieniu wyższych drzew. U nas w pomieszczeniu może stać daleko od okna, ale potrzebuje więcej przestrzeni, bo nie należy do najmniejszych roślin.

Innego rodzaju i o innym wyglądzie rośliną jest rypsalis. Ona też dużo światła nie potrzebuje. W swoim naturalnym środowisku, czyli w Amerykach i na Wyspach Kanaryjskich porasta konary drzew i skalne części klifów. Bardzo oryginalnie prezentuje się we wnętrzach i nie jest wymagająca w utrzymaniu. 

Z Azji natomiast pochodzi aglaonema. Roślina ta wygląda atrakcyjnie i zdecydowanie lubi cień.  Należy jednak pamiętać, że wymaga dużej ilości wody i wilgotnego powietrza.

Kolejną rośliną o azjatyckim pochodzeniu jest aspidistra wyniosła. Jej potoczna nazwa żelazny liść charakteryzuje ją doskonale. Preferuje miejsca ciemne i chłodne, a także…ciasne doniczki. Dzięki niej możemy urządzić zielony zakątek w miejscu, do którego słabo dochodzi światło.

Niesamowitego uroku pomieszczeniom takim jak na przykład łazienka, dodaje wężownica walcowata. Ma cylindryczne, ostro zakończone liście Doskonale znosi półcienie i długie okresy suszy. Chociaż o tym drugim akurat w łazience trudno zapomnieć…

Z tego samego gatunku pochodzi wężownica gwinejska, zwana językiem teściowej. Również wytrzymała. Lubi półcienie, ale dobrze znosi też miejsca słoneczne. Należy ją podlewać umiejętnie, nie przesadzając z ilością wody, omijając przy tym liście.

Na zewnątrz też lubią cień.

Pamiętajmy o roślinach cieniolubnych przy aranżacji naszych ogródków i otoczenia domu. Często umieszczamy na zewnątrz w okresie letnim rośliny doniczkowe które lubią cień.

Warto zaopatrzyć się więc w jedną lub więcej z powyższych roślin w sklepie z roślinami. Jednym z nich jest Lola Flora.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments