Krzesło biurowe jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia biura. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ten niepozorny mebel ma niebagatelny wpływ na efektywność pracownika. Wielogodzinna praca w pozycji siedzącej niesie za sobą szereg konsekwencji, wśród których można wymienić bóle kręgosłupa, nadgarstków, szyi. Nieodpowiednio dobrane siedzisko obniża także koncentrację, co znacznie utrudnia pracę. Udowodniono jednak, że prawidłowa postawa oraz dobrej jakości krzesło biurowe pozwalają zniwelować nieprzyjemne skutki wielogodzinnego siedzenia przy biurku. To dlatego tak istotne jest używanie odpowiedniego krzesła biurowego. W poniższym artykule podpowiadamy, czym się kierować podczas dokonywania wyboru.
Najważniejsze elementy krzesła do biur
Jako jedne z najważniejszych elementów krzeseł biurowych z pewnością można wymienić regulowane siedzisko oraz oparcie. Części te powinny dopasowywać się do wzrostu i postury użytkownika, tak by zapewnić maksymalny komfort pracy. Płynna regulacja jest niezwykle istotna, jeśli z jednego krzesła zdarza się korzystać kilku różnym osobom – wówczas za każdym razem należy dopasować wysokość i odpowiednio ustawić krzesło. Nie bez znaczenia jest także materiał, jakim obite są wspomniane części mebla. Siedzisko i oparcie powinny być wykonane z miękkiego i elastycznego materiału, który w sposób ergonomiczny dopasowuje się do ciała użytkownika. Kolejnym elementem są kółka, które zapewniają mobilność oraz łatwą zmianę pozycji podczas wykonywania pracy. Powinny być wykonane z wysokiej jakości tworzywa i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Niemniej jednak należą do części, które w łatwy sposób można wymienić na nowe, gdy stopień zużycia tego wymaga.
Jak dobrać krzesło biurowe do budowy ciała użytkownika?
Krzesło biurowe powinno być idealnie dopasowane do wzrostu i postury użytkownika – tak, by zapewnić wygodę pracy przy biurku oraz nie narażać organizmu na nieprzyjemne skutki długotrwałego siedzenia. Jak zatem dobrać krzesło biurowe do budowy ciała? Biorąc pod uwagę to kryterium, należy zdecydować się na krzesło o obszernym siedzisku i wysokim oparciu, jeśli mamy do czynienia z wysokim użytkownikiem o dużych gabarytach. Niezwykle istotne jest, by oparcie takiego krzesła było na tyle wysokie, aby zapewnić wsparcie kręgosłupa na wszystkich jego odcinkach oraz by umożliwiało swobodne odchylanie się do tyłu. Osobom o mniejszych gabarytach; szczupłym oraz niskim, rekomenduje się z kolei nieco mniejsze modele o węższym siedzisku. Należy jednak pamiętać, że najważniejsza jest funkcjonalność mebla – jak już zatem wspomniano, krzesło powinno być regulowane i dostosowywać się do konkretnego użytkownika.
Odkryj stylowe produkty do domu, dzięki którym poczujesz się jak u siebie w sklepie https://www.sfmeble.pl/.
Dlaczego system regulacji krzesła biurowego jest ważny?
Praca biurowa wiąże się zwykle z wielogodzinnym siedzeniem przy biurku, co ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, w szczególności zaś układu ruchu. W przypadku korzystania z nieodpowiedniego siedziska cierpi także koncentracja, daje się zaobserwować spadek kreatywności oraz znużenie, co w konsekwencji prowadzić może nawet do tak poważnych skutków, jak wypalenie zawodowe. W celu uniknięcia nieprzyjemnych komplikacji należy przykładać wagę do wyboru odpowiedniego modelu krzesła biurowego. Niezwykle istotny jest system regulacji krzesła – pozwala to na dopasowanie wysokości mebla do wzrostu i postury użytkownika, a co za tym idzie, zapewnia komfort pracy i zdrową postawę. Elementy te znacznie wpływają na efektywność pracy, nie warto zatem traktować tej kwestii po macoszemu. System regulacji krzesła powinien działać płynnie, tak by zmiana wysokości i pozycji przebiegała sprawnie i nie nastręczała użytkownikowi problemu.
Jak ustawić krzesło biurowe we właściwy sposób?
Jest to zagadnienie, które ma nie mniejsze znaczenie niż dopasowanie krzesła do sylwetki. Prawidłowe ustawienie krzesła znacznie wpływa bowiem na komfort pracy. Przyjrzyjmy się zatem, jak ustawić krzesło biurowe we właściwy sposób.
Wysokość – należy ustawić krzesło na takiej wysokości, by stopy użytkownika spoczywały swobodnie na podłodze, kolana zaś powinny być ustawione w pozycji pod kątem 90 stopni. Oparcie krzesła powinno natomiast zapewniać podparcie całego kręgosłupa.
Ustawienie podłokietników – ręce na podłokietnikach powinny pozostawać zgięte w swobodnej pozycji pod kątem 90 stopni.
Zagłówek – nie jest wprawdzie niezbędnym elementem krzesła biurowego, lecz jeśli występuje, to powinien być dopasowany tak, by głowa ustawiona była równolegle do reszty tułowia.
Krzesło biurowe – klasyczne czy kubełkowe?
Ciekawym rozwiązaniem wydają się krzesła z kubełkowym siedziskiem – pierwotnie zaprojektowane z myślą o graczach. Samo siedzisko jest wygodne, lecz krzesło kubełkowe ma istotną wadę, a mianowicie brak możliwości regulacji. Taki model może się sprawdzić jedynie podczas krótkiej pracy. Kilka godzin wykonywania zadań przy biurku wymaga natomiast zastosowania krzesła biurowego z systemem regulacji. Takie klasyczne krzesło biurowe zdecydowanie lepiej sprawdza się w przypadku pracy przy biurku, a ponadto z reguły stanowi tańszą opcję niż fotel kubełkowy.