Czy warto kupić mieszkanie do remontu

Planując zakup mieszkania musimy podjąć szereg różnych ważnych decyzji. Istotne jest nie tylko w jakiej okolicy chcemy zamieszkać i jak duże mieszkanie chcemy kupić, ale musimy również zdecydować, czy ma to być mieszkanie wykończone pod klucz czy raczej mieszkanie do remontu. Wiele osób decyduje się na to drugie rozwiązanie, dlatego zobaczmy czy warto kupić mieszkanie do remontu.

Koszty zakupu i wykończenia

Mieszkania do remontu to kusząca propozycja szczególnie dla osób mających bardzo ograniczone środki finansowe. Mieszkania w takim stanie są bowiem zwykle tańsze od mieszkań wyremontowanych i oddanych pod klucz. Mogą zatem kusić atrakcyjną ceną i wydawać się świetną okazją zwłaszcza wtedy, gdy mamy w planie wykonać remont samodzielnie i w ten sposób oszczędzić również na kosztach robocizny związanej z pracami wykończeniowymi.

Niestety, kupując mieszkanie do remontu możemy źle oszacować rozmiar prac, które chcemy przeprowadzić oraz koszty jakie są z tym związane. Jest to bardzo trudne zwłaszcza wtedy, gdy kwestie techniczno-budowlane są nam obce. I choć wydaje nam się, że mieszkanie wymaga jedynie odmalowania czy wymiany okien, to w trakcie prac może się okazać, że po rozpoczęciu malowania spada nam tynk z sufitu, przy remoncie łazienki okazuje się, że dobrze byłoby wymienić instalację itp. itd.

Jeśli podejmujemy się remontu samodzielnie, to koszty te to zwykle koszt materiałów dodatkowych oraz koszt czasu, jaki musimy poświęcić na dodatkowe, nieprzewidziane wcześniej prace. Jeśli jednak do remontu zatrudniamy fachowców, to niespodzianki, które pojawią się w trakcie remontu, mogą nas w sumie drogo kosztować i w efekcie tanie mieszkanie do remontu okaże się dużo droższe niż takie samo wykończone pod klucz.

Dopasowanie mieszkania do potrzeb

Drugą kwestią, która wiele osób skłania do zakupu mieszkania do remontu, jest możliwość dopasowania mieszkania do swoich potrzeb. Kupując mieszkanie do remontu możemy nie tylko wybrać kolor ścian, podłóg czy płytek w łazience. Możemy również dostosować mieszkanie funkcjonalnie czyli np. usunąć jakąś ścianę lub jej fragment.

Takie zmiany są oczywiście możliwe również w mieszkaniu wykończonym, ale trzeba się liczyć z tym, że będą to koszty dodatkowe, bo cena mieszkania jest dostosowana do stanu, w jakim się ono znajduje. A zatem, jeśli mieszkanie jest w stanie gotowym do wprowadzenia, to trudno oczekiwać od sprzedającego, że zejdzie z ceny tylko dlatego, że nie podoba nam się aranżacja wnętrza i mamy w planie zrobić remont.

Zakup mieszkania na flip

Pisząc o mieszkaniach do remontu warto wspomnieć również o tym, że zakup takich mieszkań, ich remont, a następnie sprzedaż po wyższej cenie, jest jednym ze sposobów inwestowania w nieruchomości. Taki rodzaj inwestycji to tzw. inwestycje typu flip, które obok inwestycji w mieszkania na wynajem, stają się coraz bardziej popularne, jak mówi Aleh Tur – ekspert nieruchomości Warszawa to bardzo dobry rynek na inwestycje tego typu, bo wiele osób szuka mieszkań gotowych, nowocześnie wykończonych, co daje szybki zysk osobom decydującym się na inwestowanie w ten sposób.

Patrząc na powyższe rozważania nie da się jednoznacznie stwierdzić, że zawsze warto kupić mieszkanie do remontu. Warto, jeśli cena jest atrakcyjna, liczymy się z tym, że w trakcie remontu mogą pojawić się niespodziewane dodatkowe wydatki, jesteśmy w stanie to ryzyko podjąć i chcemy mieć mieszkanie idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Warto również kupić mieszkanie do remontu wtedy, gdy szukamy mieszkania na flip i wiemy, jak oszacować, kiedy taka inwestycja będzie się opłacać.