środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaPoradyJak zrobić sufit podwieszany z kasetonów? Jaką można wybrać alternatywę dla sufitu...

Jak zrobić sufit podwieszany z kasetonów? Jaką można wybrać alternatywę dla sufitu podwieszanego w niższym pomieszczeniu?

W salonie czy też w jadalni świetnie sprawdza się sufit podwieszany. Tego rodzaju element zapewnia dodatkową izolację termiczną, a także akustyczną. Ponadto może zniwelować nierówność sufitu czy przykryć widoczne na nim pęknięcia. Ma niewątpliwe walory użytkowe, ale i dekoracyjne. W suficie podwieszanym można zastosować silne i trwałe oświetlenie LED. Można wykonać go nie tylko z płyt karton-gips, bo ciekawym wyborem może być sufit podwieszany z kasetonów. Jak go wykonać?

O czym pamiętać przed wykonaniem sufitu podwieszanego z kasetonów?

Do wyboru są nie tylko różne rodzaje kasetonów, które mogą być wykonane ze styropianu, styroduru, czy też poliamidu, ale również systemy montażu takowych sufitów. Systemy do sufitów podwieszanych gwarantują łatwość dopasowania do siebie poszczególnych elementów, a także zwiększają szybkość wykonania sufitu podwieszanego. Wszystkie komponenty są do siebie dopasowane, a jednocześnie należy podkreślić, że są odporne na wilgoć, pleśń, a także ogień.

Wykonanie rusztu aluminiowego to pierwszy krok, ale najpierw trzeba zaplanować rozmieszczenie paneli

Przed wykonaniem sufitu podwieszanego trzeba dobrze zmierzyć całą powierzchnię. Należy też rozplanować rozmieszczenie wszystkich paneli. Pracę rozpoczyna się od montażu paneli przyściennych określanych jako UD. Powinny stworzyć obramowanie konstrukcji sufitu wokół danego pomieszczenia. Niezwykle istotne przy takiej pracy jest zachowanie precyzji. Zatem trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, które pozwolą utrzymać poziom w czasie całej pracy. Zamiast tradycyjnej poziomicy, warto skorzystać z poziomicy laserowej. W stropie należy zamontować specjalne wieszaki bądź dokręcić pręty mocujące do drewnianych podpór. To właśnie na owych podporach rozkłada się całe obciążenie sufitu podwieszanego z kasetonów. Na konstrukcję nakładane są profile główne wraz z profilami poprzecznymi. Kasetony można montować przy użyciu kołków mocujących.

Alternatywa dla sufitu podwieszanego

Kasetony wykonane ze styropianu można również przykleić. Do tego celu stosuje się kleje polimerowe. Tradycyjny sufit podwieszany na rusztach obniża pomieszczenie przynajmniej o 10 cm, jeśli chce się uniknąć niskiego sufitu, a jednocześnie zniwelować nierówności, które są na nim widoczne, to warto wybrać kasetony i listwy przysufitowe i przykleić je na odkurzoną i oczyszczoną, a także zagruntowaną powierzchnię. Klej polimerowy dobrze sprawdzi się także do klejenia kasetonów 3D. Jeżeli powierzchnia pokryta jest farbami zmywalnymi, to należy umyć ją szarym mydłem, a następnie wypolerować. Grunt stosuje się w przypadku surowego lub pylistego podłoża. Sufit należy podzielić na cztery równe prostokąty. Kleje hybrydowe rozprowadzamy równomiernie na powierzchni każdego kasetonu. Pierwszy kaseton przykleja się na przecięciu wyznaczonych linii. Przyklejany kaseton należy przycisnąć do powierzchni. Jeżeli klej hybrydowy podczas tej pracy wypłynie, to nadmiar należy usunąć za pomocą wilgotnej gąbki lub szmatki.

Jakie oświetlenie zastosować w kasetonach?

Niezależnie od tego czy wykonuje się sufit podwieszany czy też przykleja się kasetony na powierzchnię sufitu, można przymocować oświetlenie. Oświetlenie najłatwiej umieścić pomiędzy kasetonami, to znaczy wybrać panele podświetlane LED. W takim przypadku powierzchnia sufitu będzie odpowiednio doświetlona i jednolita. To rozwiązanie jest coraz bardziej popularne i wypiera używane dotychczas oświetlenie rastrowe oparte na świetlówkach. Można dobrać zarówno moc, jak i natężenie światła panelu do kasetonu. Takie panele przeznaczone są albo do montażu podtynkowego albo do montażu za pomocą specjalnych ramek, które są podwieszane na linkach mocowanych do sufitu. Można dobrać odpowiednią temperaturę barwową takiego oświetlenia. W przestrzeniach biurowych można wybrać oświetlenie o barwie zimnej, natomiast do salonu można zdecydować się na oświetlenie neutralne. Oczywiście w kasetonach można montować także oczka LED czy też inne oprawy, takie jak choćby regulowane reflektorki. Wszystko zależy od pomysłu inwestora.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments