poniedziałek, 27 maja, 2024
Strona głównaOświetlenieJak wybrać taśmy LED?

Jak wybrać taśmy LED?

Oświetlenie LED obecnie wypiera klasyczne żarówki i staje się coraz popularniejsze w każdym domu. Takie rozwiązania można stosować zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak również w środowisku zewnętrznym. Żarówki LED obecnie mają wiele form, w których mogą być kupione i będą pasować do każdego pomieszczenia. Sprawdź, co należy wiedzieć o popularnych LEDach i jak wybrać odpowiednie.

 

  • Żarówki LED, to zbiór diod elektroluminescencyjnych, umieszczonych w obudowach żarówek.
  • Rozwiązania LEDowe nie muszą być w formie żarówek, mogą być umieszczone na taśmach, co znacząco zwiększa możliwość ich zastosowania.
  • Taśmy LED wymagają poprawnego montażu, ale na rynku pojawia się coraz więcej gotowych rozwiązań.
  • Wszystkie rozwiązania różnią się mocą, kolorem oraz barwą światła. Należy wybrać odpowiednie rozwiązanie do oświetlanego pomieszczenia.
  • Czym są żarówki LED?

 

Popularne LEDy to zbiór diod elektroluminescencyjnych, które zamknięte w oprawie przeznaczonej dla żarówek sprawia, że doskonale spełniają się w roli oświetlenia pomieszczeń, jak również znajdują zastosowanie na zewnątrz pomieszczeń. Żarówki LED mogą świecić w wielu kolorach, a nawet być konfigurowalne, aby zmieniać kolory w czasie rzeczywistym. Jedną ze znaczących różnic jest to, że żarówki LED wydzielają światło jako główny produkt swojej pracy, w przeciwieństwie do żarówek klasycznych, które wydzielają ciepłu, a światło jest tylko produktem ubocznym. Dzięki temu produkty LEDowe są znacznie bardziej ekonomiczne i zużywają mniej prądy niż klasyczne żarówki starego typu.

W jakiej formie występuje oświetlenie LED?

Oświetlenie LED kojarzy się zazwyczaj z klasycznymi obudowami żarówek. Jednak rozwiązania takie występują w innych formach. Popularnym rozwiązaniem jest taśma LED. Są to szeregowo ułożone diody na elastycznej taśmie PCB. Ich zastosowanie znajduje się w podświetlaniu reklam, witryn sklepowych oraz w mieszkaniach. Warto jednak pamiętać, że taśmy LED umieszczone na zewnątrz pomieszczenia, muszą być umieszczone w odpowiednich oprawach z oznaczeniem stopnia ochrony IP. Taśmy LED w hurtowni Neonica są możliwe do zakupu https://sklep.neonica.pl/tasmy-led-hurt

Taśmy z diodami LED można podzielić na dwa typ, zależnie od liczby wykorzystanych diod oraz temperatury światła emitowanego przez nie. Klasyfikacja zależna od liczby diod podawana jest w ich ilości na 5 metrów taśmy. Wyróżniamy te zawierające 150, 300, 600 diod na 5 metrów taśmy. Wraz ze wzrostem ich zagęszczenia, wzrasta intensywność emitowanego światła przez taśmę.

W przypadku kolorów światła możemy wyróżnić taśmy kolorowe, które mogą mieć jeden kolor (taśmy mono), lub mogą ten kolor zmieniać i wyświetlać zadany kolor w danym momencie. Inne taśmy, to taśmy dające białe światło. Warto jednak pamiętać, że białe światło może dawać kolor ciepły, zimny lub neutralny. Odpowiednie oświetlenie powinno być dobrane zależnie od pomieszczenia i przeznaczenia danej taśmy.

Jak poprawnie zamontować taśmy LED?

Taśmy LED wymagają poprawnego montażu. Zazwyczaj mają one cienką warstwę kleju, którą wystarczy przykleić do powierzchni, warto jednak pamiętać, że celem zabezpieczenia ich przed działaniem czynników zewnętrznych, taśmy są pokryte warstwą silikonu. Powoduje to, że ich zginanie nie jest możliwe i wymaga cięcia takiej taśmy, a następnie łącznie ich za pomocą specjalnych łączników lub lutownicy. Aby uniknąć tego problemu, producenci taśm LED zaczęli wypuszczać produkty, które pozbawione są dodatkowej warstwy silikonu, które bez problemu pozwalają na oświetlenie powierzchni kątowych. Produkty takie nazywane są taśmami zginalnymi.

Innym ważnym aspektem dotyczącym taśm LED jest ich zasilanie. Wiele taśm przychodzi bez zasilacza, który odpowiednio dobrać oraz zamontować. Zazwyczaj produkt pozbawiony fabrycznego zasilania ma podaną moc wymaganą na metr taśmy, co sprawia, że wyliczenie, jakiej mocy powinien on być, nie stanowi problemy. Warto jednak zwrócić uwagę, że na rynku coraz częściej pojawiają się produkty, który są już zaopatrzone w odpowiednie zasilanie. W takim wypadku należy jedynie podłączyć produkt do źródła prądy, aby cieszyć się bezawaryjną pracą taśmy. Warto jednak pamiętać, że część takich taśm przychodzi z przewodami USB i muszą zostać podłączone do odpowiedniego adaptera lub portu USB.

Zużycie prądu przez LEDy

Jasność strumienia świetlnego jest powiązania z ilością diod, które zostały zastosowane na metr. Możemy znaleźć na rynku produkty zawierające 60 diod na metr, jak również 120 diod na metr. Pozwala to uzyskać oświetlenie od 180 do nawet 1800 lumenów na metr. Warto też zwrócić uwagę, że pobór prądu jest dużo niższy niż w tradycyjnych żarówkach. Powiązany jest on bezpośrednio z liczbą diod elektroluminescencyjnych na metr taśmy i 60 diod na metr będzie pobierać około 5 watów, gdy najjaśniejsze taśmy mogą pobierać ok. 30 watów. Warto jednak pamiętać, że wciąż są to wartości dużo niższe niż w tradycyjnych rozwiązaniach.

W przypadku jakichkolwiek problemów i wątpliwości warto zasięgnąć opinii profesjonalisty. Najlepszą pomoc znajdziesz w sklepach dedykowanych jak hurtownia Neonica.pl, w której profesjonaliści pomogą dobrać Ci idealne rozwiązanie do Twoich potrzeb https://sklep.neonica.pl/.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments