domy bez pozwolenia

Domy bez pozwolenia to najlepszy sposób na ograniczenie papierologii, związanej ze stawianiem domu. To też sposób na niecodzienne mieszkanie, które może być ciekawym urozmaiceniem. Takie domki najczęściej nie są ogromne – są przeznaczone dla małych rodzin, które cenią sobie wygodę, ale nie wielkie przestrzenie, które ciężko zaaranżować.

Domy bez pozwolenia – czyli jakie?

Pomysłów na takie domy, wbrew pozorom jest bardzo wiele. Nasze prawo mówi, że możemy wybudować dom o powierzchni zabudowy do maksymalnie 35m2. Postawienie takiego budynku należy tylko zgłosić do odpowiedniego wydziału. Takie zgłoszenie wymaga odpowiedniego wypełnienia druku, ale nie trzeba czekać na decyzję w sprawie możliwości stawiania domu. Nie musimy opisywać przyszłego budynku, skupiać się na jednym projekcie, modlić się o zgodę. Po wypełnieniu druczku pozwolenia, następuje czekanie. Czekanie trwa do 21 dni, a po tym czasie, jeżeli nie będzie problemów i odpowiedzi odmownych, można rozpocząć stawianie takiego domu. Szybko, prosto i przyjemnie, bez wyrywania sobie włosów z głowy, w przypadku odmownej decyzji. Taki dom to też radość sama w sobie – mały, ale możliwości aranżacyjne są ogromne. Poza tym możemy postawić dwa takie domy, jeżeli tylko działka ma 1000m2.

Rodzaje domów bez pozwolenia

Wbrew pozorom nie tylko domki letniskowe całoroczne będą wpisane w listę domów bez pozwolenia. Każdy dom, niezależnie od tego, z czego jest zbudowany, jeżeli tylko da się go położyć na bloczkach bądź na płycie, będzie mógł stanąć na naszej działce bez zbędnych formalności. To dobry pomysł, biorąc pod uwagę fakt, że Polska coraz bardziej staje się nowoczesna na gruncie budowlanki domów i mieszkań. Warto więc zainteresować się małym domkiem, jeżeli posiadamy małe rodziny i nie lubimy zajmować się sprzątaniem ogromnych przestrzeni. Wybory mogą być różne, ale dlaczego by nie pomyśleć o czymś wygodnym i łatwym w postawieniu? Takie domy to też pewna przyszłość – zwłaszcza domy hybrydowe i ekologiczne. Samowystarczający dom do 35m2? Można spróbować!