Dzisiaj jesteśmy już przyzwyczajeni do tego, że wychodząc z bloku czy też opuszczając jakikolwiek teren prywatny, drzwi zamykają się za nami automatycznie. Najczęściej dzieje się to za sprawą samozamykaczy, które najprościej rzecz ujmując, są urządzeniami odpowiadającymi za samoistne zamykanie drzwi. Co warto wiedzieć o tych urządzeniach? Jakie są ich rodzaje i gdzie najczęściej się je stosuje?
Jak działają samozamykacze?
Samozamykacz to niewielka metalowa skrzynka, najczęściej wykonana z aluminium. Może mieć zaokrąglone kształty lub też być bardziej kanciasta. Przymocowuje się ją do ośnieżnicy lub skrzydeł drzwi. Może być widoczna lub też wbudowana w konstrukcję. Niektóre modele można również umieścić w podłodze. Otwierając drzwi używamy siły mechanicznej, która jest akumulowana w urządzeniu. Następnie, gdy zostawiamy otwarte drzwi, skumulowana siła jest wykorzystywana do tego, aby powróciły one do stanu wyjściowego, czyli innymi słowy, aby z powrotem zostały zamknięte. Akumulacja jest przeprowadzona poprzez ściśnięcie sprężyny lub ruch siłownika, w zależności od tego, o jakiego rodzaju samozamykaczach mowa. Na rynku są dziś dostępne urządzenia mechaniczne oraz elektromechaniczne.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że obecnie samozamykacze to nowoczesne urządzenia, które nie tylko zamykają drzwi, ale również robią to w sposób kontrolowany. Rzecz w tym, iż drzwi zamykają się powoli, dzięki znajdującemu się w urządzeniu amortyzatorowi. Co więcej, wyższej klasy urządzenia umożliwiają kontrolę tempa zamykania drzwi. Niektóre modele posiadają również opcję blokady drzwi. Chodzi o to, że działanie samozamykacza można zatrzymać. Jest to funkcja, która przydaje się zawsze wtedy, gdy wychodzimy z pomieszczenia czy danego terenu, jednak zaraz będziemy wracać, przez co chcemy pozostawić drzwi otwarte.
Zastosowanie samozamykaczy
Samozamykacze stosuje się wszędzie tam, gdzie wskazane jest pozostawianie za sobą zamkniętych drzwi. Powodem, dla którego drzwi powinny pozostawać zamknięte, może być między innymi zabezpieczenie przed intruzami. Dlatego też urządzenia te montuje się na furtkach czy bramach terenów prywatnych, na przykład prywatnych osiedli. Ponadto są również montowane na drzwiach zewnętrznych klatek schodowych w blokach. W tym przypadku zamykanie drzwi jest ważne również ze względu na zapobieganie utracie ciepła. Z tych samych względów samozamykacze znajdują zastosowanie również we wnętrzach. Często są wykorzystywane w biurach, ale też w obiektach prywatnych.
Niewątpliwie dużą zaletą montażu urządzenia zamykającego drzwi jest brak konieczności pamiętania o noszeniu ze sobą kluczy. Wychodząc, nie trzeba bowiem zamykać za sobą drzwi, gdyż domkną się one samodzielnie. Oczywiście urządzenia te zmniejszają również ryzyko wtargnięcia intruzów, o czym już zresztą była mowa powyżej. Warto docenić również fakt, że nawet średniej klasy samozamykacze to urządzenia trwałe, służące sprawnie przez wiele lat. Przeważnie samozamykacz umożliwia przeprowadzenie kilkuset tysięcy cykli otwierania i zamykania drzwi.
Partnerem artykułu jest sklep Klamki Drzwiowe – samozamykacze.