Jak dobrać farbę do wnętrza?

Jednym z najbardziej popularnych, praktycznych i stosunkowo prostych sposobów wykończenia wnętrz, jest pomalowanie ich odpowiednio dobranymi farbami. Bogactwo dostępnych kolorów i rodzajów farb pozwala stworzyć piękne i nowoczesne wnętrza. Co najważniejsze, przy poprawnym wyborze i właściwym położeniu farby, efekty pracy będą niezwykle trwałe, ciesząc nasze oko przez długi czas.

Rodzaj farby a przeznaczenie pomieszczenia

Podstawowym błędem, jaki można popełnić przy wykańczaniu wnętrza farbami, jest niedopasowanie ich rodzaju do przeznaczenia pomieszczenia. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wpływa to na trwałość i estetykę efektów malowania. Dlatego też producenci oferują farby o zróżnicowanym składzie, który z kolei odpowiada za ich właściwości. Kiedy stosujemy farby do ścian i sufitów, musimy wiedzieć, że inne rodzaje farb sprawdzą się w pomieszczeniach narażonych na wilgoć np. w kuchni czy łazience, a inne w salonie czy pozostałych pokojach.

Właściwości poszczególnych rodzajów farb

Jakie właściwości i zastosowanie mają poszczególne rodzaje farb? Oto kilka przykładów:

  • Farby akrylowe – są to farby, które świetnie nadają się do malowania sufitów oraz ścian nienarażonych na zabrudzenia. Są proste w nakładaniu, szybkoschnące i mają atrakcyjną cenę. Niestety nie nadają się do stosowania w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka.

  • Farby lateksowe – tego typu farby są odmianą farby akrylowej, o składzie wzbogaconym w żywice, co zapewnia im większą odporność na wilgoć i ułatwia ich czyszczenie. Tego typu farby nadają się zarówno do kuchni i łazienki, jak i do pomieszczeń narażonych na zabrudzenia. Farby lateksowe można myć, są bowiem odporne na ścieranie.

  • Farby ceramiczne – to nowoczesne farby z mikrocząsteczkami ceramicznymi. Świetnie się prezentują, są idealnie gładkie, a przy tym również odporne na absorpcję brudu i kurzu. Doskonale nadają się do każdego rodzaju wnętrz – również łazienek i kuchni.

  • Farby specjalne – na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju farb o konkretnym zastosowaniu. Do najpopularniejszych należą np. farby tablicowe i magnetyczne czy efekty dekoracyjne. Oprócz tego istnieje również bogata oferta farb do drewna, metalu oraz betonu.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze farby?

W przypadku rodzaju farb możemy rozróżnić także farby połyskujące, matowe i półmatowe. Tutaj wybór najczęściej podyktowany jest osobistymi gustami lub praktycznością. Warto jednak pamiętać o tym, że farby połyskujące pomimo tego, że są łatwiejsze w czyszczeniu, mogą niestety uwypuklać nierówności powierzchni, którą pokrywają. Dlatego, jeśli nie mamy doskonale równych ścian, lepszym rozwiązaniem będą farby matowe lub półmatowe.

Znaczeniem przy wyborze farb mają również kolory, które powinniśmy wybierać nie tylko pod kątem gustu, ale także ich oddziaływania. Zbyt intensywne kolory farby mogą utrudniać przebywanie w pomieszczeniu. Jeśli lubimy mocne barwy, warto przełamywać je łagodniejszymi odcieniami, łącząc np. czerwień z bielą.

Poszczególne kolory wywierają bowiem wpływ na nasze samopoczucie i zachowanie. I tak kolory żółty czy pomarańczowy wzmagać będą apetyt. Dlatego idealnie nadają się do jadalni czy kuchni, a niebieski czy zielony sprzyjają intelektualnym wysiłkom i relaksowi. Czerwony natomiast działa bardzo pobudzająco. Neutralnym kolorem jest natomiast tradycyjna biel.

Jak widać, na wybór odpowiedniej farby składa się wiele czynników. Jeśli jednak chcemy cieszyć się jak najlepszymi efektami malowania, musimy je wszystkie wziąć pod uwagę!