Jak czyścić drewniane meble? - kilka praktycznych wskazówek

Drewniane meble ma w domu chyba każdy z nas. Jedni przywiązują większą uwagę do ich pielęgnacji, inni zbytnio się w to nie angażują. A trzeba wiedzieć, że zadbane meble drewniane mają szansę służyć zdecydowanie dłużej. Dlatego warto poznać kilka sposobów skutecznego i zarazem bezpiecznego czyszczenia mebli.

Jakie środki stosować do czyszczenia mebli drewnianych?

Zastanawiając się nad tym, jak czyścić drewniane meble, warto zacząć od tego, jakie środki sprawdzą się w tym zakresie. A wybór produktów jest bardzo duży. W przypadku regularnego ścierania kurzu wystarczy najprostszy środek do pielęgnacji mebli drewnianych dostępny w sklepach. Może być w formie pianki, płynu, a nawet chusteczek nawilżonych. Jeśli jednak na blat drewnianego stołu wyleje się herbata albo sok, warto sięgnąć po sprawdzone domowe metody. Chodzi tu o wodę i zwykłe mydło. Ścierka, którą będzie się ten blat myć, nie powinna być jednak zbyt mokra. Po wyczyszczeniu danej powierzchni należy osuszyć ją przy użyciu dobrze chłonnej ścierki. Takie domowe sposoby czyszczenia mebli są najlepsze, najbezpieczniejsze. Gotowe środki chemiczne zapewniają zaś wygodę, bo zawsze są pod ręką i wystarczy je tylko użyć. Więcej informacji na temat jak czyścić i jakimi środkami się posługiwać, można znaleźć tu: https://berkehome.pl/blogs/aktualnosci/jak-czyscic-drewniane-meble.

Jak czyścić meble drewniane?

Do czyszczenia mebli drewnianych trzeba podejść z rozwagą i zaangażowaniem. Weźmy na przykład pod uwagę to, jak czyścić drewniane łóżka. Łóżko drewniane z materacem przeważnie nie ma zbyt wielu widocznych elementów drewnianych. To też pielęgnować je jest znacznie łatwiej. Wykonana z drewna skrzynia tak naprawdę jest widoczna tylko po bokach łóżka. Trudno więc w tych miejscach o jakieś trwalsze zabrudzenia. Wystarczy więc tylko wycierać je regularnie wilgotną ściereczką nawilżoną specjalnym środkiem albo wspomnianym powyżej mydłem z wodą. Zdecydowanie więcej czasu zajmuje czyszczenie mebli drewnianych z blatem. Chodzi tu nie tylko o stoły, ale również o komody i inne szafki. Na meblach, na których można coś postawić, zawsze istnieje ryzyko pojawienia się trudnych do usunięcia plam. Ale wiadomo już, czym czyścić drewniane meble. Trzeba więc posłużyć się odpowiednimi środkami. Należy tylko pamiętać, że inaczej czyści się meble olejowane, inaczej powierzchnię mebla, który nie był lakierowany. Na przykład meble, które nie są pokryte żadną powłoką, występują w naturalnej wersji, wymagają konserwacji. A konserwacja mebli drewnianych jest już bardziej skomplikowana niż samo czyszczenie. Chcąc zająć się tym osobiście, trzeba pozyskać odpowiednie środki i przede wszystkim dobrze poznać mebel. Z jakiego drewna został wykonany i jakich zabiegów konserwacyjnych w ogóle potrzebuje. Także pielęgnacja mebli drewnianych za każdym razem może przebiegać zupełnie inaczej.