Każdy z nas szuka oszczędności, w każdej możliwej sferze życia. Często szukamy jej zupełnie nie tam, gdzie powinniśmy. Najłatwiej zaoszczędzić na najbardziej podstawowych wydatkach, czyli np. na rachunkach za prąd. Jak to zrobić? Najłatwiejszym sposobem jest znalezienie nowego dostawy energii. Aby tani prąd nie był tylko marzeniem, a stał się rzeczywistością, musicie znaleźć najlepszego sprzedawcę prądu. Oto, na co zwracać uwagę i czym się kierować.
Tani prąd – drogi prąd. Od czego to zależy?
Dlaczego jedni dostawcy energii mają niższe ceny od innych? To bardzo proste. Otóż na cenę jednego kWh prądu składa się:
Zacznijmy od tego, co składa się na cenę prądu:
- Koszt zakupu energii elektrycznej
- Podatek VAT
- Akcyza
- Podatki i opłaty lokalne
- Koszty własne dystrybutora
- Marża dystrybutora
- Koszty przesyłowe
To właśnie na marży oraz kosztach własnych dystrybutora najwięcej można zaoszczędzić. Zarówno podatek VAT, akcyza, jak i podatki lokalne, są takie same dla wszystkich dostawców na danym terenie, o tyle marża czy koszty własne podlegają dyskusji. Dlatego warto spojrzeć na swój rachunek za prąd i przyjrzeć się dokładnie temu, jakie to są kwoty. Bardzo pomocne w tym przypadku są kalkulatory oszczędności, które pojawiają się na stronach dostawców. Dzięki nim możecie obliczyć, ile zaoszczędzicie na zmianie dostawcy.
Kolejną ważną kwestią, którą należy brać pod uwagę podczas wybierania nowego dostawcy prądu, jest dokładne sprawdzenie, jakie taryfy, dani sprzedawcy oferują. Bardzo często znaleźć można takie, które składają się z różnych stref czasowych. Dzięki temu w godzinach szczytu zapłacić możemy więcej, a w godzinach wieczornych mniej. Godziny szczytu z reguły wypadają w środku dnia, kiedy większość z nas jest w pracy. Opłaca się nam wtedy wziąć ofertę, w której te właśnie godziny będą najdroższe, a mniej zapłacimy za prąd wieczorem lub w nocy. Reasumując tani prąd to taki, który jest dla nas najkorzystniejszy. Wybór sprzedawcy energii także można potraktować indywidualnie.
Niskie rachunki za energię a nasze codzienne oszczędności
Oszczędzanie energii, czyli wyłączanie nieużywanego światła, odłączanie ładowarek, niezostawianie sprzętów na tak zwanym „stand by”, to tylko niektóre z możliwości na oszczędzanie prądu, które przełożyć mogą się na niskie rachunki za energię elektryczną. Oczywiście wszystko to przestaje mieć znaczenie, kiedy za korzystanie z prądu płacimy krocie. Dlatego wyłącznie połączenie tych dwóch kwestii jest w stanie zagwarantować nam prawdziwą oszczędność – ekologiczne korzystanie z energii plus niskie ceny za kWh.
Pamiętajcie, że nie jesteśmy skazani na sprzedawcę prądu, którego zastajemy w domu, czy mieszkaniu. Zawsze możemy znaleźć innego i zmniejszyć rachunki.