Wiosna, lato i wczesna jesień do doskonały czas na urządzenie przyjęcia w ogrodzie. Jeśli chcesz zaskoczyć swoich bliskich, zadbaj nie tylko o jedzenie i napoje. Stwórz przytulną, kameralną atmosferę i zadbaj o najdrobniejsze szczegóły. Podpowiemy Ci, jak to zrobić.

Punkt centralny – stół i krzesła

Podstawą są oczywiście meble ogrodowe. Zadbaj o to, by wszystkim gościom było wygodnie i aby na stole swobodnie zmieściły się wszystkie potrawy. Dopasuj wielkość i liczbę mebli do liczby gości.

Możesz postawić np. na stół i standardowe krzesła lub ogrodowe sofy. Ciepły, przytulny klimat i swobodną atmosferę tworzą także niskie stoły z palet i poduszki do siedzenia. Sprawdzają się one jednak podczas luźnych spotkań, a nie wystawnych przyjęć. Jeśli więc chcesz, by goście rozłożyli się wygodnie na poduszkach, uprzedź ich o tym. Dzięki temu będą mogli dopasować swój strój do okoliczności.

Najlepiej byłoby też, gdyby miejsce do siedzenia znajdowało się pod dachem – ochroni on zarówno gości, jak i jedzenie przed palącym słońcem, wiatrem czy deszczem. Jeśli nie masz takiego miejsca (np. zadaszonego tarasu), postaraj się o wiatę, namiot lub parasol.

Koce na chłodniejsze dni i wieczory

Z pewnością pozytywnie zaskoczysz gości, jeśli przygotujesz się na wypadek spadku temperatury. W okolicach stołu możesz postawić rattanowy czy wiklinowy kosz lub skrzynkę, a w niej umieścić miękkie, ciepłe koce. Wszyscy będziecie mogli się nimi osłonić, gdy wieczorem zrobi się nieco chłodniej.

Strefa dla dzieci

Jeśli spodziewasz się gości z dziećmi, zadbaj o przestrzeń dla najmłodszych. Możesz wyposażyć ogród w dziecięcy stolik, przy którym najmłodsi będą mogli się bawić i jeść. Postaw na kolorową zastawę, przygotuj kredki, kartki, klocki, bańki mydlane, piłki, kolorowanki lub inne zabawki, którymi bawią się dzieci Twoich bliskich.

Dekoracje ogrodu i oświetlenie

W zależności od okazji, dobierz do przyjęcia dekoracje do ogrodu. Mogą to być np. papierowe girlandy, świecące kule, świeczniki, ozdobne doniczki na świeże kwiaty lub świecące, podświetlane donice. Jeśli chcesz zainwestować w ozdoby do ogrodu, które zostaną z Tobą na dłużej, możesz wybierać spośród wielu akcesoriów dostępnych w dobrych sklepach. Do wyboru masz np. osłonki na rośliny w kształcie zwierząt lub te wykonane z metalu, przywodzące na myśl industrialny styl. Możesz postawić na żeliwne kwietniki (np. w kształcie roweru) czy dekoracyjne żarówki.

Nie zapomnij też o oświetleniu – to ono może być największą dekoracją ogrodu. Wykorzystaj np. girlandy z żarówek, kurtynę świetlną, lampy czy latarnie solarne. Gdy zacznie robić się ciemno, to właśnie oświetlenie stworzy przytulny nastrój i sprawi, że wszyscy goście będą czuli się błogo i swobodnie.