Całkiem ciekawy element wyposażenia ogrodowego, jakim są obrzeża do trawników, oferuje wiele możliwości w aranżacji przestrzeni na swoim podwórku. Można wymienić wiele zalet wprowadzenia ich na teren swojej posesji, zarówno w kwestii ogólnej estetyki, jak i ich praktycznego zastosowania. Co w takim razie sprawia, że obrzeża do trawników pełnią tak istotną rolę w ogrodnictwie? Przede wszystkim ich przestronność – można wprowadzić je do praktycznie każdego rodzaju ogrodu, a szeroki wybór różnych modeli sprawia, że nie powinno się mieć problemów z wkomponowaniem ich w wystrój podwórka.

Obrzeża do trawników – komu się je zaleca?

Jednym z najczęstszych zastosowań obrzeży do trawników jest utworzenie wydzielonej grządki dla poszczególnych kwiatów. Jeśli gleba w naszym ogródku nie jest szczególnie żyzna, lub rośliny, które planujemy na nim posadzić posiadają specyficzne wymagania względem gruntu, obrzeża do trawników okażą się idealnym rozwiązaniem. Wystarczy umieścić je w wybranym miejscu, odpowiednio wzmocnić, a następnie wypełnić uzyskaną przestrzeń ziemią o właściwym współczynniku kwasowości i zawartości minerałów. Instalacja taka wygląda świetnie, jeśli pokryje się ją korą i wzbogaci torfem ogrodowym.

Jak prawidłowo zamontować obrzeża do trawników?

Chcąc osiągnąć maksymalną trwałość i żywotność obrzeża do trawników, zawsze należy pamiętać o jego prawidłowej instalacji. Ta zależy przede wszystkim od rodzaju produktu, który nas interesuje. Modele wykonane z tworzyw sztucznych zazwyczaj są przystosowane do panujących na zewnątrz warunków, dlatego nie wymagają dodatkowych wzmocnień ani zabezpieczeń. Większość producentów tego typu sprzętu wyposaża go w specjalne podpórki, lecz jeśli jest to konstrukcja zwijana, trzeba zainwestować w kotwy i pręciki, które utrzymają ją w miejscu.

Najbardziej wymagające bywają obrzeża do trawników wykonane z drewna, gdyż te nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z glebą. Poszczególne deseczki mogą poddać się próchnieniu, dlatego powinno się je regularnie impregnować. Poza tym, w użyciu musi tu być wyspecjalizowana folia izolacyjna, dostępna w większości sklepów ogrodniczych.

Gdzie stosować obrzeża do trawników?

Zabezpieczenie zieleni jest bardzo ważne, szczególnie jeśli zależy nam na gęstej i bujnej trawie w naszym ogrodzie.

Obrzeża do trawników mogą posłużyć do:

  • Ochrony trawy wokół podjazdu
  • Wydzielenia grządki dla wymagających roślin
  • Zabezpieczenia młodych drzewek i krzewów przed skoszeniem
  • Lepszej organizacji rabatek

Tego typu instalacja nie stanowi dużego wydatku, przynosi natomiast liczne korzyści, a prawidłowo wykonana jest niezwykle trwała. Jest to niezwykle stylowe i praktyczne rozwiązanie, popularne nawet wśród profesjonalnych ogrodników.