Budowa podstawowego systemu alarmowego

Systemy alarmowe są zaprojektowane do wykrywania wtargnięcia – nieautoryzowanego wejścia – do budynku lub innego obszaru. Alarmy bezpieczeństwa są stosowane w budynkach mieszkalnych, komercyjnych, przemysłowych i wojskowych w celu ochrony przed włamaniem (kradzieżą) lub zniszczeniem mienia, a także w celu osobistej ochrony przed intruzami. Alarmy bezpieczeństwa w obszarach mieszkalnych wykazują korelację ze zmniejszoną kradzieżą. Systemy bezpieczeństwa obejmują także alarmy samochodowe, które pomagają chronić pojazdy i ich zawartość. Systemy alarmowe zapewniają przede wszystkim bezpieczeństwo.

Podział systemów alarmowych

Niektóre systemy alarmowe służą jednemu celowi ochrony przed włamaniem. Istnieją jednak systemy kombinowane, które zapewniają ochronę przeciwpożarową i przeciwwłamaniową. Systemy alarmów przeciwwłamaniowych mogą być również łączone z systemami nadzoru telewizji przemysłowej (CCTV), aby automatycznie rejestrować działania intruzów i mogą łączyć się z systemami kontroli dostępu do drzwi z blokadą elektryczną. Systemy obejmują zarówno małe, samodzielne alarmy, jak i skomplikowane, wielozakresowe systemy z monitorowaniem i kontrolą komputera. Systemy alarmowe mogą nawet zawierać głos dwukierunkowy, który umożliwia komunikację między panelem a stacją monitorującą.

Budowa systemu alarmowego

Najbardziej podstawowy alarm składa się z jednego lub więcej czujników wykrywających intruzów oraz urządzenia ostrzegającego o wtargnięciu. Typowy alarm bezpieczeństwa lokalu zawiera jednak kilka stałych elementów. Pierwszych z nich jest jednostka sterująca pomieszczeniami (PCU), panel sterowania alarmami (ACP) lub po prostu panel. Jest to tak zwany “mózg” systemu, odczytuje wejścia czujników, śledzi stan uzbrojenia lub rozbrojenia i sygnalizuje włamania. W nowoczesnych systemach jest to zazwyczaj jedna lub więcej płytek drukowanych wewnątrz metalowej obudowy wraz z zasilaniem. Kolejnym z elementów są czujniki, czyli urządzenia wykrywające ingerencje. Czujniki mogą być umieszczone na obwodzie obszaru chronionego, w jego obrębie lub w obu.

Czujniki mogą wykrywać intruzów za pomocą różnych metod, takich jak monitorowanie drzwi i okien do otwierania lub monitorowanie niezajętych wnętrz pod kątem ruchów, dźwięku, drgań lub innych zakłóceń. W systemach nowoczesnych zwykle jest to jedna lub więcej płyt komputerowych wewnątrz obudowy. Nieodzownym elementem są Urządzenia ostrzegające: Wskazują stan alarmowy. Najczęściej są urządzenia alarmujące. Wyróżnia się tutaj dzwonki, syreny i migające światła. Urządzenia alarmujące służą dwóm celom ostrzegania użytkowników o włamaniach i potencjalnie odstraszają włamywaczy. Urządzenia te mogą również służyć do ostrzegania mieszkańców o pożarze lub dymie. Ostatnim niezbędnym elementem systemu alarmowego są klawiatury. Są to małe urządzenia, zwykle montowane na ścianie, które funkcjonują jako interfejs człowiek-maszyna do systemu. Oprócz przycisków, klawiatury zazwyczaj mają lampki kontrolne, mały wyświetlacz wieloznakowy lub oba te elementy.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę asmex.pl – Profesjonale Centrum Zabezpieczeń.