Łazienka to kluczowe pomieszczenie w każdym domu, a jednym z najistotniejszych elementów jej wyposażenia jest z pewnością prysznic. Używa się go codziennie, a zatem warto zadbać o to, aby był on możliwie najbardziej funkcjonalny i komfortowy. Nie jest więc niczym dziwnym, że coraz popularniejsze stają się płyty prysznicowe – doskonała alternatywa dla tradycyjnych brodzików – nie tylko w gospodarstwach domowych, lecz także w warunkach bardziej wymagających i szczególnych, np. w prysznicach dla osób mających trudności z poruszaniem się, czy też w szatniach, hotelach i na basenach.
Płyta prysznicowa jest wynalazkiem przeznaczonym do łazienki, który eliminuje konieczność posiadania prysznica z tradycyjnym brodzikiem stawianym na płytkach. Jest to rozwiązanie nowoczesne i funkcjonalne, bardzo wygodne, ułatwiające dbanie o czystość. Płyty prysznicowe Steigner pozwalają w prosty i szybki sposób zbudować brodzik podpłytkowy. Każdy model płyty różni się pewnymi istotnymi cechami.
Jak wygląda odpływ w brodziku podpłytkowym?
Przede wszystkim brodziki podpłytkowe różnią się lokalizacją i rodzajem odpływu. Płyty prysznicowe mogą być przystosowane do odwodnienia ściennego (wbudowanego w ścianę) lub podłogowego. W tym drugim przypadku można wymienić odpływy punktowe (w kształcie kwadratu) oraz liniowe. Lokalizacja odwodnienia punkowego może być centralna lub zdecentralizowana (narożnikowa).
Umiejscowienie odpływu jest istotne dla samej konstrukcji płyty. Każdy brodzik jest mianowicie profilowany w celu osiągnięcia wystarczającego spadu (2,5%), który gwarantuje wystarczająco szybkie spływanie wody w kierunku odwodnienia. Płyty mogą mieć jeden lub trzy spady (w całości pochylone w jedną stronę) do spadu ściennego, cztery spady w przypadku odwodnienia centralnego, cztery lub dwa spady dla odpływu liniowego, a także dwa lub trzy spady dla brodzika z kratką w narożniku.
Mówiąc nieco więcej o samej konstrukcji odpływów, warto wspomnieć, że elementy metalowe (czyli te znajdujące się na powierzchni) wykonane są ze stali nierdzewnej, natomiast niewidoczne części mogą być zrobione również ze stali nierdzewnej lub z wytrzymałego PVC. Czynnikiem różnicującym odpływy jest także ich przepustowość – najwolniej wodę odprowadza odpływ liniowy (ok. 36 l/min), a najszybciej pionowy punktowy (do 66 l/min).
Z czego może być zrobiona płyta prysznicowa?
Wracając jednak do samych płyt, to ich wykonanie wymaga wysokiej jakości materiałów oraz staranności. Podstawą w każdym modelu jest płyta z EPS, czyli polistyrenu eskpandowanego/piankowego (styropian), który wyróżnia się dużą gęstością, co zapewnia płycie odpowiednią twardość. Taką bazę otacza się powłokami wzmacniającymi i hydroizolującymi. Powłoki te różnią się w zależności od modelu.
Mineral Basic – płytę EPS przykrywa się z obu stron siatką z włókna szklanego oraz powłoką mineralną. Mimo to po instalacji konieczna może być dodatkowa impregnacja i hydroizolacja. Płytę MB najlepiej przykryć dużymi lub małymi płytkami.
W modelu z matą uszczelniającą dodatkowo z góry umieszczono wykonaną właśnie z tej odpornej na rozdarcia maty powłokę hydroizolującą. Najlepiej sprawdza się przykryta dużymi płytkami, w zastosowaniach w gospodarstwach domowych.
Mineral Plus – bardziej rozbudowana płyta, składa się ze wszystkich warstw Mineral Basic, a dodatkowo wzmocniono ją powłoką uszczelniającą. Dzięki temu brodzik może wytrzymać intensywniejszą eksploatację, stąd możliwość instalacji np. w hotelach oraz przykrycia dowolnymi płytkami czy mozaiką.
Mineral Profi – najbardziej wytrzymały model, w którym płyta EPS pokryta jest obustronnie powłoką mineralną wzmocnioną siatką z włókna szklanego, warstwą uszczelniającą oraz epoksydową. Brodzik Mineral Profi może z powodzeniem być wykorzystywany z dużą intensywnością (w hotelach, SPA, czy na basenach), co sprzyja także osobom poruszającym się na wózkach i mających problemy z chodzeniem. Płyta może być przykryta dowolnymi płytkami i niestandardowymi materiałami.
Komfort montażu i użytkowania
Brodziki podpłytkowe nadają łazience nowoczesnego charakteru i stylu. Zdecydowanie doceniane są estetyczne walory takiego rozwiązania. Samo pozbycie się często masywnie wyglądającego, białego tradycyjnego brodzika jest już korzystną zmianą aranżacji. Dodatkowo efekt wzmaga odpływ, którego wygląd można dostosować sobie do własnego pomysłu (przykładowo w odwodnieniach liniowych dostępnych jest sześć różnych wersji elementu znajdującego się na powierzchni). Instalacja brodzika podpłytkowego pozwala optycznie oraz realnie zwiększyć kabinę prysznicową. Ułatwia to także czyszczenie – płyta nie wymaga pełnego obramowania, ponieważ dostosowana jest do niskiej zabudowy (4 cm), dzięki czemu łatwiej myje się całą podłogę w łazience. Brak jest też dodatkowych łączeń (brodzika z płytkami), w których mogłyby się gromadzić zanieczyszczenia.
Płyty prysznicowe Steigner zaprojektowane są tak, aby montaż nie sprawiał wielkich problemów nawet laikom. Do zestawu dołącza się instrukcję z opisami i schematami, rysunkami i poradami technicznymi. Dzięki temu montaż można wykonywać samodzielnie. Ponadto płyty dostępne są w 20 rozmiarach, ale istnieje też możliwość zamówienia produktu pod konkretny (bardziej niestandardowy) wymiar.
Jak ulepszyć swoją łazienkę?
Przy okazji następnego remontu łazienki warto rozważyć kompletną, definitywną zmianę aranżacji i funkcjonalności, jaką jest instalacja brodzika podpłytkowego. Marka Steigner oferuje płyty prysznicowe o doskonałej jakości, dostosowane do każdego klienta – od gospodarstw domowych po hotele i baseny. Dzięki możliwości dostosowania materiałów, odpływów oraz rozmiarów, brodzik podpłytkowy jest świetnym elementem aranżacyjnym oraz gwarantuje optymalne funkcjonowanie prysznica.