niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaDomDesignerskie kinkiety, które ocieplą wnętrze

Designerskie kinkiety, które ocieplą wnętrze

Designerskie kinkiety ścienne to trochę niedoceniane rozwiązanie, które daje ogromne możliwości pod kątem aranżacji oświetlenia we wnętrzach. Chcecie przekonać się, jak duży potencjał mają te nowoczesne lampy? W takim razie zostańcie z nami i poświęćcie chwilę na lekturę dzisiejszego tekstu.

Designerskie kinkiety i lampy ścienne

Wybierając oświetlenie do domu zazwyczaj w pierwszej kolejności skupiamy swoją uwagę na lampach wiszących, które wydają się być najbardziej funkcjonalne i odpowiadające charakterem większości z pomieszczeń. W przypadku dużej ilości miejsca chętnie sięgamy także po lampy stołowe i podłogowe – tego typu modele świetnie sprawdzają się w strefach wyznaczonych do relaksu, bo dają mniej intensywne światło, które pozwala łatwo stworzyć ciepły i przytulny nastrój.

Aranżując punkty świetlne często zapominamy o kinkietach, które przecież potrafią doświetlić wnętrza nie mniej dobrze niż wzmiankowane wcześniej lampy wiszące i podłogowe. Tego rodzaju lampy ścienne z powodzeniem pełnią funkcje oświetlenia pomocniczego, dając dodatkowo możliwość wykorzystania swoich zalet w celach ozdobnych. Współcześnie projektanci oferują w tym temacie wiele rozwiązań, które z korzyścią dla wnętrz można zastosować zarówno w dużych salonach, jak i niewielkich sypialniach.

Nowoczesne kinkiety na ścianę do salonu

Designerskie kinkiety na ścianę są doskonałym uzupełnieniem żyrandola, który przez swoje rozmiary pozostaje w dużym salonie głównym źródłem światła. Zawieszone nad oparciem fotela lub sofy lampy ścienne pozwalają wyraźnie zaznaczyć kącik wypoczynkowy, a usytuowane kilkadziesiąt centymetrów nad komodą (nieco powyżej linii wzroku) pięknie eksponują stojące na blacie dekoracje. Kinkiety ścienne pozwalają także wykorzystać swoje atuty w kwestii podświetlania obrazów – szczególnie dobrze sprawdzają się tutaj modele z ruchomymi kloszami, które dają możliwość regulacji kąta padania światła.

W strefie dziennej, która coraz więcej uwagi poświęca funkcjonalności, designerskie kinkiety nie są tylko i wyłącznie kolorową ozdobą na ścianie. To już pełnoprawne i praktyczne dodatki, które bardzo korzystnie wpływają na nasz komfort i wygodę. Zaaranżowane w duecie lub większych grupach dają wystarczająco dużo światła, aby można było swobodnie oglądać telewizję, przesiadywać z rodziną, czy czytać książki.

Kinkietom nie można także odmówić walorów estetycznych, które przy odrobinie kreatywności pozwalają łatwo wykorzystać ich potencjał w formie dekoracji. Jakie modele najlepiej odnajdują się w tej roli? Dobrym wyborem są zarówno kinkiety ze szkła (dobrze przepuszczają światło), jak i te z eleganckimi abażurami. Świetnym rozwiązaniem są także designerskie kinkiety z metalu o nowatorskich kształtach i intensywnej kolorystyce w typie zieleni, czerwieni czy niebieskości.

Kinkiety ścienne z abażurami do sypialni

Jedną z zalet kinkietów, która przemawia za wykorzystaniem ich w sypialniach, są niewielkie rozmiary jakie posiadają. W pomieszczeniach, których metraż wynosi około 10-13 m2 to bardzo cenny atut, który daje swobodę aranżacji oświetlenia bez konieczności wyboru pomiędzy estetyką, a funkcjonalnością. Kinkiety są mocowane na ścianie, a więc nie wymagają od nas wygospodarowania dodatkowego miejsca na blacie komody czy szafki nocnej.

Zgrabne kształty i możliwość praktycznego zastosowania to w ich przypadku zalety, które można łatwo przełożyć na osobistą wygodę i komfort użytkowania. Wystarczy, że zawiesimy kinkiety 75 cm nad krawędzią łóżka, aby światło swobodnie sięgało stron książki czy ekranu laptopa. Pamiętajmy tylko, że intensywność światła jaką dają takie lampy ścienne zależy od ich oprawki. Jeśli mamy w zwyczaju czytać w łóżku, to postawmy na modele z kloszami kierującymi strumień światła w dół.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments