W aktualnych warunkach już nikt nie może zaprzeczyć temu, że bramy automatyczne wyraźnie ułatwiają życie wielu osobom. Przy doborze właściwego sprzętu warto sugerować się przede wszystkim tym, aby napęd był dopasowany do uwarunkowań naszej posesji. Funkcjonalność to najważniejsza cecha, która przekłada się równocześnie na komfort i bezpieczeństwo. Oczywiście, warto również sugerować się ceną napędu. Nie każdy ma bowiem odpowiednie fundusze na napędy z najwyższej półki. W sklepie natomiast na pewno każdy podpowie nam, czym się sugerować.

Zakup napędu do bramy przy mniejszym budżecie

Trzeba wiedzieć o tym, że kiedy budżet jest niewielki, a więc do około 500 złotych, to nie można będzie niestety zakupić napędu wysokiej jakości. Tak czy siak, gdy ktoś decyduje się na kupno bramy automatycznej to musi mieć odłożone fundusze na ten cel. Kupno bramy, kupno elementów podstawowych i dodatkowych przełożą się na to, że będzie trzeba mieć więcej gotówki. Podobnie, kupując napędy należy posiadać określoną kwotę. Najtańsze spośród napędów warto stosować przy obiektach z jakich korzysta się rzadko, na przykład na działce albo w domku letniskowym, gdzie na przykład pojawiamy się tylko raz w miesiącu. Tak zwane budżetowe siłowniki mają proste sterowanie i gwarantują zachowanie podstawowych funkcji i minimalny komfort. Jednak w miejscu rzadko wykorzystywanym okażą się wystarczające. Siłowniki w takich zestawach mają często plastikowe tryby, są głośniejsze i wolniejsze. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ich montaż również nie będzie najprostszy i trochę będzie trzeba mu poświęcić czasu. Tani napęd można też wykorzystać wtedy, gdy wiemy, że za jakiś czas będziemy automatyzować bramę bardziej dokładnie i szukamy napędu tymczasowego. Jeśli ktoś szuka sprawnego silnika do swojej bramy, zwłaszcza na posesji domowej, to najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu nieco więcej zainwestować. Zaletą tańszych napędów jest niska cena oraz to, że części zamienne w razie awarii również będą dostępne w niskiej cenie. Więcej jednak jest wad. Zaliczają się do nich: niska jakość, niska kultura pracy, ciężki montaż, minimalna funkcjonalność, długi czas otwierania bramy oraz większa zawodność.

Zakup napędu do bramy przy większym budżecie

Kiedy ktoś zgromadzi większe fundusze i może sobie pozwolić na napędy bramowe w przedziale od 1000 do około 2000 złotych, to ma już szansę zaopatrzyć się w profesjonalny zestaw do automatyki bramowej. Trzeba jednak zwracać uwagę na to, aby nie przepłacać. Samo logo firmy może sporo kosztować. Im bardziej renomowany producent, tym więcej będzie trzeba zapłacić. Dlatego należy pozostawać uważnym. Gdy wiemy, że jakiś napęd ma takie same funkcjonalności, jak napęd nieco tańszy to warto wybrać ten tańszy. Im bardziej orientujemy się w takiej tematyce, tym lepszą decyzję będziemy mogli podjąć. Ponadto, warto mieć podstawową wiedzę na temat napędów do bram, gdyż wtedy w sklepie z automatyką poczujemy się pewniej i będziemy podejmować lepsze decyzje. Warto mieć pewne obeznanie w automatyce, zwłaszcza, gdy chcemy inwestować w droższy sprzęt.

Czym wyróżnia się dobrej jakości napęd? Będzie on mieć metalowe tryby w przekładni, bezobsługowe silniki, a także będzie łatwy w instalacji i programowaniu. Warto oczywiście zwracać uwagę na funkcjonalność. Jednak w tym przypadku nie warto też przesadzać, gdyż nie należy kupować napędu z opcjami, z jakich nie skorzystamy lub korzystalibyśmy rzeczywiście sporadycznie. Na przykład, do funkcji pożytecznych zaliczają się: funkcja miękkiego startu/stopu lub funkcja zabezpieczająca przed kolizją. Natomiast, dodatkową funkcją jest otwieranie automatu bramy na podstawie wykrycia geolokalizacji czy z poziomu urządzenia mobilnego. Zalety, jakie mają napędy w wyższym przedziale cenowym to: wysoka jakość i niezawodność, wysoka kultura pracy, metalowe tryby w przekładniach, szybki czas otwierania bramy, pewny start przy każdym korzystaniu z bramy oraz niezawodność nawet mimo częstej eksploatacji. Trzeba jednak wiedzieć, że ze względu na to, że droższe napędy pochodzą od znanych marek, to ceny będą wysokie. Najczęściej napędu takiego nie można też samodzielnie zamontować z możliwością zachowania gwarancji.

Jaki wybrać napęd?

Tak naprawdę, jest to kwestia indywidualna. Każdy sam wie, jakim dysponuje budżetem. Każdy też wie, jakie opcje są dla niego ważne. Nie bez znaczenia okaże się, w jakim miejscu będziemy korzystać z bramy automatycznej i jak często. Eksperci doradzają, że najlepiej jest się sugerować najlepszą relacją jakości do ceny. Zawsze należy też decydować się na napędy od sprawdzonych firm, niezależnie od tego, w jakim przedziale cenowym ich się poszukuje. Zdecydowanie się na bramę elektryczną jest bardzo ważną decyzją. Decyzja taka musi zostać solidnie przemyślana. Dlatego zawsze należy decydować się na napędy w dobrej cenie, o dobrej jakości. Jeśli nie mamy zbyt dużego budżetu to warto odczekać trochę czasu i zaoszczędzić na nieco lepszy napęd. To on w końcu będzie odpowiadać za to, że brama działa poprawnie.