środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaPoradyPrace wykończeniowe - co warto wiedzieć

Prace wykończeniowe – co warto wiedzieć

Droga od zakupu mieszkania w stanie deweloperskim, do wnętrz, w które należy już tylko wstawić meble, może być długa i wyboista. Prace wykończeniowe potrafią pochłonąć mnóstwo czasu i energii, szczególnie jeżeli chcemy je wykonywać samodzielnie.

O czym należy pamiętać, aby wykończenie wnętrz przebiegało sprawnie i nie generowało późniejszych problemów?

Ustal zakres prac

Pierwszym krokiem powinno być ustalenie zakresu działań, jakie mają zostać podjęte. Czy układ ścian w mieszkaniu jest odpowiedni, a może jednak będziesz potrzebować, wyburzyć którąś ze ścian lub postawić jakąś ściankę działową? Być może zechcesz przenieść grzejnik spod parapetu, na ścianę lub zamontować drzwi przesuwne w ścianie?

Warto to wiedzieć wcześniej, aby móc sprawnie określić budżet.

Budżet, czyli ile chcesz wydać na wykończenia?

Jak powszechnie wiadomo wszelkie aspekty związane z remontami, bywają mocno odczuwalne w domowych finansach. Tym bardziej że jeżeli chodzi o budowlankę i wykończenie wnętrz, należy inwestować w materiały sprawdzonej jakości. Często zdarza się, że oszczędność na produktach, skutkuje koniecznością późniejszych poprawek, a te z kolei pociągają za sobą kolejne koszty, wskutek czego wydatki urosną.

Dzięki ustalonemu zakresowi prac bez trudu skompletujesz listę narzędzi i materiałów, jakie będą Ci potrzebne, przez co sprawnie skonstruujesz wstępny kosztorys.

Jeżeli już na wstępie ustalisz finanse, łatwiej będzie Ci się trzymać ustalonego budżetu.

Zrób zdjęcia

Robienie zdjęć przed rozpoczęciem prac wykończeniowych, ma więcej zalet niż tylko możliwość stworzenia satysfakcjonującego kolażu „przed i po”. Zanim rozpoczną się prace tynkarskie, warto sfotografować instalacje, aby uzyskać swojego rodzaju ściągawkę, która poinformuje nas, gdzie można wiercić, aby przywiesić półkę, a gdzie kategorycznie nie powinno się tego robić.

Pamiętaj o szczegółach i nie przeciągaj ich realizacji w czasie

Wykończenie wnętrz bywa czasochłonne. Dlatego może pojawić się pokusa, aby przeć do przodu, realizując duże zadania, a małe, takie jak np. montaż żyrandola czy przykręcenie karnisza zostawiać na później. Sęk w tym, że takie detale mają tendencje, aby być przekładanymi na tzw. wieczne jutro, bo w prozie życia codziennego wciąż brakuje czasu, a jeżeli już się go ma, to mało kto ma ochotę poświęcać go na powrót do prac, które powinny zostać wykonane już wcześniej.

Wykończenia wnętrz na własną rękę czy skorzystać z usług specjalistów?

Jest to rozterka, którą ma wielu ludzi. Oczywiście, samodzielne zajęcie się pracami wykończeniowymi jest to opcja, która pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy, jednak tylko pod warunkiem, że jest się tzw. złotą rączką i dysponuje się odpowiednią wiedzą w temacie, jak również dużą ilością wolnego czasu, do przeznaczenia na dopieszczanie wnętrz.

W przypadku, gdy tzw. wykończeniówka nigdy nie była twoją domeną, a czas wolisz przeznaczyć na coś innego niż tynkowanie bądź układanie paneli, lepszą opcją będzie zwrócenie się do specjalistów.

Partnerem materiału jest redNet Dom.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments