sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaPomieszczeniaSalonJak wybrać odpowiedni regał do salonu?

Jak wybrać odpowiedni regał do salonu?

Elegancka biblioteczka do salonu to obowiązkowy element wystroju dla każdego miłośnika książek. Pozwala wyeksponować swoje zbiory, pokazać swój gust i zainteresowania, a przy tym zapewnia łatwy dostęp do ulubionych pozycji. Często nadaje też pomieszczeniu wyjątkowy styl – klasyczny i elegancki lub ciekawy i awangardowy. Odpowiednio dopasowana staje się niezwykle estetyczną ozdobą salonu.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar biblioteczki?

Podczas wybierania regału na książki powinno zwrócić się szczególną uwagę na jego rozmiar. Należy dobrać go przede wszystkim do dostępnej przestrzeni – ilość posiadanych książek ma o wiele mniejsze znaczenie. Zbiór z pewnością będzie się z czasem powiększał, więc regał nie powinien okazać się zbyt duży. Jeśli zaś w salonie nie ma wystarczająco miejsca na biblioteczkę, która pomieści wszystkie książki, część z nich można przechowywać w innych pomieszczeniach lub w szafach oraz komodach.

Jeśli miejsca jest zbyt mało, można zdecydować się na regał wiszący. Umieszczony nad sofą lub komodą pomieści część książek, zajmując bardzo niewiele przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem może okazać się też zakup biblioteczki do salonu z szafkami lub szufladami – zapewni wtedy dodatkowe miejsce na przechowywanie potrzebnych przedmiotów, dzięki czemu będzie można zrezygnować z komody.

Z jakich materiałów wykonuje się regały na książki?

Regały na książki wykonuje się z różnych materiałów – najczęściej są to drewno, metal lub połączenie obydwu. Najpopularniejszym wyborem są bez wątpienia biblioteczki drewniane, wykonane zazwyczaj z MDF lub płyty wiórowej. Jeśli wyposażone są w szafki lub szuflady, można spotkać się z frontami z litego drewna. Zapewnia je między innymi popularna firma JNP Meble Nowak. Dzięki takiemu rozwiązaniu meble cechują się znacznie większą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia.

W jakim stylu wykonywane są biblioteczki?

Dużym plusem regałów na książki jest ich ogromny wybór, który sprawia, że bardzo łatwo dobrać je do dowolnego pomieszczenia. Drewniane biblioteczki mogą być wykonane w stylu klasycznym i dodawać pomieszczeniu wyjątkowej elegancji, ale mogą być też utrzymane w interesującej, nowoczesnej estetyce. Podczas gdy w tym pierwszym przypadku popularne są liczne ozdobniki, często w połączeniu z delikatnie zaokrąglonymi kształtami, drugi celuje raczej w prostotę, która doskonale pasuje do stylowych minimalistycznych wnętrz. To właśnie wśród miłośników nowoczesnej estetyki popularnością cieszą się regały metalowe lub łączące w sobie elementy metalowe i drewniane.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments