Real estate concept. Panoramic 3d rendering

Ekologiczne budownictwo – jeszcze kilka lat temu nikt nie zawracał sobie głowy podobnymi terminami. Dziś jest jednak inaczej, zewsząd słychać informacje o kryzysie i pogarszającym się stanie środowiska, a my dokładamy starań, by żyć w zgodzie z naturą i nie wyrządzać szkód naszej planecie. Warto zadbać, by te wartości były obecne na każdym etapie naszego życia – również wtedy, gdy zdecydujemy się na budowę domu lub budynku pod wynajem. Każdy budynek, który spełni kryteria oceny, może zostać wyróżniony certyfikatem LEED. Czym jest ten certyfikat i kto powinien się o niego starać? Tego dowiesz się z poniższego artykułu, zapraszamy do lektury.

Ekologiczne budownictwo – podstawy

Zanim przejdziemy do specyfiki certyfikatów LEED, zatrzymajmy się na chwilę przy kwestii ekologicznego budownictwa. Mówiąc krótko, nowatorski zamysł tego typu budownictwa polega na tym, że budynki wznosi się, mając na uwadze zrównoważony rozwój, a więc dbałość o środowisko naturalne i rozsądne wykorzystywanie surowców. Koncepcja ta opiera się stosowaniu materiałów jak najmniej szkodliwych dla środowiska naturalnego, zminimalizowaniu wykorzystania energii, a także stworzenia terenów zielonych wokół budowanego budynku. Ekologiczne budownictwo przynosi pozytywne efekty, gdy warunki mu przyświecające, przestrzegane są na wszystkich etapach korzystania z budynku: od jego projektowania, przez budowę, eksploatację (w tym prace remontowe i konserwatorskie), aż po planowaną rozbiórkę.

Certyfikat LEED – krótka historia

The Leadership in Energy and Environmental Design (w skórcie: LEED) to amerykański system oceny budynków pod względem ich energooszczędności i wpływu na środowisko oraz człowieka. Choć pierwszy raz został wprowadzony w Stanach Zjednoczonych w już 1998 roku (a jego zarys został stworzony już pięć lat wcześniej przez United States Green Building Council – jednostkę certyfikującą i operatora systemu certyfikacji), dziś stosowany jest na całym świecie. Wykorzystuje się go przy ocenie nowopowstających i istniejących już budynków o naturze użytkowej (centra handlowe, hotele, szkoły, magazyny, szpitale itp.).

Kryteria oceny i rodzaje certyfikatu LEED

System LEED ma za zadanie ocenić, jak dany budynek wpływa na środowisko naturalne, jaka jest ekonomika jego funkcjonowania oraz jaki ma wpływ na jego użytkowników. Pod uwagę brane jest wiele czynników (np. usytuowanie budynku, zużycie energii, wykorzystane materiały), natomiast na ostateczną ocenę ma wpływ sześć podstawowych kategorii. Wśród nich znajdziemy lokalizację, transport, efektowność gospodarki wodnej, zużycie energii, materiałów i zasobów, a także jakość powietrza wewnątrz budynku. Dla szczególnie nowoczesnych budynków przewidziano dodatkowe kryterium oceniające innowacyjność wprowadzonych rozwiązań. Za każde ze spełnionych kryteriów przyznawane są punkty, które przekładają się na rodzaj otrzymanego certyfikatu – podstawowy, srebrny, złoty lub platynowy. Najbardziej przyjazne środowisku i mieszkańcom budynki mogą pochwalić się wyróżnieniem platynowym rodzajem certyfikatu LEED.