Styl loft jest niezwykle popularny i to wbrew pozorom nie tylko w dużych mieszkaniach na ostatnich piętrach budynków, ale również w mniejszych lokalach mieszkalnych, nawet na parterze. Warto zastanowić się jak uczynić mieszkanie loftowym. Jakie akcesoria i dodatki będą niezbędne? Jak przeprowadzić taką metamorfozę mieszkania?
Wybierz okładziny meblowe imitujące beton
Na pewno nie musisz wymieniać dotychczasowych mebli, bo możesz je stuningować, to znaczy wymienić fronty albo blaty na takie, które bardziej pasują do loftowej aranżacji. Na pewno w kuchni mogą znaleźć się blaty kamienne. Z kolei fronty szafek można udekorować okleiną meblową imitującą beton. Ponadto zamiast uchwytów z tworzywa sztucznego, można wybrać metalowe. W ten sposób meble całkowicie się zmienią. Przy wymianie okładziny meblowej pamiętaj o odpowiednim zmatowieniu powierzchni przed jej nałożeniem. Dzięki temu będzie to prostsze i być może nie pojawią się niechciane wybrzuszenia. Oczywiście przy naklejaniu trzeba zdemontować uchwyty, a następnie zamontować je na nowo albo wybrać nowe modele, np. o miedzianej, postarzanej strukturze, która w loftach także się sprawdza.
Postaw na cegłę lub kamień na ścianach i zestaw je z betonem dekoracyjnym
Można też zmienić wygląd ścian, aby bardziej pasowały do stylistyki loftu. W niej często stosuje się kontrasty albo przynajmniej kontrapunkty. Obok jasnej ściany może znaleźć się ta pokryta w kamieniu dekoracyjnym albo cegle z rozbiórki. Można wybrać płytki ceglane i umieścić je na jednej ze ścian w sypialni czy salonie, a pozostałe pomalować w odcieniach szarości albo nawet bieli. W ten sam sposób można wykorzystać kamień na ścianach. Oczywiście takie wykończenie wymaga zastosowania odpowiedniego, mocnego oświetlenia, warto więc postawić na żyrandole lub kinkiety.
Zdecyduj się na żyrandole pająki, które dopełnią loftowy efekt
Lampy pająki to ciekawa propozycja do mieszkania. Jest to oświetlenie wyposażone w długie przewody czy ramiona o łamanej budowie, które zakończone są kwintami z dekoracyjnymi żarówkami albo ażurowymi, metalowymi kloszami. Żyrandole pająki bez wątpienia zwracają na siebie uwagę. Można je z powodzeniem wyeksponować w salonie, ale i zastosować w sypialni. Ich zaletą są długie ramiona, które gwarantują odpowiednie rozproszenie światła. Wszystko dlatego, że bardzo często można je regulować. W dodatku do opraw można dopasować żarówki LED o dużej mocy strumienia świetlnego. Do takich lamp można dobrać żarówki LED w stylu retro, co oznacza, że diody będą ułożone na kształt tradycyjnego żarnika wolframowego, a sama żarówka będzie miała kształt tej tradycyjnej. Do takich opraw można dobrać odpowiednie kinkiety. Mogą to być także modele przygotowane do wkręcenia stylizowanych żarówek bez kloszy albo te z ażurowymi kloszami stworzonymi z metalowych prętów.
Dobierz dywan 3D na podłogę w loftowym stylu i szare lub czarne zasłony, które stworzą klimat
Na pewno w mieszkaniu w loftowym stylu nie powinno zabraknąć także odpowiednich dodatków. Przede wszystkim sprawdzą się tekstylia, bo w takim wnętrzu nie ma miejsca na przeładowanie bibelotami. Powinno być przestronne. Dobrze jeśli znajdują się w nim samodzielnie wykonane meble. Tutaj sprawdzi się np. stolik kawowy, który można wykonać z palet. Wystarczy oczyścić je z nierówności przy użyciu papieru ściernego, skleić, a mebel odmalować przy użyciu odpowiedniej lakierobejcy. Taki stolik może stanąć na dywanie 3D. Można wybrać model z włóknem poliestrowym, które jest antyalergiczne. Krótkie runo ułatwia sprzątanie, a na powierzchni dywanu mogą widnieć rozmaite wzory czy obrazy. Do loftowej aranżacji można zdecydować się na szary dywan, np. imitujący wygląd bruku. Na kinkietach mogą zawisnąć szare czy też czarne zasłony, które dla kontrastu można zestawić z białą, transparentną, długą, zwiewną firaną.
Czy można chcieć więcej? W takim wnętrzu może być jeszcze miejsce na metalowe kwietniki. Na nich mogą stanąć kwiaty w donicach i tutaj sprawdzą się np. palmy albo paprotki. Można też przygotować na ścianę specjalną loftową instalację, która składa się z ramy, siatki metalowej przez którą poprzetykane są kawałki mchu chrobotka. W ten sposób stworzy się dodatkowo fragment zielonej ściany niewymagającej pielęgnacji.