niedziela, 13 października, 2024
Strona głównaDom4 elementy, o których musisz pamiętać przy budowie domu energooszczędnego

4 elementy, o których musisz pamiętać przy budowie domu energooszczędnego

Niezależnie od tego, jaki projekt domu wybierzesz, warto zwrócić uwagę na to, ile będzie kosztowała jego eksploatacja, szczególnie ogrzewanie. Straty ciepła spowodowane są jego przenikaniem przez ściany, okna, dach i podłogę. Dlatego z roku na rok wzrasta zainteresowanie tzw. domami energooszczędnymi. Sprawdź, o czym należy pamiętać przed budową takiego domu. 

Projekt domu

Zasada jest prosta, im mniejszy dom, tym mniej ciepła traci. Jeśli zależy Ci na oszczędnościach w ogrzewaniu, najlepszym wyborem bedzie mały dom. Wiele zależy tutaj od przegród zewnętrznych takich jak ściany, podłoga czy dach, z których ulatuje ciepło. W małym domu powierzchnie przegród są mniejsze, co gwarantuje oszczędność. Pamiętaj też, że wiele zależy od kształtu domu. Aby był on tani w użytkowaniu musi mieć zwartą bryłę. Najkorzystniej wybudować dom na planie prostokąta z prostym, najlepiej jednospadowym dachem. Do największych strat ciepła dochodzi właśnie w narożnikach i załamaniach, które licznie wystepują w przypadku wielospadowych.  

Wybór okien

Okna są jednym z głównych źródeł strat ciepła w domu, dlatego też przeszklenia od podłogi do sufitu nie są najrozsądniejszym pomysłem. Postaw na duże szerokie okna, ale nie sięgające aż do ziemi. Unikaj też sytuacji, kiedy duże okna znajdą się w ogrzewanych pomieszczeniach od północy. Jeśli jednak zależy Ci na dużych oknach, zamontuj takie o niższym od standardowego współczynniku przenikania ciepła Uw. Dobrym sposobem na oszczędność energii jest również roleta zewnętrzna. Jeśli zależy Ci także na zabezpieczeniu domu na zewnątrz, markiza tarasowa będzie idealnym rozwiązaniem.   

Układ pomieszczeń

Jeśli decydujesz się na dom energooszczędny, niezmiernie istotny jest odpowiedni rozkład wnętrza. Istotne jest, aby pomieszczenia pełniące funkcję pomocniczą, takie jak garderoba, spiżarnia, czy garaż, usytuowane były od północy. Można utrzymać w nich temperaturę niższą, niż w pokojach, w których stale przebywają domownicy. Możesz też całkowicie zrezygnować z montażu okien w pomieszczeniach na północnej elewacji. W domach energooszczędnych unika się również projektowania balkonów, w których płyta jest połączona ze stropem. Takie rozwiąznie wymaga ocieplenia płyty balkonu i tym samym powoduje straty ciepła.

Właściwa wentylacja

Ocieplenie powietrze napływające do domu za sprawą działania wentylacji wymaga utraty dodatkowej energii. Dom nie będzie energooszczędny jeśli funkcjonuje w nim prosty system wentylacji grawitacyjnej. Czy wiesz, że udział strat ciepła na wentylację w całkowitych stratach ocieplonego domu wynosi nawet 50%? Warto zatem zainwestować w urządzenie do jego odzysku z wywiewanego powietrza, czyli rekuperator. Bowiem nie ulega wątpliwości, że dobra wentylacja sprzyja ciepłu w domu.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments