Wystrój kawiarni

Chcesz założyć kawiarnię lub lokal gastronomiczny, jednak brak Ci pomysłu na aranżację wnętrza? Sprawdź kilka ciekawych rozwiązań.

Wystrój kawiarni bywa nie lada wyzwaniem. Coraz trudniej stworzyć miejsce, które zaskoczy klienta i przyciągnie go na dłużej. To dlatego taką popularnością cieszy się  architektura wnętrz w Gdańsku czy innych dużych miastach w Polsce. Urządzenie kawiarni musi być przytulne, ładne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Doświadczony architekt skutecznie doradzi, jak dostosować odległość między stolikami, na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednie meble oraz – co najistotniejsze – stworzyć niepowtarzalny klimat w kawiarni. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

 

Wybór stylistyki wnętrza

Pierwszym krokiem jest wybór stylu, w jakim ma być wystrój kawiarni. Może być on nowoczesny, retro, industrialny. Współczesne kawiarnie lub restauracje często nawiązują do ekologii. Decydując się na aranżację w tym stylu, warto wybrać wiklinowe meble, drewniane elementy i barwy w odcieniach ziemi. Popularnym wyborem jest także nowoczesny minimalizm.

Kawiarnia w tym stylu najczęściej wyposażona jest w stoliki ze szkła bądź metalu w oryginalnych, geometrycznych kształtach. Warto postawić również na designerskie krzesła, które będą jednocześnie praktyczne i wygodne. Ogromną rolę w każdej kawiarni odgrywa przestrzeń. Klienci powinni mieć poczucie intymności, a jednocześnie czuć domową, przytulną atmosferę.

 

Nietuzinkowy klimat

Kawiarnia to nie tylko miejsce, które przyciąga zapachem pysznej kawy. Musi mieć niepowtarzalny klimat, by zechcieli do niej przychodzić goście. Choć często słychać w niej odgłosy rozmów, mielenia kawy, warto zadbać o spokój. Nadmierny hałas bywa męczący, a ludzie chcą w kawiarni przede wszystkim wypocząć. To dlatego warto pomyśleć o akustyce lokalu.

Kluczową rolę, jeśli chodzi o wystrój kawiarni, odgrywa także oświetlenie. Przestrzeń dzielimy na kilka stref światła: strefę wejścia, wyboru oraz konsumpcji. Na etapie projektowania trzeba pomyśleć o natężeniu i barwie światła, które może zarówno działać przyciągająco, jak i odrzucająco na klienta.

Ogromny wpływ na samopoczucie mają kolory zastosowane w pomieszczeniach. Jeżeli wystrój kawiarni ma być elegancki i wyrafinowany, należy zastosować zimne barwy. Ciepłe kolory dodają energii, poprawiają humor. Wszystko zależy od tego, do jakich klientów chcemy dotrzeć. Niezależnie od wyboru, trzeba pamiętać, że całość musi ze sobą współgrać zarówno pod względem stylistycznym, jak i kolorystycznym.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając wystrój kawiarni?

By przyciągnąć klientów, warto zadbać o dodatkowe atrakcje. Najczęściej po kawę sięgamy rano, dlatego dobrym wyborem jest, by klienci mogli dodatkowo czytać gazetę. Gazetniki i codzienna prasa to coś, co przyciąga gości do lokalu.

Ogromne znaczenie w kawiarni ma także muzyka. Powinna być dopasowana do klimatu miejsca. Nie może być zbyt głośna i rozpraszająca. Przygotowane menu należy wzbogacić o oryginalną ofertę, np. ciast podawanych do kawy. To właśnie ono jest wizytówką lokalu.

Warto także przemyśleć, czy wystrój kawiarni ma przyciągać amatorów sztuki, wielbicieli książek czy rodziny z dziećmi. Od tego będzie zależeć dodatkowe wyposażenie, np. rzeźby, książki czy kącik dla maluchów.