niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaMebleWygodne narożniki do salonu - jak wybrać najlepszy model?

Wygodne narożniki do salonu – jak wybrać najlepszy model?

Wygodne narożniki do salonu to jedne z niezbędnych elementów wyposażenia tego pomieszczenia. Już od pewnego czasu są znacznie częściej wybierane niż kanapa lub zestaw wypoczynkowy z fotelami, głównie za sprawą estetycznego wyglądu i funkcjonalności.

 

  1. Jak odróżnić narożnik lewy od prawego?

  2. Wymiary narożnika: L-kształtny czy U-kształtny?

  3. Na jakie wymiary narożnika zwrócić uwagę?

  4. Funkcja spania w narożnikach do salonu

  5. Jak dopasować wielkość narożnika do wielkości salonu?

  6. Narożniki do salonu – w jakim stylu?

  7. Materiał obiciowy narożnika

 

Zastanawiając się jaki narożnik do salonu wybrać, trzeba wziąć pod uwagę ilość miejsca, które można na niego przeznaczyć, oraz indywidualne potrzeby. Narożnik może bowiem służyć nie tylko jako mebel wypoczynkowy, ale również jako miejsce do spania, a jeśli zostanie wyposażony w skrzynię, również jako miejsce do przechowywania.

 

Jak odróżnić narożnik lewy od prawego?

 

Wielu osobom sprawia problem odróżnienie narożnika prawego od lewego. Tymczasem nie jest to wcale skomplikowane. Aby prawidłowo określić „stronę” narożnika należy stanąć przed nim i sprawdzić, z której strony znajduje się dłuższy szezlong, czyli wydłużona część boczna narożnika. W przypadku narożników z jednym szezlongiem, czyli L-kształtnych, jest to bardzo proste – narożnik prawy ma szezlong po prawej stronie, a narożnik lewy po lewej. Jeśli narożnik posiada dwa szezlongi, a więc jest U-kształtny, pod uwagę bierze się ten dłuższy, który zwykle dodatkowo posiada również bardziej rozbudowane oparcie.

 

Wymiary narożnika: L-kształtny czy U-kształtny?

 

Nie istnieje jednoznaczna zasada, według której dobiera się rozmiar narożnika i jego kształt. Obserwując ofertę producentów, np. https://www.sfmeble.pl/pomieszczenia/salon/sofy-i-narozniki/narozniki.html, można zauważyć, że narożniki L-kształtne, czyli te z jednym szezlongiem, są często mniejsze niż narożniki U-kształtne (z dwoma szezlongami). Planując zakup odpowiedniego mebla trzeba więc sprawdzić wymiary narożników i zweryfikować, na jak duży mebel można sobie pozwolić. 

 

Ze względu na mniejsze rozmiary, narożniki L-kształtne częściej wybierane są do niewielkich salonów w mieszkaniach, natomiast te U-kształtne goszczą w dużych i przestrzennych salonach. To nie tylko kwestia miejsca, ale również wyglądu mebla – jeśli głównym meblem w pokoju ma być właśnie narożnik, wymiary mają ogromne znaczenie. Zbyt duży narożnik w małym salonie będzie sprawiał wrażenie masywnego i przytłoczy optycznie całe wnętrze, natomiast niewielki narożnik w dużym salonie może wyglądać na niedopasowany do rozmiarów pomieszczenia.

 

Na jakie wymiary narożnika zwrócić uwagę?

 

Wymiary narożników do salonu są bardzo różne – można znaleźć zarówno niewielkie modele, jak i te masywne i duże. Ogromne znaczenie mają długość i szerokość, jednak to nie jedyne wymiary, na które trzeba zwrócić uwagę. Narożnik powinien być dopasowany do wymagań wszystkich domowników, dlatego warto wziąć pod uwagę również wysokość siedziska, czyli odległość od podłogi, a także jego szerokość. Ważna jest również wysokość oparcia, szerokość podłokietników oraz długość szezlonga bez oparcia.

 

Funkcja spania w narożnikach do salonu

 

Narożniki z funkcją spania są bardzo popularne, ponieważ oprócz atrakcyjnego wyglądu posiadają również dodatkowe funkcje, z których można korzystać zarówno na co dzień, jak i podczas wizyty gości. Zastanawiając się jaki narożnik do codziennego spania wybrać, trzeba wziąć pod uwagę wymiary mebla po rozłożeniu. Aby spanie na narożniku było komfortowe, powierzchnia spania dla dwóch osób powinna wynosić co najmniej 140 cm, a dla jednej minimum 90 cm. Uwagę należy zwrócić również na sposób rozkładania narożnika.

 

Jak dopasować wielkość narożnika do wielkości salonu?

 

Wygodne narożniki do salonu to takie, które są do niego idealnie dopasowane. Narożnik nie może przytłaczać wnętrza, zasłaniać ciągów komunikacyjnych lub utrudniać poruszania się po salonie. Z tego powodu trzeba dokładnie zmierzyć, na jak duży narożnik można sobie pozwolić i rozważyć, ile osób będzie z niego korzystać – nie tylko na co dzień, ale również podczas przyjęć czy spotkań z przyjaciółmi.

 

Narożniki do salonu – w jakim stylu?

 

Narożnik pełni nie tylko rolę użytkową, ale również dekoracyjną, dlatego trzeba zwrócić baczną uwagę na jego wygląd. Narożnik powinien komponować się z pozostałymi meblami. Ważny jest rodzaj materiału obiciowego, styl wykonania, a nawet takie drobiazgi jak rodzaj wykończenia. To szczególnie ważne, jeśli umieścimy narożnik na środku salonu.

 

Materiał obiciowy narożnika

 

Jak każdy mebel, również narożnik należny regularnie czyścić. Zadanie to nie sprawi trudności i nie zajmie zbyt wiele czasu, jeśli materiał na narożnik będzie cechował się wysoką jakością. Stając przed wyborem na jaki materiał na narożnik się zdecydować, trzeba wziąć pod uwagę jego wytrzymałość, sposób czyszczenia, odporność na prucie i mechacenie, a także walory estetyczne. Warto też zweryfikować, jakich problemów można spodziewać się podczas użytkowania narożnika z danego materiału oraz w jaki sposób należy go pielęgnować.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments