Wśród wielu technologii wykańczania posadzek tarasowych wyróżnić można między innymi cieszące się w ostatnich latach, coraz większą popularnością posadzki wentylowane podniesione. Co sprawia, że coraz większa liczba osób decyduje się wykonać taras wentylowany? Jakie są zalety tej technologii, co jest potrzebne do jej zastosowania i na czym ona polega? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Na czym polega technologia tarasów podniesionych wentylowanych?
Tarasy podniesione wentylowane zyskują na popularności w Polsce przede wszystkim ze względu na łatwość ich wykonania, a także trwałość. Technologia ta opiera się bowiem na wykonaniu tarasu za pomocą specjalnych podkładek, na których następnie układane są płyty lub płytki. Nie wymaga ona wobec tego stosowania żadnych spoiw. Dzięki temu powierzchnia tak wykonanej posadzki jest odporna na naprężenia termiczne oraz konstrukcyjne, a między nią a warstwą hydroizolacyjną tworzy się wolna przestrzeń, która ułatwia spływanie wodom opadowym oraz zapewnia doskonałą wentylację, dlatego też tarasy podniesione nazywane są również zamiennie wentylowanymi.
Ponadto zaletą tej technologii jest także to, że zastosowane do jej wykonania płytki mogą być szybko zdemontowane, co pozwala na ułożenie pod nimi na przykład instalacji elektrycznej. Warto także wspomnieć, że za jej pomocą można nie tylko wykańczać tarasy, ale także wykonywać balkony wentylowane, unikając tym samym najczęściej pojawiających się na nich problemów związanych z pękaniem i odpadaniem płytek mocowanych w tradycyjny sposób na zaprawie klejowej.
Jakie materiały są potrzebne, aby wykonać taras wentylowany?
Aby wykonać taras podniesiony, niezbędne są odpowiednie materiały pozwalające wykonać poprawnie strefę okapową, hydroizolacje, a także osadzić stabilnie płytki. Wśród nich możemy więc wymienić trzy niezbędne materiały, które dopasowane do posadzek wentylowanych podniesionych oferuje między innymi firma Renoplast.
Podkładki
Podkładki to kluczowy element każdego tarasu wentylowanego. To właśnie na nich będą układane płytki, dlatego powinny być jak najprostsze w montażu. Dobrze sprawdzają się podkładki SMART marki Renoplast. Umożliwiają one zastosowanie krążków dystansowych o grubości 0,5, 1 oraz 2 i 3 milimetry, pozwalających na regulację wysokości podkładek, a do tego mają czteromodułową budowę. Można je więc dzielić na dwie lub cztery części i wykorzystać w niemal 100%. Stosując je, należy pamiętać o tym, aby na każdym narożniku płytki oraz w połowie jej każdej długości znalazła się jedna podkładka, co sprawi, że płyta będzie odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne.
Profile
Kolejnym elementem są materiały używane w strefie okapowej, które pozwalają na trwałe, estetyczne, a co najważniejsze spełniające w pełni swoje zadanie wykończenie krawędzi tarasu wentylowanego. Dzięki temu woda może swobodnie odpływać z jego powierzchni, nie przyczyniając się do niszczenia konstrukcji. W tym przypadku warto więc sięgnąć po profile okapowe Renoplast, które nie tylko spełniają powyższe warunki, ale także są odporne na korozje dzięki wykonaniu z aluminium pokrytego powłokami poliestrowymi. Ponadto ich montaż jest niezwykle prosty, przez co nawet amatorzy poradzą sobie z wykończeniem za ich pomocą krawędzi tarasów z posadzką wentylowaną podniesioną.
Membrana
W przypadku tarasów wentylowanych przeważnie nie stosuje się zaprawy uszczelniającej. Zamiast tego układa się membranę EDPM, która ma dużą odporność na uszkodzenia oraz jest elastyczna bez względu na temperaturę w otoczeniu, jej krawędzie oraz zakłądki klei się specjalnym klejem do EDPM, dzięki temu tworzy ona szczelną warstwę hydroizolacyjną.
Ile kosztuje taras na wspornikach?
Pomimo wielu zalet, jakie posiada technologia posadzek wentylowanych podniesionych, wiele osób rezygnuje z wykańczania za jej pomocą tarasów w obawie o koszta. Aby więc wyliczyć dokładnie to, ile kosztuje nowoczesny taras z płyt uniesionych, należy przede wszystkim znać jego powierzchnię, która pozwoli określić ilość potrzebnych materiałów. Koszt samych podkładek SMART to natomiast około 3 złote za sztukę, okapnika balkonowego od 200 do 400 złotych w zależności od modelu, z kolei membrany epdm około od 80 do 100 złotych za metr bieżący.
Podsumowanie
Tarasy podniesione wentylowane to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie łatwość wykonania tego typu konstrukcji, trwałość oraz oryginalny, a zarazem estetyczny wygląd. Ich koszt w perspektywie czasu jest opłacalny. Dlatego też warto zastanowić się nad tą technologią, której ilość zalet przeważa nad nielicznymi wadami wynikającymi najczęściej z błędów wykonawczych.