sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaPomieszczeniaKuchniaBlaty kuchenne z kamienia - poradnik.

Blaty kuchenne z kamienia – poradnik.

Aranżując nową kuchnię lub remontując, tę, która nie spełniała już naszych oczekiwań, na swojej drodze spotkamy się z wieloma zagwozdkami dotyczącymi wyboru sprzętu kuchennego lub mebli. Najczęściej stajemy przed dylematem, czy postawić na praktyczność i funkcjonalność, czy może jednak kierować się gustem i aktualnymi trendami. Postaramy się pomóc wam w wyborze blatu kuchennego, podpowiemy, na co szczególnie zwrócić uwagę przy jego zakupie i gdzie warto zamówić wysokiej jakości blat z kamienia.

Drewno czy kamień? Zalety i wady obu materiałów, z których wykonywane są kuchenne blaty.

 

Fani rustykalnych i przytulnych wnętrz w stylu boho z pewnością nie będą wyobrażali sobie kuchni bez drewna. Jego zalet nie trzeba wyliczać, gdyż większość z nas kocha naturalną strukturę drewna oraz to jaki klimat tworzy we wnętrzu. Nawet niewielkie akcenty z drewna sprawiają, że pomieszczenie staje się dużo bardziej przytulne, więc nie sposób nie ulec jego urokowi. Niestety wraz z upływającym czasem i codziennym użytkowaniem, drewno pokazuje swoje kapryśne oblicze, szczególnie jeśli zapominamy o jego regularnym impregnowaniu. Drewniany blat kuchenny nie wybacza domownikom zbyt wiele, gdyż nie jest to materiał trwały i mało nasiąkliwy. Łatwo ulega zabrudzeniu, a pod wpływem wilgoci zdarza się, że jego struktura zostaje nieodwracalnie uszkodzona. Pod kątem funkcjonalności, drewno nie sprawdza się dobrze jako materiał na blat kuchenny, choć z pewnością znajdzie swoich zwolenników u osób, które marzą o kuchni w stylu prowansalskim lub boho.

 

W bardziej nowoczesnych wnętrzach warto postawić na blaty kuchenne z kamienia, które są nie tylko funkcjonalne, ale także niezwykle efektowne. Ich przewaga nad drewnem pod kątem użyteczności jest diametralna, gdyż niestraszna im wysoka temperatura, wilgoć oraz liczne zaplamienia, które są nieodłącznym elementem gotowania. Kamienne blaty mogą przyjmować liczne struktury oraz dostępne są w wielu kolorach, więc łatwo dopasować je do mebli kuchennych. Wybierając kamień na blat, możemy wykorzystać to, że istnieje możliwość łączenia bezspoinowego, unikając szczelin, które mogłyby gromadzić brud czy wodę. Minusem blatów z kamienia bywa ich wysoka cena, choć biorąc pod uwagę ich trwałość, koszt ten jest jak najbardziej opłacalny. Wybierając tego typu blat musimy zwrócić uwagę na bardzo ważną kwestię – kamień, szczególnie ten naturalny jest ciężki, więc nie sprawdzi się w połączeniu z każdym zestawem mebli.

 

Blat kwarcowy z konglomeratu czy kamień naturalny?

 

Decydując się na zakup kamiennego blatu, nie kończą się nasze dylematy. Jeśli kamień, to jaki? Najczęściej wybierane rodzaje kamiennych blatów to granit, konglomerat kwarcowy i naturalny kwarcyt. Granit i kwarcyt naturalny bardzo dobrze radzą sobie z wysoką temperaturą i wilgocią, nie szkodzą im także promienie słoneczne. Szczególnie struktura granitu jest lekko porowata, więc warto odpowiednio go pielęgnować i chronić przed wnikaniem tłuszczu. Po zaimpregnowaniu obu kamieni naturalnych ich czyszczenie staje się niezwykle łatwe, często wystarczy jedynie użycie wody, lecz od czasu do czasu zaleca się użyć silniejszych detergentów, które usuną drobnoustroje i drobinki tłuszczu. Problem z wnikaniem ich w pory blatu nie istnieje w przypadku powierzchni wykonanych z konglomeratu kwarcowego. Tego typu blat w 95% składa z kwarcu, a w pozostałej części z barwników i żywicy. Choć nazywany jest sztucznym kamieniem, jakością i trwałością znacznie wyróżnia się na tle kamieni naturalnych, głównie ze względu na gładką powierzchnię, która cechuje się minimalną nasiąkliwością. Blat z konglomeratu kwarcowego polecany jest do minimalistycznych wnętrz, dla osób, które dużo czasu spędzają kuchni i nie lubią kontrolować się podczas gotowania. Ten rodzaj blatu umożliwia krojenie na nim, ubijanie kotletów, a także trzymanie na nim gorących naczyń. W ferworze kuchennych czynności blat, który nie sposób uszkodzić bywa nieoceniony, o czym przekonają się osoby, które w swoim wyborze postawią na blat kwarcowy.

 

Gdzie kupić blaty kuchenne z kamienia?

 

Jeśli przekonaliśmy was, że blat kuchenny z kamienia to najlepszy pomysł, chcemy polecić wam także miejsce, gdzie warto zamówić ten element wystroju kuchni. Miejsce, w którym zamówimy blat, powinno specjalizować się w pracy z kamieniem. Takie założenie to szansa na uzyskanie korzystniejszej oferty cenowej, a także otrzymanie blatu z najwyższej półki. Tego typu miejscem na mapie południowej Polski jest Producent MASTERSTONE z Bielska-Białej, który specjalizuje się w blatach kuchennych z granitu i kwarcu. W ofercie dostępne są także inne elementy wystroju domu, gdyż kamień świetnie sprawdzi się w wielu pomieszczeniach, a także na zewnątrz, jako materiał na posadzki czy schody. Odwiedzając salon producenta, warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia pracowników, którzy z pewnością pomogą rozwiać wasze kuchenne dylematy.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments