Czas poszukiwania własnego mieszkania często jest wspominany jako czas bardzo trudny. Z jednej strony jesteśmy gotowi spełnić swoje marzenie o własnym M, a z drugiej musimy zmierzyć się z szeroką ofertą rynkową i znaleźć mieszkanie najlepsze dla siebie. Zobaczmy, co brać pod uwagę przy wyborze.

Lokalizacja

Na wszystkich szkoleniach związanych z rynkiem nieruchomości podkreśla się, że kluczowym elementem mającym wpływ na wartość mieszkania, jest jego lokalizacja. To ona najbardziej wpływa na cenę i zwykle jest tak, że im bliżej centrum, tym cena wyższa. Nie zawsze jednak lokalizację rozpatruje się w kontekście odległości od centrum. Często priorytetem może być położenie w okolicy, która jest nam znana lub w sąsiedztwie innych członków naszej rodziny. Warto na nią spojrzeć zatem też przez ten pryzmat. O ile osoby wyfruwające z rodzinnego gniazda po raz pierwszy często marzą o tym, by być jak najdalej od rodziców i wyrwać się spod ich rodzicielskiej kurateli, o tyle osoby ciut starsze, które już założyły rodziny i mają dzieci, chętnie korzystają ze wsparcia rodziców czy teściów. Wówczas bliska odległość pomiędzy miejscem zamieszkania staje się dużym atutem danej lokalizacji.

Wielkość mieszkania i jego układ

Na wybór mieszkania ogromny wpływ ma też jego wielkość i układ funkcjonalny. Czasem głównym ograniczeniem wpływającym na wybór wielkości kupowanego mieszkania ma budżet, jaki na niego przeznaczymy. W takiej sytuacji warto poszukać rozwiązań optymalnych, czyli mieszkania o jak najlepszym układzie funkcjonalnym, który jest dostępny w ramach posiadanego budżetu.

W sytuacji, gdy założony budżet daje szersze możliwości manewru związanego z rozmiarem mieszkania, warto zastanowić się nad tym, jaki układ byłby optymalny w danym przypadku. Dla młodych małżeństw najlepsze może być mieszkanie dwupokojowe, czyli salon z aneksem kuchennym i sypialnią, ale w momencie gdy rodzina się powiększy, to taki układ będzie już niezbyt wygodny.

Warto zatem patrzeć na wybór mieszkania nie tylko przez pryzmat aktualnych potrzeb, ale i planów na przyszłość. Być może uda się znaleźć lepsze rozwiązanie, czyli mieszkanie trzypokojowe w podobnej cenie i tylko ciut większym rozmiarze niż dwupokojowe, co jest bardzo prawdopodobne, gdy prześledzimy uważnie wszystkie aktualne mieszkania deweloperskie. Kraków ma tak rozwinięty rynek nieruchomości, że można na nim znaleźć mieszkania o bardzo różnym układzie i dzięki temu dopasować wybór do swoich potrzeb.

Stan mieszkania

Przed wyborem mieszkania warto również rozważyć rynek, na którym będziemy szukać. Dla niektórych lepsza będzie nowa inwestycja, w której ma się większy wpływ na wygląd wnętrza. Zwykle na takie mieszkanie trzeba trochę poczekać, ale wspomniana wyżej zaleta jest tego świetną rekompensatą. Inni zdecydują się na mieszkanie z rynku wtórnego, które jest wykończone i można się do niego wprowadzać w zasadzie następnego dnia od podpisania umowy. Wybór jest zatem zależny od sytuacji poszukującego i to ona ma największy wpływ na wybór rynku, z którego będzie pochodzić mieszkanie.