Cynkowanie na zimno jako skuteczna ochrona przed korozją

Cynkowanie na zimno stanowi jeden ze sposobów zabezpieczenia powierzchni metalowych przed korozją. Do jej pojawienia dochodzi na skutek oddziaływania czynników zewnętrznych – wody opadowej, a więc jest to świetny sposób na zachowanie dobrego stanu takich elementów, jak: rynny, ogrodzenia, elementy mostów, zbiorniki, mury i poręcze. Przeznaczone są do tego specjalne środki zawierające cynk i aluminium. Różnią się zawartością obu tych składników.

Środki do cynkowania na zimno mają zapewnić skuteczną ochronę przed korozją. Skuteczność tę wyznaczają normy ISO 9227 i ISO 4623-3, które powinny spełniać preparaty zawierające cynk i aluminium. Ważne jest więc, aby przy ich wyborze zwrócić uwagę na ten aspekt. Farby i aerozole spełniające tę normę dostępne są m.in. w sklepie internetowym Noxan.

Ochrona katodowa

Jednym z takich preparatów jest jednoskładnikowa farba Rust-Oleum 1085 o właściwościach szybkoschnących zawierająca 90% cynku w suchej warstwie. Jej skład bazuje na żywicach epoksydowych i zapewnia wysoką ochronę katodową. Cechuje się krótkim czasem schnięcia, do 15 minut. Przeznaczona jest do wykonywania małych poprawek, odporna na wysoką temperaturę, do 300 st. Celsjusza. Test solny wykazał, że wytrzymuje aż do 500 godzin.

Farba może pełnić funkcję ostatecznej warstwy lub farby gruntującej. Doskonale sprawdza się do zabezpieczania poręczy, rynien, ogrodzeń, a także przy spawanych połączeniach.

Cynk i aluminium w jednym

Innym rozwiązaniem, jakie możesz zastosować przy cynkowaniu na zimno, jest preparat, w którym znajduje się cynk i aluminium. Przykładem takiego środka jest m.in. Galva Zinc-Alu, który nie tylko chroni powierzchnie przed korozją, ale dodatkowo zapewnia im estetyczne wykończenie. Efektem zastosowania farby jest cynkowe pokrycie ze skrzącymi się cząsteczkami aluminium. Polecana szczególnie po spawaniu dla uzyskania nowo ocynkowanej stali. Galva Zinc-Alu w składzie zawiera 67,5% cynku; 8,5% aluminium.

Cynkowanie na zimno – zalety

Cynkowanie na zimno, nazywane inaczej galwanizacją, polega na nałożeniu na metalową powierzchnię warstwy preparaty zawierającego cynk lub cynk i aluminium. Niewątpliwą zaletą takich powłok jest brak wpływu na strukturę materiału. Powłoka galwaniczna cechuje się ponadto doskonałą przyczepnością do powierzchni, na które jest nakładana. Istnieje możliwość stosowania preparatów nawet na części wykonane z wysokogatunkowych stopów

Cynkowanie na zimno wykonuje się w celu zabezpieczenia powierzchni przed korozją. Jest to proces polegający na stopniowym niszczeniu metalu. Zachodzi on między powierzchnią materiału, a środowiskiem go otaczającym. Wyróżnić możemy dwa rodzaje procesów korozji. Pierwszy z nich to korozja chemiczna, która zachodzi w suchych gazach i cieczach, które nie przewodzą prądu elektrycznego. Drugą jest korozja elektrochemiczna, do której dochodzi w środowisku przewodzącym prąd elektryczny – w wodzie, ziemi oraz wilgotnych gazach. Proces korozji przyśpiesza promieniowanie, odkształcenie i obciążenie, a także działanie bakterii i grzybów.

Cynkowanie na zimno z wykorzystaniem preparatów, w skład których wchodzi cynk i aluminium, to jeden z najprostszych sposobów, aby zabezpieczyć powierzchnie przed procesem korozji. Dzięki temu możemy wydłużyć żywotność elementów metalowych i uniknąć przedwczesnych szkód, jakie wyrządza korozja. Polecane są przede wszystkim do powierzchni narażonych na działanie wody, czyli takich, które znajdują się w środowisku wilgotnym i na zewnątrz.