Tuby sufitowe — czym są? Gdzie warto je zamontować?

Oświetlenie może przybierać różne formy: żyrandoli, lamp sufitowych czy plafonów. Coraz częściej spotkać można także tuby sufitowe, które są nie tylko praktyczne, ale i efektowne. Czym one dokładnie są? W jakich pomieszczeniach sprawdzają się najlepiej? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej. Miłej lektury!

Tuba sufitowa: co to jest?

Tuby sufitowe to typ oświetlenia wykorzystywany wewnątrz budynków. Mają charakterystyczny kształt, od którego pochodzi ich nazwa. Są niezwykle nowoczesnym, modnym oświetleniem, które nie tylko doskonale doświetla najważniejsze punkty pomieszczeń, ale także świetnie się prezentuje w wielu aranżacjach.

Minimalistyczna bryła, jeden strumień światła skierowany do dołu, wykończenie w stonowanych, przeważnie matowych kolorach — tak najkrócej można opisać tuby sufitowe. Tego typu oświetlenie bardzo łatwo można ze sobą zestawiać, tworząc instalacje o różnorodnej, dopasowanej do indywidualnych potrzeb długości. Są one bowiem bardzo uniwersalne: mogą być efektownym elementem prywatnych wnętrz bądź stylowym w firmowych oraz publicznych.

Gdzie sprawdzi się tuba sufitowa?

Niezwykle gustowne oświetlenie, jakim są lampy tuby sufitowe, świetnie wpisuje się swoim charakterem w wiele przestrzeni. Zastanawiasz się, gdzie konkretnie możesz je wykorzystać? Z pewnością we wnętrzach urządzanych w stylu nowoczesnym, minimalistycznym i loftowym. A w jakich pomieszczeniach konkretnie?

Tuby w prywatnym zaciszu domowym

Oświetlenie sufitowe tuby bardzo często wykorzystywane jest w prywatnych przestrzeniach, gdzie niezbędne jest dodatkowe, poza głównym, oświetlenie sufitowe. Dzięki niemu możesz rozjaśnić zakątki, do których nie dociera strumień światła z żyrandola czy lampy sufotwej. Tuby stosuje się w prywatnych mieszkaniach:

  • w kuchni: nad blatami roboczymi czy stołem kuchennym;
  • w łazience: nad lustrem lub wanną;
  • w salonie: nad telewizorem bądź wypoczynkiem;
  • w jadalni: nad stołem jadalnianym;
  • w holu i na klatce schodowej: jako instalacje w formie pasów rozświetlające ich całą długość.

Nie są to oczywiście jedyne możliwości ich wykorzystania. Równie dobrze sprawdzą się w gabinetach czy sypialniach jako dodatkowe punktowe oświetlenie.

Tuby w przestrzeniach publicznych

Tuby nie muszą być oświetleniem wyłącznie do prywatnego użytku. Wręcz przeciwnie — minimalistyczny wygląd połączony z niezwykłą ergonomicznością sprawia, że idealnie wpasowują się także w przestrzenie publiczne. Można je wykorzystać:

  • w przestrzeni korytarzowej i schodowej;
  • w toaletach;
  • w kuchniach socjalnych;
  • nad wystawami ubrań w sklepach czy obrazów w galeriach;
  • nad stanowiskami pracy w biurowcach korporacyjnych.

Wykorzystywane są również np. w aulach uczelnianych czy urzędach. Zastosowań jest naprawdę wiele. Wystarczy je odpowiednio dopasować pod kątem wielkości i stylu do aranżowanej przestrzeni, a z pewnością się w niej sprawdzą.

Lampy sufitowe tuby kwadratowe różnią się między sobą kilkoma aspektami, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji zakupowej. Z pewnością będą to wymiary, jakie posiadają, ponieważ musisz je zgrać z możliwościami i potrzebami danego wnętrza. Ważnym czynnikiem jest również maksymalna moc, którą zapewnia, gdyż od tego będzie zależała jej praktyczność. Nie możemy też zapomnieć o designie. Białe czy czarne tuby sufitowe, w złocie czy w srebrze? A może dwukolorowa? Każda z nich będzie równie gustownym wyborem, postaw więc na tę, która Ci się najbardziej podoba.

Już wiesz, kiedy i gdzie wykorzystać tuby sufitowe? W takim razie nie czekaj — czas na zakupy! Powodzenia!