Urządzenie mieszkania - samemu czy z profesjonalistą?

Urządzenie mieszkania nie jest tak proste, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Trzeba wziąć pod uwagę budżet, wielkość pomieszczeń oraz ich funkcjonalność, i zestawić to wszystko z własnym wyobrażeniem i preferencjami. Można to zrobić w sposób ekonomiczny, ale czasochłonny, czyli samemu, lub szybko, ale drożej – z udziałem profesjonalnej firmy.

 

  1. Wykończenie mieszkania na własną rękę

  2. Urządzanie mieszkania z profesjonalną firmą

 

Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Wybór jednego z nich zależy od zgromadzonych funduszy i oczekiwanego rezultatu, a przede wszystkim od własnych umiejętności i smykałki do urządzania wnętrz.

 

Wykończenie mieszkania na własną rękę

 

Samodzielne wykończenie mieszkania nie traci na popularności już wielu lat. Chociaż na rynku funkcjonuje mnóstwo firm, zajmujących się pracami wykończeniowymi, wciąż ich wynajęcie wiąże się z dodatkowymi kosztami, a efekt często pozostawia wiele do życzenia. Osoby, które potrafią łączyć za sobą kolory, struktury i materiały wykończeniowe w jedną, spójną całość, preferują często samodzielne wykończenie mieszkania, zgodnie z własną wizją. Nie tylko wybierają materiały, kolor farb lub fug do płytek, ale również większość prac wykonują sami lub z pomocą zaprzyjaźnionych osób. Choć jest to sposób tańszy, to niesie ze sobą niebezpieczeństwo błędów w pracach budowlanych, które mogą rzutować na trwałość i estetykę zastosowanych rozwiązań.

 

Urządzanie mieszkania z profesjonalną firmą

 

Dla tych, którzy nie chcą lub nie potrafią samodzielnie wykonać wielu prac wykończeniowych lub dekoracyjnych, atrakcyjniejsza jest druga forma, czyli urządzanie mieszkania z profesjonalną firmą, np. urzadzamypodklucz. Współpraca z taką firmą ma często charakter kompleksowy – specjaliści zajmują się projektem wnętrza, dobierają odpowiednie materiały wykończeniowe, kupują je, dowożą na miejsce i montują zgodnie z projektem. Klient nie musi się więc o nic martwić, a jego jedynym obowiązkiem jest zatwierdzenie projektu i uiszczenie odpowiedniego wynagrodzenia.

Ta metoda, choć droższa, jest znacznie szybsza i efektywniejsza. Firma na wszelkie wykonane prace udziela gwarancji, dlatego jeśli coś nie zostało wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, naprawy są zapewnione w jej ramach. Dodatkowo, projektanci z firmy mogą zaproponować sprawdzone i funkcjonalne rozwiązania wykończeniowe, dzięki czemu nawet małe mieszkanie zyska walory użytkowe. Jasno określony budżet, zakres prac i czas ich wykonania pozwalają precyzyjnie zaplanować moment poniesienia kosztów i późniejszej przeprowadzki, dzięki czemu całość inwestycji można dokładnie rozplanować w czasie.