Women in the store choose blinds for windows

Drewniane żaluzje stanowią piękną i wyrazistą ozdobę okienną. Pasują zarówno do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, jak i tych bardziej nowoczesnych. Występują w bogatej kolorystyce, dzięki czemu ładnie komponują się praktycznie z każdym wnętrzem. Ocieplają je i wprowadzają do nich naturalne piękno. Sprawdźmy, jakie inne zalety wpływają na ich nieustającą popularność.

Precyzja bliska naturze

Żaluzje drewniane najczęściej wykonywane są z litego drewna lipowego, rzadziej sosnowego. Wykorzystanie naturalnego materiału, jakim jest drewno, to ich największy atut. Naturalna struktura i kolor drewna dopasowuje się do każdej aranżacji, staje się jej idealnym dopełnieniem. Tego typu żaluzje odnajdą się we wnętrzach tradycyjnych, w styl kolonialnym lub rustykalnym, ale także w nowoczesnych czy minimalistycznych, gdzie przełamią surowe formy i ocieplą wnętrza. Jest to też idealny wybór dla wszystkich, którzy cenią rozwiązania ekologiczne.

Drewniane żaluzje zbudowane są z pojedynczych listew, tzw. lameli. Dzięki nim mamy możliwość kontrolowania natężenia światła w pomieszczeniu. Jak mówi ekspert z firmy Formelana, produkującej bramy, rolety i żaluzje:

– “Żaluzje z wąskimi lamelami, czyli tymi do 25 mm szerokości, sterowane są za pomocą sznurka, służącego do podnoszenia i opuszczania oraz pokrętła, które umożliwia regulację nasłonecznienia. Ustawiając lamelki pod odpowiednim kątem, skierujemy światło w górę, na wprost lub w dół. W żaluzjach o szerszych lamelach ustawianie odbywa się za pomocą sznurków”.

Żaluzje 25 mm można wieszać na ścianie, mocować do sufitu czy też na ramie okna. Sprawdzą się przy osłanianiu małych okien. Te w wersji 50 mm są nieco cięższe, dlatego odradza się ich montaż na ramie okna. Wykorzystywane są zazwyczaj do osłaniania dużych przeszkleń.

Estetyka wykonania

Wszystkie elementy wykończeniowe, takie jak maskownica (listwa osłaniająca mechanizm żaluzji), belka dolna i drewniane zakończenia sznurka są estetyczne i występują w bogatej kolorystyce. Możemy wybierać od koloru białego, poprzez wszelkie odcienie drewna, szarości, po ciemny heban. Drewniane lamele, wykonane z najwyższej jakości materiału, długo zachowują swój pierwotny wygląd. Ich pielęgnacja jest prosta – do usuwania kurzu wystarczy sucha ściereczka, a raz na jakiś czas żaluzje możemy przetrzeć środkami do pielęgnacji drewna. Możliwe jest także ich lakierowanie.

Żaluzje drewniane prezentują się niezwykle ekskluzywnie i stylowo. Warto zainstalować je w salonie, pokoju dziennym, sypialni czy pokoju dziecięcym. Jeśli zdecydujemy się na instalację żaluzji drewnianych w bardziej wilgotnych pomieszczeniach, jak kuchnia czy łazienka, musimy zadbać o ich dobrą wentylację, aby wilgoć nie osiadała na elementach żaluzji. Może to niestety skrócić ich żywotność.

Żaluzje drewniane to doskonała alternatywa dla tekstyliów, polecana szczególnie tym osobom, które nie przepadają za firanami i zasłonami. Szlachetność drewna i elegancka prostota żaluzji drewnianych sprawia, że komponują się one harmonijnie z innymi elementami wyposażenia wnętrz i nie wymagają dodatkowej oprawy.